Od pondelka vstupuje do platnosti nový COVID automat. Pozri sa, ako sa menia pravidlá v tvojom okrese

  • Vláda rozhodla o nových stupňoch varovania v jednotlivých okresoch
  • Situácia sa zlepšuje
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, commons wikimedia/Governor Tom Wolf
  • Vláda rozhodla o nových stupňoch varovania v jednotlivých okresoch
  • Situácia sa zlepšuje

Dneškom sa týždeň láme a s ním prichádzajú aj nové rozdelenia okresov v COVID automate platné od 10. mája. Vláda rozhodla, že v čiernej farbe sa nebude nachádzať ani jeden región. Menej okresov sa bude nachádzať aj v bordovej fáze, teda konkrétne dva. Červených bude 33 a v ružovej fáze ich bude 44. Práve rozdelenie okresov nám napovedá, že situácia sa zatiaľ zlepšuje.

Bratislava
zdroj: flickr/ŽupaBA VUCBA

Bordová farba  /III. stupeň varovania/: Myjava a Považská Bystrica

Pri tejto farbe naďalej platí denný zákaz vychádzania. Okrem toho je stále potrebný najviac sedemdňový negatívny test aj počas dňa. Doma tiež naďalej ostanú žiaci piateho, šiesteho a siedmeho ročníka a stredných škôl.

Červená farba /II. stupeň varovania/: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Martin, Medzilaborce, Nové Mesto nad Váhom, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Sobrance, Stará Ľubovňa, Svidník, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen

Pri okresoch v červenej farbe sa budú ľudia preukazovať negatívnym testom len od 21:00 do 01:00. Stredné školy budú naďalej pokračovať v dištančnej výučbe.

Ružová farba / I. stupeň varovania/: okresy Bratislava I.V., Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Námestovo, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Spišská Nová Ves, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Žilina a Zlaté Moravce

V ružovej fáze sa budú ľudia preukazovať negatívnym testom len od 21:00 do 01:00 a môžu byť otvorené škôlky a všetky školy.

Jediný okres, ktorý sa zhoršil a prešiel z ružovej do červenej fázy, boli Sobrance. „Očakávame pokračujúci pokles pozitívnych prípadov, výrazné zrýchlenie vakcinácie, čo nám v dlhodobom kontexte pomôže aj v iných indikátoroch. Rozdiel medzi okresmi však ostane aj naďalej pomerne veľký, vnímame ho aj dnes.“

1,5 milióna dávok vakcín je na ceste

Do konca mesiaca očakávame 1,5 dávok milióna vakcín, čo v kontexte doručených 1,8 milióna predstavuje skutočne značné množstvo.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 156 789 za predchádzajúci deň pribudlo 7 928 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 533 724 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 14 149 ľudí, informuje MZSR.

„Až 21 % obyvateľov Slovenska už bolo zaočkovaných aspoň prvou dávkou, v ponímaní kolektívnej imunity sme teda na 14 %. Najvýraznejšia zaočkovanosť je v skupine 70 až 80 rokov, a to až 64 %. Cieľom je dosiahnuť približne 80 %,“ potvrdilo ministerstvo zdravotníctva na tlačovej konferencii.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 691 638 pričom takto bolo pozitívne testovaných 384 317 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 32 792 947, z čoho bolo pozitívne testovaných 378 081 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 276 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 144 ľudí. Na JIS je 121 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 164 osôb. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 31 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 11 886 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 316.

„Denne sa pohybujeme na 800 až 1200 nových prípadov. Hospitalizácie nám klesli pod 1500, preto máme pripravené kritérium pre vypnutie národného limitu. Čoskoro by sme sa mohli riadiť čisto regionálnymi odporúčaniami,“ dodáva.

Zdroj: TK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK