Očkovanie na Slovensku funguje. Z 18 000 nakazených Slovákov v máji a júni bolo až 91 % nezaočkovaných

  • Väčšina nakazených Slovákov patrí ku nezaočkovaným
  • Dáta ukazujú v prospech účinnosti vakcín
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, tasr/AP Photo/Alastair Grant,tasr/AP Photo/Alvaro Barrientos)
  • Väčšina nakazených Slovákov patrí ku nezaočkovaným
  • Dáta ukazujú v prospech účinnosti vakcín

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 252 724, pričom za predchádzajúci deň pribudlo 3 651 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 953 077 ľudí. Už z týchto čísel je možné dedukovať, že Slovensko sa príliš vysokej zaočkovanosti neteší.

Najmä nezaočkovaní

V máji a júni 2021 bolo na Slovensku celkovo nakazených 18 135 ľudí na COVID-19, z toho 91% nebolo zaočkovaných, informuje Inštitút pre stratégie a analýzy.

„Aj v ostatných krajinách, napríklad vo Francúzsku a Holandsku, sú medzi nakazenými prevažne nezaočkovaní. Ako ukazujú dáta z Anglicka, očkovanie je najúčinnejšou ochranou aj proti nákazlivejšiemu delta variantu. COVID-19 sa tak stáva pandémiou nezaočkovaných,“ dodáva ISA na svojom profile.

Už aj Slováci

S nízkym počtom očkovaní súvisí aj tretia vlna pandémie, ktorá vypukla na Slovensku.

Tá vraj bude poháňaná infekčnejším delta variantom koronavírusu, ktorý sa šíri výrazne rýchlejšie ako predchádzajúce mutácie. Očkovanie však predstavuje účinnú ochranu aj pri tomto variante.

76 % nových prípadov len za posledné dva týždne bolo medzi nezaočkovanými osobami. Vďaka očkovaniu sa z ochorenia Covid-19 stala preventabilná choroba, informuje Ministertsvo zdravotníctva.

Očkovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Alastair Gran

Bratislava nestačí

SITA tiež poukázala na to, že prepuknutie tretej vlny pandémie hrozí aj Bratislave, a to napriek vysokej miere zaočkovanosti.

Upozornil na to v rozhovore pre portál vZdravotnictve.sk zdravotnícky analytik Martin Smatana. Ten na jednej strane hlavné mesto za jeho snahu zvýšiť mieru zaočkovanosti chváli. Upozornil však na to, že ranná doprava do Bratislavy vedie z Nitry a Trnavy. Pokiaľ teda Nitra, Trnava a okolie nebudú mať podobnú zaočkovanosť, sú pre hlavné mesto ich obyvatelia rizikom.

„Aby sa nakoniec nestalo, že práve tí, čo dochádzajú, spôsobia aj v Bratislave pomerne veľkú vlnu,“ cituje analytika SITA.

Bratislava
zdroj: TASR/ Jaroslav Novák
Zdroje: Facebook/Inštitút pre stratégie a analýzy - ISA, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, vzdravotnictve.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK