Očkovanie nie je vaša osobná vec. Nechali sme zbytočne zomrieť asi 4-tisíc ľudí, odkazuje lekár Slovákom

  • Väčšina pacientov ležiacich s Covid-19 je neočkovaných
  • Kvôli preplneným nemocniciam sa odložili niektoré operácie, život mnohých sa kvôli nedostatku zdravotnej starostlivosti zhoršil
  • Lekár Peter Sabaka opisuje súčasnú situácia slovenského zdravotníctva
covid
SITA/AP, Unsplash/Olga Guryanova, Hakan NuranTimkiv
  • Väčšina pacientov ležiacich s Covid-19 je neočkovaných
  • Kvôli preplneným nemocniciam sa odložili niektoré operácie, život mnohých sa kvôli nedostatku zdravotnej starostlivosti zhoršil
  • Lekár Peter Sabaka opisuje súčasnú situácia slovenského zdravotníctva

Lekár Peter Sabaka, ktorý pracuje na Klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava sa na sociálnej sieti podelil o to, ako vyzerala jeho posledná nočná služba. Ako píše, počas toho obdobia nebol ani jeden z kritických pacientov, o ktorých sa staral, očkovaný.

„Samozrejme, na našej JIS ležali aj očkovaní pacienti, niektorí dokonca ochoreniu podľahli. Tvorili však výraznú menšinu a na zrátanie očkovaných pacientov, ktorých sa nám na JIS nepodarilo zachrániť, by mi stačila jedna ruka,“ napísal.

Dodal tiež, že na Slovensku počas tretej vlny nebolo až 80 % pacientov s Covid-19 v nemocniciach očkovaných a ležalo tam s týmto ochorením viac ako 3 000 pacientov.

Na porovnanie uviedol ako príklad Portugalsko, kde v tom čase boli zaočkovaní skoro všetci obyvatelia nad 50 rokov a kde v tom čase ležalo v nemocniciach 350 pacientov. Portugalsko má pritom raz toľko obyvateľov ako Slovensko.

„Ak sa opäť pozrieme na obete zimnej vlny v Portugalsku a zohľadníme veľkosť populácie a konzervatívne hodnotenie príčiny úmrtia v našej krajine, môžeme dospieť k záveru, že sme nechali zbytočne zomrieť takmer 4 000 ľudí,“ píše lekár.  

„V skutočnosti to môže byť ale oveľa viac, ak prirátame takzvané sekundárne úmrtia. Teda úmrtia pacientov, ktorí zahynuli kvôli zníženej dostupnosti zdravotnej starostlivosti vplyvom pandémie.“

Podľa lekára sa všetci tí, ktorí si myslia, že očkovanie je iba ich osobná vec, hlboko mýlia, keďže týmto ovplyvnia život a zdravie tých, ktorých operácie sa vplyvom pandémia odsúvali a ktorým nebola podaná dostatočná starostlivosť, a tým sa ich zdravotný stav zhoršil.

„Ide aj o prežitie gastra, hotelierstva, služieb a v neposlednom rade aj o prežitie kultúry. A ide aj o vzdelanie našich detí.“

Mnohí sa nedávajú očkovať zo strachu

V nemocniciach v súčasnosti leží 1 535 pacientov s ochorením Covid-19. Na JIS-ke je 288 pacientov, na pľúcnej ventilácii zas 141 osôb. Za posledný deň tiež pribudlo 21 obetí tohto ochorenia.

„Pred chvíľou sme prijali v službe dvoch manželov, osemdesiatnikov v ťažkom stave, neočkovaných. Prečo? Nemuseli by dnešnú noc stráviť v nemocnici na kyslíku, ak by sme očkovali lepšie,“ opisuje nočnú službu Peter Saba.  

„Minulý mesiac som, žiaľ, videl umierať viacerých štyridsiatnikov a päťdesiatnikov. Boli to inak zdraví ľudia. A neboli očkovaní.“

Lekár Sabaka dodal, že nechce označovať vinníkov, prečo máme takúto nízku zaočkovanosť, avšak konštatuje, že sme určite pohoreli v očkovacej kampani. Vyzýva, aby sa to už nikdy neopakovalo.

„Medzi príčinami, prečo sa naši pacienti nedali očkovať, v prvom rade dominuje strach. Strach z nežiadúcich účinkov, strach z alergie, z trombóz, zo straty plodnosti alebo len neurčitý strach z neznámeho,“ píše a dodáva, že odborníci a inštitúcie zlyhali v poslaní tento strach eliminovať. Dal sa tak priestor na to, aby vyhrali antivaxeri a pokrytci, ktorí tento strach a neistotu podporujú.

„Po konci štvrtej vlny už zostane len málo ľudí, ktorých imunitný systém sa s koronavírusom nikdy nestretol. Bude to znamenať, že už prestanú zbytočne zomierať ľudia? Bude to koniec pandémie? Pravda je taká, že s určitosťou nevieme predvídať takmer nič,“ píše a vysvetľuje, že väčšina odborníkov sa domnieva, že koronavírus sa v najbližších rokoch, pravdepodobne, nestane banálnym ochorením, ktoré nespôsobuje smrť.

Dodal tiež, že to, že momentálne dominuje omikron, neznamená, že sa nemusí objaviť nový subvariant delty, na ktorý nemusia platiť protilátky z prekonaného omikronu.

Primár Peter Sabaka tiež píše, že s očkovaním sa tak skoro, pravdepodobne, nerozlúčime a budeme potrebovať aj ďalšie preočkovanie, ktoré si bude vyžadovať novú informačnú kampaň. Nevylúčil aj možnosť povinného očkovania, ktoré by však nemuselo byť pre všetky skupiny obyvateľstva.

Po piatich dňoch môžeš byť stále infekčný

K súčasnej situácii sa vyjadril aj iný lekár, primár Milan Kulkovský z Považskej Bystrice. Pripomenul ľuďom, že nový systém 5-dňovej karantény neznamená, že každý človek je hneď po ukončení karanténny neinfekčný.

„Množstvo vírusovej nálože je v tele pri omikrone najvyššie 3 až 6 dní po nástupe symptómov. Vyplýva to z predbežných údajov analýzy Národného inštitútu pre infekčné choroby v Japonsku,“ píše Kulkovský.

„Prvé 3 dni nie je vírusová nálož veľká, i keď nakazený je už pre svoje okolie infekčný (panuje zhoda na tom, že pri omikrone sa nakazený stáva infekčným už 1 deň po kontakte s pozitívnym, teda v čase, keď o svojej pozitivite pre absenciu symptómov ešte nevie). Siedmy až deviaty deň vírusová nálož, teda infekčnosť, klesá.“

Na záver obyvateľov vyzval, aby boli zodpovední k svojmu okoliu.

Zdroje: FB/Peter Sabaka, FB/Milan Kulkovský, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá