Obyvatelia stratili s návštevníkmi trpezlivosť. „Bič na turistov“ zavádza ďalšia destinácia v strede Európy

  • Švajčiarska dedinka plánuje zaviesť vstupný poplatok pre návštevníkov
  • Týmto krokom chce bojovať proti masovému turizmu, ktorému čelí
Lauterbrunnen, peniaze
Švajčiarska dedinka plánuje zaviesť vstupný poplatok pre turistov Instagram/lauterbrunnen, Unsplash/Christian Dubovan
  • Švajčiarska dedinka plánuje zaviesť vstupný poplatok pre návštevníkov
  • Týmto krokom chce bojovať proti masovému turizmu, ktorému čelí

Švajčiarska dedinka pokračuje v aktuálne „populárnom“ trende boja proti nadmernému turizmu. Malebná destinácia s názvom Lauterbrunnen sa nachádza vo švajčiarskom horskom regióne Berner Oberland. Aktuálne je domovom pre približne 800 obyvateľov. 

Zápasí však s upchatými ulicami, cestami pokrytými odpadkami a vysokými cenami nájmov. Miestny úrad uviedol, že jednou z myšlienok, o ktorých sa v súvislosti s elimináciou masovej turistiky uvažuje, je zavedenie vstupného pre niektorých návštevníkov.

Uvedenú informáciu priniesol denník Swiss Info s odvolaním sa na miestne noviny Berner Zeitung. Navrhovaný poplatok, ktorý by sa platil prostredníctvom aplikácie pre smartfóny, by sa pohyboval medzi 5 a 10 švajčiarskymi frankami (5,05 až 10,10 eura). Vzťahoval by sa na návštevníkov prechádzajúcich cez danú lokalitu počas dňa autom.

„Výnimkou by boli hostia, ktorí si zarezervovali rôzne druhy služieb, ako sú napríklad ubytovacie alebo sprievodcovské, alebo tí, ktorí prídu verejnou dopravou,“ povedal starosta Lauterbrunnen Karl Näpflin podľa Swiss Info.

V obci by sa robili náhodné kontroly, aby sa zabezpečilo, že ľudia budú poplatok skutočne uhrádzať. Dané drastické opatrenie ale nebude zavedené toto leto. Úrady stále rokujú o určitých objasneniach jeho uskutočnenia v praxi. 

„Mnoho turistických destinácií sleduje Benátky, aby zistili, či a ako táto schéma funguje,“ uviedol pre Swiss Info Fabian Weber, výskumník cestovného ruchu na Univerzite aplikovaných vied a umení v Lucerne.

Aj keď je „pochopiteľné“, že sa o takomto riešení uvažuje, Weber si nie je istý, aké ľahké bude jeho zavedenie. „Zaviesť takéto vstupné na verejnom priestranstve, akým je dedina či dolina, je veľmi náročné. Nemáme veľa skúseností a nevieme, či to funguje,“ dodal.

Švajčiarska dedinka nie je jediná

„Predpokladám, že by to zrejme nemalo veľký vplyv na počty turistov, ale aspoň by to mohlo získať peniaze, ktoré by sa dali investovať do opatrení na lepšie riadenie návštevnosti či kapacít, prípadne kompenzácie škôd. Väčšina poplatkov za cestovný ruch až doteraz v skutočnosti čísla neobmedzuje. Ale dávajú určitý priestor, pokiaľ ide o riadenie rozvoja cestovného ruchu,“ informoval Weber.

Lauterbrunnen ale nepredstavuje jedinú destináciu, ktorá zápasí s týmto problémom. Centrálne švajčiarske mesto Luzern počas posledných rokov taktiež zažíva nával zahraničných návštevníkov, a to najmä z Číny. S obdobnou negatívnou situáciou sa stretla aj dedina Iseltwald v Bernskej vysočine, kde zaviedli podrobné dopravné kontroly alebo poplatok za selfie pri jazere.  

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lauterbrunnen Tourism (@lauterbrunnen)

Ako uvádza portál CNN, údolie Lauterbrunnen je domovom mnohých atrakcií či zaujímavých prírodných pamiatok, vrátane vodopádov Staubbach, jedného z najvyšších neprerušených vodopádov v Európe s výškou 270 metrov.

V minulom roku zaznamenal švajčiarsky hotelový priemysel historicky najvyššiu úroveň prenocovaní počas letnej sezóny na úrovni 23,9 milióna. 

Ako sme ale informovali v tomto článku, „bič na turistov“ zavádzajú aj iné obľúbené destinácie Slovákov. Turistickú daň je potrebnú uhradiť napríklad pri pobyte v Grécku, Chorvátsku, Taliansku, Španielsku či Portugalsku. Netreba však zabúdať, že jej výška závisí od typu vybraného ubytovania. 

Prísne pravidlá sa objavili aj v Japonsku. Po novom sa pre výstup na horu Fudži budeš musieť zaregistrovať a zaplatiť poplatok. Limitovaný tiež bude aj počet turistov.

Japonci to argumentujú tým, že davy ľudí, odpadky a horolezci, ktorí sa snažia na vrchol vystúpiť príliš rýchlo, spôsobujú obavy o bezpečnosť malebného stratovulkánu. Stanovili preto nové pravidlá, ktoré sa budú vzťahovať na obdobie letnej turistickej sezóny od 1. júla do 10. septembra.

Vstup na turistický chodník bude mať povolených len 4 000 horolezcov. Poplatok, ktorý budeš musieť pred výstupom zaplatiť, je 2 000 jenov, čo predstavuje približne 12 eur. Miesto si budeš môcť rezervovať aj online, kde bude k dispozícii 3-tisíc voľných časových slotov.

Zdroje: Berner Zeitung, CNN, Swiss Info, Archív Startitup, Archív Startitup, YouTube/DW News

Najnovšie videá

Trendové videá