Obviňovaný „terč konšpirátorov“ na charitu venoval miliardy. Na čom reálne zarobil George Soros

  • Známy špekulatívny obchodník v auguste oslávi 94. narodeniny
  • Jeho investičné portfólio zahŕňa stovky aktív
george soros
Ilustračný obrázok, TASR/Pavel Neubauer
  • Známy špekulatívny obchodník v auguste oslávi 94. narodeniny
  • Jeho investičné portfólio zahŕňa stovky aktív

V minulosti ho obviňovali zo zosnovania nežnej revolúcie, z protestov v USA i na Slovensku, riadenia migračnej krízy, pandémie koronavírusu či očkovania. 93-ročný miliardár George Soros, známy kritik demokratických mimovládnych organizácií po celom svete, je spájaný predovšetkým s konšpiračnými teóriami. 

Rodák z Budapešti, ktorý patrí medzi najúspešnejších finančníkov histórie, však vďaka bohatej obchodnej aktivite získal majetok vo výške niekoľkých miliárd, ktorý aktívne spravuje až dodnes, informuje portál oPeniazoch.sk. Takmer dvojnásobok svojho súčasného blahobytu však počas kariéry venoval na charitatívne účely. 

Stále patrí medzi najbohatších ľudí na planéte

George Soros je známy ako skúsený špekulatívny obchodník, ktorý si svojimi strategickými obchodmi a investíciami vybudoval solídne postavenie na finančných trhoch. Jeho úspechy sa odrážajú v jeho schopnosti efektívne predvídať trhové vývoje, čo mu umožnilo nazhromaždiť významné bohatstvo.

Zaujímavé je, že veľkú časť svojho majetku, približne 12 miliárd dolárov, už rozdal prostredníctvom svojej filantropickej organizácie Open Society Foundations. Napriek tomu si udržiava majetok v hodnote okolo 6,7 miliardy dolárov, čo ho radí do piatej stovky zoznamu najbohatších ľudí magazínu Forbes.

Sorosovo investičné portfólio, ako vyplýva z najnovšieho formulára 13f, je diverzifikované a zahŕňa viac ako sto rôznych aktív. Výraznú časť portfólia tvoria investície do sektorov ako zdravotníctvo, komunikačné služby, technológie, finančné služby a priemysel.

Medzi kľúčové investície patria spoločnosti ako Horizon Therapeutics, Activison Blizzard a Alphabet Inc., materská spoločnosť Google. Soros tiež investoval do firiem ako Amazon, Abcam, Liberty Broadband Corp a Novo Nordisk, ktorá sa okrem iného venuje výrobe známeho „zázračného lieku proti obezite“.

V treťom kvartáli 2023 Soros nakúpil akcie leteckého poskytovateľa AerCap Holdings a výrazne zvýšil svoj podiel v spoločnosti Jacobs Solution Inc. Zároveň sa zbavil akcií v energetickom sektore a v spoločnosti Rivian Automotive Inc., ako aj v burzovom fonde iShares iBoxxx USD Investment Grade Corporate.

george soros
zdroj: Archív TASR/AFP

Muž, ktorý položil anglickú národnú banku

Najslávnejším obchodom Georgea Sorosa zostáva jeho stávka proti britskej libre v roku 1992, kedy si požičal 10 miliárd libier na financovanie rizikového obchodu. V tomto roku totiž britská vláda znehodnotila libru šterlingov. Soros to využil a prostredníctvom svojej skupiny Quantum pred devalváciou predal miliardy libier, väčšinu z nich práve za požičané peniaze, ako sme ťa informovali v tomto článku

Tie potom odkúpil a požičané peniaze splatil, čím dosiahol vyše miliardový zisk. Pokles libry „prišiel na úžitok“ aj iným finančníkom, no nik sa nevyrovnal rozsahu Sorosových aktivít. Tento krok mu vyniesol zisk 1 miliardy libier a vyslúžil mu prezývku „muž, ktorý zlomil Bank of England“.

Jeho transakcie cez požičané peniaze viedli k výraznému poklesu hodnoty libry, ktorý predstavoval až vyše 10 percent, a následne k odchodu Veľkej Británie z európskeho mechanizmu výmenných kurzov.

Jeho intuícia však už príliš neúčinkovala v roku 1994, kedy predpokladal nárast hodnoty dolára oproti japonskému jenu. Americká mena však klesala počas celého roka a jeho Kvantový fond tak údajne stratil stovky miliónov za jediný februárový deň.

Zdroje: oPeniazoch.sk, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá