Obvinenia, že je naša vakcína nebezpečná, sú nepodložené tvrdenia konkurencie, tvrdí ruský minister

  • Rusko predstavilo prvú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 na svete
  • Vakcína však neprešla štandardným klinickým testovaním
  • Rusko však tvrdí, že vakcína je bezpečná a reči o opaku nie sú ničím podložené
rusko vakcína proti koronavírusu
TASR/Alexander Zemlianichenko Jr/ Russian Direct Investment Fund via AP)
  • Rusko predstavilo prvú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 na svete
  • Vakcína však neprešla štandardným klinickým testovaním
  • Rusko však tvrdí, že vakcína je bezpečná a reči o opaku nie sú ničím podložené

Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško v stredu povedal, že obvinenia, že ruská vakcína proti ochoreniu COVID-19 nie je bezpečná, sú nepodložené a motivované konkurenciou. Informáciu priniesla ruská tlačová agentúra Interfax, na ktorú sa odvolala agentúra Reuters.

Preteky o vakcínu

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok oznámil, že Rusko sa stalo prvou krajinou, ktorá udelila regulačné schválenie vakcíny proti COVIDu-19, a to po necelých dvoch mesiacoch testovania na ľuďoch.

Rozhodnutie Moskvy udeliť súhlas vyvolalo obavy medzi niektorými odborníkmi. Úspešných bolo iba desať percent z klinických testov tejto očkovacej látky a niektorí vedci sa obávajú, že Moskva dáva prednosť národnej prestíži pred bezpečnosťou vakcíny.

Pribudlo až 75 nových prípadov, v jednom okrese sa tvorí obrovské ohnisko. Je tu druhá vlna, hovorí minister

Putin v utorok ubezpečil, že nová vakcína je bezpečná a účinná. Dodal tiež, že sa ňou už dala zaočkovať aj jedna z jeho dcér. Očkovaciu látku s označením Sputnik V vyvinulo ruské Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie v spolupráci s ministerstvom obrany v Moskve.

Nemá za sebou dosť testov

Klinické testovanie novej vakcíny však ešte stále nie je ukončené a posledná fáza testov na vzorke viac ako 2000 ľudí sa začne v stredu 12. augusta.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na oznámenie Ruska o zaregistrovaní prvej vakcíny proti novému koronavírusu na svete reagovala zdržanlivo. WHO uviedla, že zatiaľ len diskutuje s ruskými orgánmi o možnom predbežnom schválení novej očkovacej látky, ktorej klinické testovanie nie je ešte ukončené.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech