Od apríla sa na slovenských cestách razantne menia pravidlá. Najzásadnejší prelom sa týka križovatiek

  • O viacerých zmenách mnohí vodiči až doteraz netušili
  • Najzásadnejšou zmenou je, že križovatka už nebude ukončovať príkazové a zákazové značky
Na snímke je križovatka v Žiline
Ilustračné foto, TASR/Daniel Stehlík
  • O viacerých zmenách mnohí vodiči až doteraz netušili
  • Najzásadnejšou zmenou je, že križovatka už nebude ukončovať príkazové a zákazové značky

Od apríla tohto roka dôjde na celom území Slovenska k zmene vo viacerých zásadných veciach v dopravnej vyhláške. Mnohí o nej až doteraz nevedeli.

Úpravou prejdú aj pravidlá týkajúce sa príkazov a zákazov na križovatkách, ale aj predchádzanie cez plnú čiaru na pozemok, alebo určenie začiatku a konca platnosti danej rýchlosti. Okrem toho, že si na nové predpisy budú musieť dať pozor najmä vodiči, to bude neľahká práca pre správcov ciest.

Ako pre portál MY Trenčín uviedol dopravný analytik Jozef Drahovský, neznalosť týchto zmien v doprave môže viesť buď k zbytočným pokutám, alebo k výraznému spomaleniu dopravy.

Prečo došlo k zmenám

Aby ministerstvo vnútra nastavilo jednoznačné a prehľadné pravidlá na cestách, aj v rámci významu značiek o najvyššej dovolenej rýchlosti a iných zmenách.

„Značka o najvyššej dovolenej rýchlosti a zákaze predchádzania vrátane zákazu predchádzania pre nákladné vozidlá bude v priamom smere platiť až po značku, ktorá tento zákaz ukončí. To znamená, nie po najbližšiu križovatku,“ vysvetlila pre portál kancelária ministerstva vnútra.

Znamená to teda, že ak konkrétne značky nemajú podľa nich platiť už za križovatkou, bude ich musieť v dostatočnej vzdialenosti rušiť ďalšia príslušná značka.

Dôležitá zmena nastane aj na začiatku a konci obce. „Značku o najvyššej dovolenej rýchlosti ukončuje v súčasnosti aj značka o začiatku alebo konci obce. Toto už od 1. apríla 2024 nebude platiť, čiže každá značka o najvyššej dovolenej rýchlosti pred začiatkom obce alebo pred koncom obce bude musieť byť tiež riadne ukončená príslušnou značkou,“ dopĺňa Ministerstvo vnútra SR.

K ďalšej zmene dôjde pri pozdĺžnej súvislej čiare, cez ktorú šoféri nebudú môcť predchádzať aj pri odbáčaní na pozemok, ale len pri obchádzaní prekážky cestnej premávky. Teda ak sa vedľa cesty nachádza pozemok, areál či iné miesta, v úseku bude musieť byť prerušovaná čiara, nie súvislá. 

Žlté súvislé a prerušované čiary už nebudú znamenať zákaz státia a zákaz zastavenia, od apríla tohto roka sa ich význam zmení len na dočasné vodorovné značky.

Koniec obce neznamená 90 km/h

„Bohužiaľ mnohí nesledujú zmeny v zbierke zákonov a mnohí sa to dozvedeli až na poslednú chvíľu. Je dosť možné, že to bude viesť k tomu, že vodiči budú dostávať pokuty, respektíve bez zmeny dopravného značenia môže dôjsť k výraznému spomaleniu dopravy,“ uviedol pre portál analytik Jozef Drahovský.

Ako uviedol, za najzávažnejšiu zmenu považuje najmä to, že križovatka už nebude ukončovať príkazové a zákazové značky. „Tie sa po novom volajú regulačné značky. Tým pádom sa mení aj rýchlosť a všetko ostatné. Na vstupe do obce už začiatok a koniec nebudú rušiť maximálnu povolenú rýchlosť,“ povedal.

Znamená to, že už na značke, ktorá určuje začiatok a koniec obce bude musieť byť aj tabuľa s najvyššou povolenou rýchlosťou. Správcovia ciest si tak na určovanie konkrétnych značiek budú musieť dať obrovský pozor.

Pozor na zvýšenú sumu za EČV

Vydanie dvoch personalizovaných (vlastný text) tabuliek s EČV dnes stojí 331 eur. Ak však uvažuješ nad tým, že si chceš takúto značku zaobstarať, mal by si sa poponáhľať. Od apríla 2024 bude vydávanie EČV drahšie.

Zmeny poplatkov od 1. 4. 2024.

  • Štandardná tabuľka – 16,50 €/kus (dnes) → 25 €/kus (apríl 2024)
  • Zvláštna tabuľka – 33 €/kus (dnes) → 50 €/kus (apríl 2024)
  • Voliteľná tabuľka – 165,5 €/kus (dnes) → 250 €/kus (apríl 2024)

Keďže nahor pôjdu všetky typy tabuliek s EČV, aj tie voliteľné, za 2 tabuľky zaplatíš 500 eur.

Zdroje: My Trenčín, Startitup, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá