Očkovanie proti koronavírusu v Izraeli má prvé výsledky. Už prvá dávka znížila mieru nákazy o 50%

  • Izrael zaočkoval viac ako milión ľudí, má prvé štatistiky
  • Vakcína redukuje hodnotu koronavírusu už po prvej dávke, ale iba o polovicu
  • 95-percentná úspešnosť sa dostaví až týždeň po druhej dávke
vakcína, koronacírus
Unsplash/ Hakan Nural
  • Izrael zaočkoval viac ako milión ľudí, má prvé štatistiky
  • Vakcína redukuje hodnotu koronavírusu už po prvej dávke, ale iba o polovicu
  • 95-percentná úspešnosť sa dostaví až týždeň po druhej dávke

V Izraeli už zaočkovali takmer štvrtinu obyvateľstva a prvé výsledky sú už na svete. Výsledky už má aj prvá dávka vakcíny. Tá podľa zistení lekárov účinkuje na 50%. Výsledok je to povzbudivý, ale aj varovný. Očkovanie len prvou dávkou ešte neznamená imunitu.

Podľa BBC začal Izrael s očkovaním 19. decembra 2020, kedy očkovanie ako prvý podstúpil premiér krajiny Benjamin Netanyahu. Systém očkovania je približne rovnaký ako u nás, prednostne sa očkujú zdravotníci, seniori a rizikové skupiny. Izrael očkuje neuveriteľne rýchlo, ostatné krajiny za ním priepastne zaostávajú. 

Vakcína od Pfizer a BioNTech má mať účinnosť až 95 percent, no tento účinok má nastať až týždeň po podaní druhej dávky.  Vláda preto naďalej vyzýva občanov, aby dodržiavali opatrenia minimálne do doby, kedy nebude väčšina Izraelčanov zaočkovaná aj druhou dávkou.

Zaočkovali už 20 % obyvateľov. Budú prvou krajinou na svete, ktorá sa zbaví koronavírusu

Izrael sa pri kúpe testov preukázal výborným strategickým myslením. Objednané vakcíny sú od spoločnosti BioNTech-Pfizer, ktoré sú už schválené a na trhu dostupné. Naopak, Európska únia uzavrela dohodu s viacerými spoločnosťami, niektoré vakcíny budú dostupné až koncom roku 2021. 

Vakcína neznamená, že si voči koronavírusu hneď odolný

Ako uvádza the Times of Israel, očkovanie v Izraeli nám prinieslo potrebné štatistiky. Vakcíny od Pfizeru znižujú po prvej dávke riziko prenosu koronavírusu o 50 % do 14 dní. V praxi to znamená, že u každého druhého zaočkovaného môže COVID-19 prepuknúť.

Zo štatistík vyplýva, že až 17 % nových vážnych prípadov je už po prvej dávke očkovania. Potvrdzuje to fakt, že ak si bol zaočkovaný prvou z dvoch potrebných dávok vakcín, neznamená to, že sa nemôžeš nakaziť.

Vláda teda vyzýva občanov, aby sa nenechali pomýliť. Odporúčajú im aj naďalej dodržiavať prísne epidemiologické opatrenia. 

Uverejnil používateľ ‎Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‎ Piatok 1. januára 2021

Potrebné je preto aj druhé očkovacie kolo. Efektivita vakcíny po druhej dávke je oveľa vyššia. Po druhom zaočkovaní sa zvýši percentuálna úspešnosť na 95. 

Vedľajšie účinky

The Times of Israel informoval aj o najčastejších vedľajších účinkoch. Medzi najčastejšími prejavenými vedľajšími príznakmi bola slabosť, závraty, hnačka či teplota. Vážnu alergickú reakciu hlásilo len minimálne množstvo ľudí.  

Zdroje: BBC, Európska únia, The Times of Israel, The Times of Israel

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK