Od zajtra už tieto zvieratá v cirkusoch neuvidíš. Nová vyhláška ukončí ich trápenie

  • Od 1. novembra vstupuje do platnosti nová vyhláška upresňujúca, ktoré druhy zvierat už v cirkusoch vystupovať nemôžu
  • Za jej porušenie hrozí pokuta do výšky 20-tisíc eur
  • Niektoré zvieratá však v cirkusoch zostanú
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Od 1. novembra vstupuje do platnosti nová vyhláška upresňujúca, ktoré druhy zvierat už v cirkusoch vystupovať nemôžu
  • Za jej porušenie hrozí pokuta do výšky 20-tisíc eur
  • Niektoré zvieratá však v cirkusoch zostanú

Ako sme už informovali v predchádzajúcom článku, od novembra na Slovensku definitívne končí utrpenie zvierat v cirkusoch. Sloboda zvierat pridala na svojej stránke podrobnejšie informácie o tom, čo bude vlastne zakázané a ako môžeš proti porušovaniu nového zákona bojovať.

Zákaz vzišiel zo spolupráce Slobody zvierat a Ministerstva pôdohospodárstva. Hoci je súčasťou novely veterinárneho zákona už od minulého roka, až teraz začne platiť aj vyhláška, ktorá obsahuje viaceré podrobnosti, napr. zoznam zvierat, ktoré nebudú môcť v cirkuse vystupovať a zákon bude konečne vykonateľný.

„Máme radosť, že naše sedem rokov trvajúce úsilie sa pretavilo do legislatívy, ktorá bude lepšie chrániť zvieratá. Slovensko sa tak pridáva k civilizovanému svetu, v ktorom krutosť a utrpenie pre zábavu nemajú miesto. Zásluhu na tomto úspechu majú aj tisíce dobrovoľníkov a aktivistov, ktorí organizovali protesty po celom Slovensku a tiež signatári našej petície za zákaz zvierat v cirkusoch – podpísalo ju 54 057 občanov SR,“ vyjadrila sa Pavla Dugovičová, predsedníčka Slobody zvierat.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Aké zvieratá v cirkuse vystupovať nemôžu? Zákon sa bude týkať viacerých druhov. Do cirkusov už viac teda nebudú patriť zástupcovia radu Šelmy, Primáty, zástupcovia čeľadí slonovité, delfínovité, hrochovité, žirafovité, ani nosorožcovité. Naďalej však v cirkusoch uvidíš kone, ťavy či zebry. Vďaka novej vyhláške, ale dostanú lepšiu starostlivosť. Tieto zvieratá nemôžu v cirkusoch hladovať, dopovať ich či v ich blízkosti používať oheň. Taktiež sa nebudú môcť používať pomôcky, ktoré vysielajú elektrický impulz.

Čo urobiť, ak uvidíš porušovanie zákazu?

Sloboda zvierat na svojej facebookovej stránke vyzýva, aby si celú situáciu odfotil a následne zaslal na mailovú adresu [email protected] alebo priamo na ŠVPS: https://www.svps.sk/zakladne_info/kontakty.asp. Za porušenie tohto zákazu hrozí cirkusu pokuta až do výšky 20-tisíc eur.

Zdroj. TS Sloboda zvierat, Facebook Sloboda zvierat

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech