Obťažuje ťa nosiť rúško? Len v USA vyhasne zbytočne až 130 000 životov, lebo ho nenosia všetci

  • USA vyčíslila možné straty na životoch pre nenosenie rúška do marca 2021 až na 130 000
  • Matematický model je platný nie len pre túto krajinu, ale aj pre Slovensko
  • USA vyčíslila možné straty na životoch pre nenosenie rúška do marca 2021 až na 130 000
  • Matematický model je platný nie len pre túto krajinu, ale aj pre Slovensko

Amerika obsadila v počte prípadov koronavírusu neslávne prvé miesto na svete.  Miestni vedci varujú, že ak ľudia nezačnú nosiť rúška, nárast bude nekontrolovateľný. Ak badáš paralelu medzi odporom k noseniu rúšok medzi Američanmi a Slovákmi, badáš dobre. Od modelu Nového Zélandu, ku ktorému nás ešte v jari svet prirovnával, sme na míle ďaleko.

Americký model môžeme aplikovať aj na Slovensko

Napriek tomu, že aj na Slovensku máme množstvo šikovných vedcov a modelov, účinnosť rúšok je celosvetovo potvrdeným faktom a ich odmietanie prilieva olej do ohňa a napomáha šíreniu sa infekcie.

Vzhľadom na nedostupnosť vakcíny je to zároveň jedna z mála účinných zbraní prevencie voči tomuto ochoreniu. „Apelovanie na používanie rúšok je jednou z najlepších stratégií, ktoré máme teraz k dispozícii na oddialenie uloženia spoločenských dištančných mandátov, ktoré narušia ekonomiku. V prvom rade však na záchranu životov,“ uvádza spoluautor modelu a americký lekár Dr. Murray.

koronavírus október graf denný prírastok úmrtnosť
zdroj: Worldometers reprofoto

Výskumníci v modeli analyzovali počet prípadov, mieru testovania, použitie masiek a údaje z mobilných telefónov na odhad pohybu ľudí od prvého zaznamenaného prípadu v každom štáte do 21. septembra, potom odhadli počet obetí pre každý štát do marca 2021, s alebo bez nutnosti sociálnych rozostupov a použitia masky, informuje The New York Times.

Len polovica Američanov nosí rúško, ak by ho nosilo 85 % populácie, došlo by tým k záchrane 95 814 životov. Pri 95 % číslo stúplo na 129 574 životov.  

Dezinfikuješ si rúško po každom nosení a jednorazové vymieňaš?

Po vzore Nového Zélandu

V jari 2020 zvládlo Slovensko pandémiu vďaka promptným opatreniam, ktoré nahnali našej krajine čas na prípravu pred druhou vlnou. V tých dňoch nás svet prirovnával k Novému Zélandu. V druhej vlne sme sa od scenára dramaticky odklonili a nabehli na cestu našich susedov, Česka.

Rozdiel medzi sľubným vývojom v našej krajine sa naštrbil počas mesiacov, v ktorých sme sa podľa vedca Pavla Čekana mali venovať príprave na druhú vlnu a nestalo sa tak. Výrazné naštrbenie dôvery Slovákov zavinili aj rýchlo sa meniace a chaotické opatrenia, nedostatočná finančná podpora podnikateľov, ktorí prišli v rámci pandémie o prácu, alebo im bola zakázaná podnikateľská činnosť.

Výrazným rozdielom sa stala komunikácia vlády voči verejnosti, ktorú mal Nový Zéland zvládnutú, informuje BBC.

Nebudem nosiť rúško, nie som ovca

K dnešnému stavu prispelo aj množstvo hoaxov, ktorým je viac, než polovica Slovákov náchylná veriť. Pandémia je súčasťou našich životov už takmer 9 mesiacov, no ani dnes početné množstvo obyvateľov Slovenska nevie, ako správne používať rúško, ale aj to, že jeho účinnosť klesá pri nesprávnej manipulácii s ním, nedostatočnom čistení, praní a nutnom žehlení bavlnených rúšok. 

Zdroje: The New York Times, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá