Od dnes sa môžu očkovať deti od 5 rokov. EMA zatiaľ očkovanie pre takéto malé deti neschválila

  • Očkovanie pre deti je dobrovoľné a na žiadosť rodičov
  • EMA očkovanie pre mladšie deti zatiaľ nepovolila
  • WHO žiada, aby bohaté krajiny s treťou dávkou počkali
Očkovanie
Očkovanie, TASR/AP/Andreea Alexandru
  • Očkovanie pre deti je dobrovoľné a na žiadosť rodičov
  • EMA očkovanie pre mladšie deti zatiaľ nepovolila
  • WHO žiada, aby bohaté krajiny s treťou dávkou počkali

Európska lieková agentúra (EMA) očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre deti mladšie ako 12 rokov zatiaľ neschválila. Ako uviedla RTVS, pre agentúru TASR to povedal doktor Miroslav Lednár, manažér pre styk s verejnosťou spoločnosti Pfizer.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský však oznámil, že od štvrtka 9. septembra sa budú môcť očkovať deti od 5 do 11 rokov. Po rokovaní vlády taktiež uviedol, že očkovanie je dobrovoľné a na žiadosť rodičov, schváliť ho musí lekár. Deti sa budú očkovať tretinovou dávkou vakcíny od Pfizeru, vakcíny im budú podávať pediatri.

Požiadavku na očkovanie detí podľa ministra vzniesli odborníci, pediatri a iní lekári, ktorí sa venujú očkovaniu a ochrane detí. „Má to prispieť k tomu, aby sme ochránili hlavne citlivé skupiny detí, ktoré by mohli mať ako nezaočkované pri styku s COVIDOm nejaké problémy,“ konštatoval šéf rezortu zdravotníctva. Ako Lengvarský dodal, existujú isté skupiny diagnóz, kedy je očkovanie pre deti odporúčané a musí byť schválené pediatrom, prípadne iným odborníkom.

„Lednár vysvetlil, že pre zástupcu držiteľa registrácie na Slovensku je určujúcim dokumentom text schválený zo strany EMA, konkrétne ide o súhrn charakteristických vlastností lieku (SPC),“ uvádza RTVS.

Lednár taktiež podotkol, že momentálne sa štúdie stále realizujú, rovnako ako sa spracúvajú údaje o rozšírení indikácie do nižšej vekovej kategórie.

Si za to, aby bolo očkovanie proti koronavírusu povinné?

WHO chce počkať

Šéf WHO takto apeluje na bohaté štáty sveta, aby odložili plánované očkovanie treťou, podpornou dávkou vakcíny proti covidu a umožnili tak prístup k vakcinácii i chudobnejším krajinám, kde je miera zaočkovanosti omnoho nižšia. „Nebudem mlčať, keď si firmy a krajiny, ktoré majú pod kontrolou globálne dodávky vakcín, myslia, že chudobné štáty sveta by sa mali uspokojiť so zvyškami,“ povedal na tlačovej konferencii.

Zdroje: RTVS, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá