Obyvateľov dovolenkovej destinácie desia silné otrasy sopky. Je v „extrémne nebezpečnom stave“

  • V talianskej oblasti, ktorú zasiahlo zemetrasenie, je niekoľko vulkánov
  • Miestni sa obávajú, že hrozí ich výbuch
  • To by malo katastrofálne následky
vulkán
Campi Flegrei, Flickr/Daniel Enchev
  • V talianskej oblasti, ktorú zasiahlo zemetrasenie, je niekoľko vulkánov
  • Miestni sa obávajú, že hrozí ich výbuch
  • To by malo katastrofálne následky

Taliani sa čoraz viac obávajú erupcie v širokom vulkanickom regióne neďaleko Neapola v Taliansku. Ich obavy pramenia z toho, že túto oblasť práve zasiahlo najvýraznejšie zemetrasenie za posledných 40 rokov, píše The Guardian.

Územie Campi Flegrei totiž tvorí skupina starých vulkanických kráterov. V poslednom roku, a najmä v uplynulých mesiacoch, tu došlo k výraznému nárastu seizmickej aktivity, vrátane viac ako 80 zemetrasení. To posledné, a zároveň najväčšie, malo silu 4,2 stupňa.

Niečo horšie ako zemetrasenie

Carlo Doglioni, prezident Talianskeho národného inštitútu pre geofyziku a vulkanológiu (INGV), sa vyjadril, že „seizmická aktivita stále stúpa, a preto momentálne nevidí(me) koniec“.

Existujú podľa neho rôzne možné scenáre. Od toho najlepšieho, kde sa aktivita zastaví, až po ten najhorší, čo by bol výbuch podobný tomu z roku 1538, ktorý vytvoril rad malých kopcov a kráterov. To by však bolo oveľa horšie ako len zemetrasenie. Doglioni zdôraznil, že ak by k erupcii došlo, i keď by bola menšia, mohla by spôsobiť problémy v spoločnosti.

Campi Flegrei

Campi Flegrei je domovom pre aspoň 360 000 ľudí žijúcich v siedmich najviac ohrozených obývaných lokalitách, vrátane časti Neapola.

Na rozdiel od bližšie umiestneného kužeľovitého Vezuvu, známeho svojou erupciou v roku 79 n. l., ktorá zničila staroveké rímske mestá Pompeje a Herculaneum, Campi Flegrei je sedem míľ dlhá oblasť s depresiami. Vznikla pred 39 000 rokmi po erupcii, ktorá vyprázdnila túto oblasť od magmy.

Napriek tomu, že je staršia, Campi Flegrei je oveľa aktívnejšia než Vezuv. V oblasti sa od 50. rokov minulého storočia vyskytlo tisíce menších zemetrasení, ktoré postupne oslabili kalderu, teda vrchol sopky, a tlak pod ňou stále narastá.

To vytvorilo podmienky na prasknutie, ako ukázala štúdia, ktorú spoločne vypracovali odborníci z Talianskeho národného inštitútu pre geofyziku a vulkanológiu (INGV) a University College London (UCL) v júni. Táto štúdia naznačila, že sopka sa blíži k „bodu zlomu“ a je v „extrémne nebezpečnom stave“.

Vysoké riziko

Giuseppe De Natale, riaditeľ INGV, zdôraznil závažnosť situácie. Varoval pred vysokým rizikom silných otrasov. Okrem toho vyzval k opatreniam a verejne uviedol, že už 18. septembra napísal Neapolskej rade s návrhom, aby prebehli dôkladné kontroly bezpečnosti verejných budov, najmä škôl a nemocníc. Navrhol vypracovanie postupov pre evakuácie, ak by boli nevyhnutné.

Zemetrasenie, ktoré sa odohralo vo štvrtok, a jeho následky ucítili miestni aj v Ríme, donútilo ľudí opustiť svoje domovy a spôsobilo problémy v železničnej doprave. Našťastie neboli hlásené žiadne zranenia ani vážnejšie škody.

Napriek tomu minister pre civilnú ochranu Nello Musumeci ohlásil plány na stretnutie s miestnymi úradníkmi v Neapole v najbližších dňoch. Chcel presadiť rýchle vypracovanie plánov pre prípad evakuácie v núdzových situáciách. Vyzdvihol dôležitosť pripravenosti. Zároveň však varoval pred zbytočným poplachom. Podotkol, že závažné obavy zatiaľ nie sú odôvodnené.

Zvýšená seizmická aktivita v oblasti Campi Flegrei blízko Neapola vzbudila veľké obavy a opatrnosť u vedcov a úradníkov. Neistá povaha vulkanickej aktivity vyžaduje, aby úrady prijímali preventívne opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti obyvateľov a vypracovanie komplexných plánov pre prípad núdzových situácií.

Táto situácia pôsobí ako varovný prst na pripomenutie nepredvídateľnej sily prírody a potreby neustálej ostražitosti v oblastiach náchylných na geologické riziká.

Zdroje: The Guardian, Nature

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá