OBROVSKÝ ÚSPECH: Prvá transplantácia tváre a rúk na svete sa podarila. Tento muž sa bude môcť znova usmiať

  • Prešli len dva roky od tragédie, ktorá sa mladíkovi prihodila
  • Havária ho takmer stála život, no vďaka transplantácii sa bude môcť pomaly vrátiť do normálu
  • Prešli len dva roky od tragédie, ktorá sa mladíkovi prihodila
  • Havária ho takmer stála život, no vďaka transplantácii sa bude môcť pomaly vrátiť do normálu

Od nešťastnej havárie ubehli dva roky. V decembri 2018 sa muž z New Jersey viezol vo svojom aute, keď ho zastihol mikrospánok. Zišiel z cesty, auto sa prevrátilo a začalo horieť. Stal sa zázrak a vtedy len 20-ročného mladíka sa podarilo z plameňov vyslobodiť. Incident mu však nenávratne poškodil ruky a tvár.

Jeho príbeh sa však týmto nekončí. Joe Dimeo dostal vďaka prvej transplantácii rúk a tváre vôbec druhú šancu na život. Pravdepodobnosť, že nemocnica nájde správneho darcu bola pritom len 6 %.

Popáleniny mal až na 80 % tela

Okoloidúci ho vytiahol z auta skôr ako explodovalo, napriek tomu však Dimeo utrpel popáleniny tretieho stupňa na takmer 80 % jeho tela. Poškodenie bolo také vážne, že hoci prežil, zostal bez očných viečok, uší a väčšiny prstov. Mal tiež silné jazvy na tvári a krku, ktoré obmedzovali jeho rozsah pohybu. Jazvy mu dokonca čiastočne zakrývali oči, informuje CNN.

V stredu (3. februára) lekári v NYU Langone Medical Center oznámili, že po 23-hodinovom chirurgickom zákroku sa podarilo 22-ročnému Dimeovi úspešne transplantovať tvár aj obe ruky. Jedná sa o prvú úspešnú operáciu tohto rozsahu na svete.

Joe pred operáciou
zdroj: Youtube/NYU Langone Health

„Je to najviac motivovaný pacient, akého som kedy stretol,“ povedal novinárom na stredajšom brífingu Dr. Eduardo Rodriguez, vedúci tímu, ktorý uskutočnil túto bezprecedentnú operáciu. Aj keď k samotnej operácii došlo už v roku 2020, až dnes môžeme transplantáciu označiť za úspešnú. „Úspešne bolo vo svete vykonaných približne sto transplantácií rúk a takmer 50 transplantácií tváre,“ uviedol Rodriguez. „Nikto to však nikdy neskúsil spoločne,“ dodáva.

Podľa slov chirurga je Joe zdravý, mladý, silný, miluje cvičenie a zdravú stravu. „Vysoký stupeň motivácie bol nevyhnutnou súčasťou pre úspešnú transplantáciu a prijatie tkaniva a on mal obrovský pocit nádeje,“ vraví Rodriguez. 

Na operácii sa podieľalo 80 ľudí v šiestich chirurgických tímoch a dvoch susedných operačných sálach.

operácia
zdroj: Youtube/NYU Langone Health

Prvá žena s transplantovanou tvárou umrela

Ako informoval portál TA3, prvá žena, ktorej bola v roku 2005 transplantovaná tvár, napokon zmenu nezvládla a o 11 rokov neskôr zomrela. Jej telo cudzie tkanivo dlhé roky odmietalo.

Vedúcim zákroku bol Jean-Michel Dubernard, ktorý ešte v roku 1998 úspešne realizoval ako prvý na svete transplantáciu ruky aj transplantáciu predlaktia. Chirurgický zákrok, po ktorom matka dvoch detí z Valenciennes netajila nadšenie, označili lekári za „fyzicky a psychicky veľmi riskantný“. Jednalo sa o transplantáciu trojuholníka medzi nosom a ústami, tvoreného z „pokožky, podkožného tkaniva, malých lícnych svalov a základov tepien a žíl“. Všetky implantované časti pochádzali od darcu, ktorý zomrel na mozgovú príhodu.

Silný odkaz Slovákov zdravotníkom: Postavili pre nich obrovské srdce za to, že idú na dno svojich síl

Nechce svoje „nové“ ruky

S odmietnutím orgánov sa potýkal aj prvý pacient, ktorému boli transplantované obe ruky. Naprie tomu, že jeho telo ruky prijalo, podľa slov pacienta nemôže byť rovnako funkčný, ako s protézami, ktoré nosieval pred zákrokom. Najradšej by si ich dal znovu amputovať.

„Veríme, že menšie dodatočné operácie a viac fyzickej terapie by mohli zlepšiť funkčnosť jeho rúk tak, aby mu pomohli s aktivitami každodenného života,“ povedal Gorantla pre Time. Kepner sa však vyjadril, že je po siedmich rokoch unavený z operácií a radšej si nefunkčné ruky ponechá. „Znova tie operácie nepodstúpim,“ dodal.

Podľa chirurga Andrewa Leeho, ktorý Kepnerovu operáciu viedol, je potreba amputácie po transplantácii nezvyčajná a vyskytla sa u šiestich pacientov zo sto v USA aj v Európe.

Zdroje: CNN, Time, TA3

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech