Očkovanie proti COVID-19 nebude na Slovensku povinné, tvrdí OĽANO

  • Celý svet čaká na vakcínu na COVID-19
  • Podľa slovenského infektológa bude skôr, ako sme čakali
  • OĽANO je striktne za to, aby sa ľudia dávali očkovať len dobrovoľne
vakcina
TASR/AP
  • Celý svet čaká na vakcínu na COVID-19
  • Podľa slovenského infektológa bude skôr, ako sme čakali
  • OĽANO je striktne za to, aby sa ľudia dávali očkovať len dobrovoľne

Očkovanie proti COVID-19 nebude povinné, informovalo hnutie OĽANO na sociálnej sieti. Dnes parlament prerokováva novelizáciu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. V nej sa vypúšťa možnosť nariadenia povinného očkovania pri ohrození verejného zdravia.

„Nechceme povinné očkovanie proti COVID-19. Dnes rokuje parlament, ktorý v skrátenom legislatívnom konaní prerokováva novelizáciu zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. V nej sa vypúšťa možnosť nariadenia povinného očkovania pri ohrození verejného zdravia,“ hovorí poslanec zo strany OĽANO Tomáš Šudík.

Pribudlo 5 nových úmrtí na COVID-19, jednou z obetí je 31-ročný muž

Podľa Šudíka ide o dobrý krok, nakoľko práve nariadením povinného očkovania, by vláda dala priestor ďalším konšpiráciám a polarizácii spoločnosti.  Na druhej strane sa však vláda, poslanci a ministerstvá musia propagáciou a osvetou usilovať o to, aby sa dobrovoľne zaočkovalo čo najviac obyvateľov Slovenska.  

„Iba tak sa pliagy nadobro zbavíme a vrátime sa naspäť do bežného života.  Takže ak budete niekde čítať o tom, že vláda chce dať všetkých povinne zaočkovať, je to nezmysel,“ dodal.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes na tlačovej besede povedal, že rezort by pre Slovensko rád objednal zhruba 3 milióny vakcín. Ďalej konštatoval, že chce, aby bolo očkovanie len odporúčané. „Veríme, že ľudia využijú túto príležitosť,“ dodal.

Člen pandemickej komisie a infektológ Pavol Jarčuška objasnil, že jedna z farmaceutických firiem už prisľúbila, že do konca roka vie vyrobiť sto miliónov dávok vakcíny a budúci rok 1,2 miliardy. Ďalšie z konzorcií podľa jeho slov sľúbilo, že zhruba do marca budúceho roka vedia do EÚ dodať 400 miliónov dávok vakcíny. 

Zdroj: Facebook/OĽANO

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech