Očkovanie sa znovu spomalí. AstraZeneca nám znížila dodávku o 92 %, miesto 309-tisíc dávok dostaneme 25-tisíc

  • Na vine je spoločnosť AstraZeneca a jej neschopnosť dodať plánované dodávky
  • Pokles vakcín predstavuje 284-tisíc dávok, to je takmer 92-percentný pokles
  • Česko oproti tomu avizovalo pokles len o 40 %. Pokles v Európskej únii je priemerne 73 %
AstraZeneca
SITA/AP,Frank Augstein, Scott Heppell
  • Na vine je spoločnosť AstraZeneca a jej neschopnosť dodať plánované dodávky
  • Pokles vakcín predstavuje 284-tisíc dávok, to je takmer 92-percentný pokles
  • Česko oproti tomu avizovalo pokles len o 40 %. Pokles v Európskej únii je priemerne 73 %

Práve, keď sa očkovanie začalo rozbiehať opäť sa spomalí. Na vinne je spoločnosť AstraZeneca a jej neschopnosť dodať plánované dodávky tak, ako sľúbila. Denník SME priniesol informáciu, že na Slovensko príde v marci 25 184 dávok vakcíny od britsko-švédskej spoločnosti. Pôvodne sme mali dostať 309-tisíc dávok. Denníku to potvrdila aj štátna tajomníčka Jana Ježíková. Pokles vakcín tak predstavuje 284-tisíc dávok, to je takmer 92-percentný pokles.

zdroj: hackmath.net

Česko oproti tomu avizovalo pokles len o 40 %. Informovala o tom Chýtrá karanténa na Twitteri. Slovensko tak výraznejšie pocíti výpadok dávok ako Česko a aj ako priemer celej Európskej únie, kde bolo avizované zníženie dávok o 73 %.

Očkovanie sa spomalí

V dôsledku radikálneho zníženia dávok sa spomalí aj očkovanie na Slovensku. Práve vakcínou od AstraZeneca sa očkovalo vo veľkokapacitných centrách, a to najmä seniorov vo veku 60-70 rokov. Vakcínou je možné očkovať vo veľkokapacitných centrách práve vďaka jej dobrým skladovacím vlastnostiam. Vakcína nepotrebuje ultrachladné prostredie. Stačí skladovanie v chladničke.

Starší záujemcovia sú očkovaní vakcínou od spoločnosti Pfizer.

zdroj: SITA/AP Alessandra Tarantino

Spoločnosť odôvodnila zníženie dodávok do Európskej únie nedostatočnou kapacitou v európskych závodoch. Rozdiel mali vykryť závody v zahraničí, ale pre obmedzenia vývozu sa do Európy potrebné dávky nedostanú.

Výrobca sa pôvodne zaviazal dodať v prvom štvrťroku 90 miliónov dávok. Po oznámení, že ich dokáže poskytnúť iba 40 miliónov, prísľub aktuálne zredukoval na 30 miliónov. Uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen, ktorá kritizovala spoločnosť. V druhom kvartáli únia od AstraZeneca získa iba 70 miliónov dávok, a to namiesto 180 miliónov, ktoré sa „zmluvne zaviazala dodať“, dodala šéfka komisie.

NOVÁ ŠTÚDIA: Opätovná nákaza koronavírusom je zriedkavá. Jedna skupina ľudí je ale ohrozená viac

Vakcíne Leyen dôveruje

Okrem kritiky pomalých dodávok, osobitne v Európe, AstraZeneca čelí aj obavám zo zdravotných rizík po tom, čo sa objavili informácie o tvorbe nebezpečných krvných zrazenín u ľudí, ktorí absolvovali očkovanie. Šéfka EK k tomu uviedla, že vakcíne dôveruje.

Európska agentúra pre lieky (EMA) vo štvrtok uviedla, že vakcína od britsko-švédskej firmy AstraZeneca nesúvisí s celkovým zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazenín. Zdôraznila, že výhody prevažujú nad rizikami.

AstraZeneca
zdroj: TASR/DPA/Nicholas Armer

 

 „Výbor dospel k jasnému vedeckému záveru. Ide o bezpečnú a účinnú vakcínu,“ uviedla na tlačovej konferencii riaditeľka EMA Emer Cooková potom, čo sa prípadom zaoberal Výbor EMA pre hodnotenie rizík liekov (PRAC).

„Výbor tiež dospel k záveru, že vakcína nie je spojená so zvýšením celkového rizika tromboembolických príhod alebo krvných zrazenín,“ dodala podľa agentúry AFP Cooková.

Neexistujú dôkazy o probléme s konkrétnymi šaržami 

EMA v správe na svojej webovej stránke taktiež uviedla, že „neexistujú dôkazy o probléme súvisiacom s konkrétnymi šaržami vakcíny alebo s konkrétnymi výrobnými závodmi.“

 „Vakcína však môže byť spojená s veľmi zriedkavými prípadmi krvných zrazenín spojených s trombocytopéniou, čiže s nízkym počtom krvných doštičiek (prvky v krvi, ktoré pomáhajú pri zrážaní) s krvácaním, alebo bez krvácania vrátane zriedkavých prípadov zrazenín v cievach odvádzajúcich krv z mozgu (CVST),“ informovala EMA.

Podľa nej PRAC vykoná ďalšie preskúmanie rizík, a to vrátane preskúmania rizík s inými typmi vakcín proti COVID-19. Zároveň bude pokračovať dôkladné sledovanie hlásení o poruchách zrážania krvi. „Okrem toho sa začínajú realizovať aj ďalšie štúdie, ktoré poskytnú viac laboratórnych údajov a dôkazy z reálneho sveta,“ dodala Európska agentúra pre lieky.

NCZI zaslalo prihláseným chybné údaje

Napriek razantne zníženým dodávkam vakcíny spoločnosti AstraZeneca sa na Slovensku očkuje naďalej. Prešovský kraj vyzýva ľudí, ktorí sa prihlásili na očkovanie, aby sa dostavili do nemocnice vo svojom kraji. Národné centrum zdravotníckych informácií totiž pochybilo a zaregistrovaným čakajúcim zaslalo chybné informácie. Informovala o tom TA3.

„Vzniknutá situácia nás veľmi mrzí. Hneď, ako sme sa o tejto situácii dozvedeli, kontaktovali sme NCZI, aby čo najskôr vykonalo nápravu. Zaregistrovaných, ktorým prišla takáto zmätočná SMS správa, bude opätovne kontaktovať NCZI s korektnými údajmi,“ uviedol vedúci odboru zdravotníctva Jozef Tekáč.

Zdroje: SME, SITA , TASR, TA3

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK