Ochranári vyjdú do ulíc. Zákaz kožušinového chovu žiada viac ako 75 tisíc Slovákov

  • Rozvoj ľudskosti a udržateľnosti núti zamyslieť sa aj nad etikou v odievaní
  • Zákaz kožušinového chovu speje do finále. Petícia s viac ako 75-tisíc podpismi žiada jeho definitívny zákaz
  • Začiatkom septembra sa v Bratislave chystá protest
ilustračný obrázok archív Humánny pokrok/Unsplash
  • Rozvoj ľudskosti a udržateľnosti núti zamyslieť sa aj nad etikou v odievaní
  • Zákaz kožušinového chovu speje do finále. Petícia s viac ako 75-tisíc podpismi žiada jeho definitívny zákaz
  • Začiatkom septembra sa v Bratislave chystá protest

Občianske združenie Humánny pokrok rozbehlo spolu s iniciatívou Ide o chlp novú petičnú kampaň, ktorá má upozorniť vládu a parlament na to, že zákaz kožušinového chovu je v našej krajine nevyhnutný.

Celé to začalo online kampaňou. Potom bola online petícia. A keď sa zistilo, že odboj voči kožušinovému priemyslu má význam a reálne sa do neho dokáže zapojiť veľa ľudí, začalo sa s jeho realizáciou. O tom, ako to na Slovensku s chovom kožušinových zvierat vyzerá, sme písali TU.

Čo sa týka iných krajín Európy, v tých západných je zákaz aktívny už niekoľko rokov. Iné sú v rámci Európskej únie naplánované na najbližšie obdobie. Dokonca aj balkánske krajiny, ktoré by sme stereotypne zaradili k menej uvedomelým alebo dokonca eticky málo zásadným, tento zákaz uznali.

 

Treba vyjsť do ulíc

Aktivisti tvrdia, že toto je jediná možnosť. Po tom, ako sa pod petíciu fyzicky podpísalo takmer 80 tisíc ľudí a nič sa nezmenilo, nastal čas konať týmto spôsobom. Cieľ je práve tých 80 tisíc. 7. september je deň, kedy sa aj Slováci pripoja k 13 krajinám v Európe, ktoré majú v sebe morálne a etické hodnoty vysporiadané. Okrem online petície sa berie ohľad aj na verejnú mienku. Podľa jej prieskumov sa k názoru na zastavenie kožušinového chovu a zrušenie chovných staníc pridalo 68 percent Slovákov a Sloveniek.

Keď sa v marci spustila kampaň ideochlp.sk, stala sa okamžite populárnou. Pre občianske združenie Humánny pokrok je to samozrejme zaväzujúce.

„Je načase, aby vláda a parlament patrične odpovedali na jednoznačnú vôľu verejnosti a postavili kožušinové chovy mimo zákon. Týmto smerom ide celá Európa – západ, východ, sever, juh – kam sa pozriete, tam kožušinové chovy končia, alebo sa o tom už politicky rokuje. Je to barbarský a uhýňajúci priemysel, v Európe ani u nás na Slovensku už nemá miesto,“ vyjadrila sa na margo úspešnej petície Alexandra Demetrianová z OZ Humánny pokrok.

Zároveň vyzýva verejnosť, aby 7.septembra o 16.00 prišli na Námestie SNP v Bratislave a podporili tak dobrú vec.

Z Námestia SNP až k Úradu vlády

Je evidentné, o čo organizátorom ide. Nikto však netuší, ako môže vláda a krajina už dlhodobo zaujímať tak negatívny postoj. Na sociálnych sieťach sa cez víkend objavila udalosť, do ktorej sa na základe online vyjadrenia mali možnosť zapájať záujemcovia z rôznych oblastí. Spoločnou im mala byť myšlienka. Boj za etickejšie Slovensko. O udalosť prejavilo do dnešného dňa záujem 1 800 ľudí. Za prvých 24 hodín od zverejnenia to však bolo enormných 1 500 záujemcov. Preto je tu obrovská nádej.

Stopka pre chov kožušinových zvierat štátnu ekonomiku neovplyvní

Jedinou chovnou stanicou, kde sú v súčasnosti norky americké sústredené, sa nachádza na strednom Slovensku – v obci Príbovce pri Martine. Je však tak malá, že jej zrušenie by žiadnym výrazným spôsobom kožušinový priemysel a ekonomiku vo všeobecnosti neovplyvnil. Ide tu vyslovene o morálne hľadisko a koniec-koncov aj stanovisko. A pre krajinu a jej mravnostný potenciál značný krok vpred.

„To, čo žiadame pre kožušinové zvieratá, nie je revolučné. Vychádzame z vedy a z praxe modernej legislatívy, ktorá kladie práva a životné podmienky zvierat medzi priority. Nie je technicky možné zabezpečiť norkám či líškam na kožušinových farmách také podmienky, aby netrpeli. Potvrdzujú to vedecké štúdie i správy Európskej komisie či štátnych veterinárov v krajinách EÚ. Kožušinové farmy ekonomicky ťažia z utrpenia zvierat,“ tvrdí Demetrianová.

Poukazuje pritom na video dokumentáciu z norkovej farmy v Príbovciach, kde norky evidentne trpia, majú neošetrené zranenia a stavy psychózy v malých klietkach. To je podľa ochranárov bežná realita na kožušinových farmách.

Rakúsko a Česko zastavili tieto zverstvá už dávno. Naši západní susedia už 15 rokov považujú chov kožušinových zvierat za absurditu a sú šťastní, že s tým skoncovali.

Aj dizajnéri zaujali postoj

Známe svetové mená módneho biznisu sú rovnako za! Nechcú, aby bola ich tvorba spájaná s brutalitami páchanými na zvieratách.

Čoraz viac veľkých značiek teda verejne prisľúbilo, že už nebudú kožušiny používať – medzi inými aj Prada, Gucci, Versace, Armani, Jean Paul Gaultier, Burberry a mnoho ďalších, píše sa v tlačovej správe OZ Ide o chlp.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá