Od základov ti zmenia pohľad na život. Knihy, ktoré prečítaš za jeden deň, no hlboká myšlienka pretrvá večne

  • Či do skupiny knihomoľov patríš, alebo nie, zbystri pozornosť
  • Prinášame ti tipy na knihy, ktoré prečítaš za jeden deň, no ich obsah v tebe bude rezonovať ešte veľmi dlho
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Toa Heftiba,Jessica Fadel
  • Či do skupiny knihomoľov patríš, alebo nie, zbystri pozornosť
  • Prinášame ti tipy na knihy, ktoré prečítaš za jeden deň, no ich obsah v tebe bude rezonovať ešte veľmi dlho

Vianočné sviatky by mali byť dňami oddychu a pokoja. Domovy voňajú koláčmi, vaječným likérom a u niekoho aj knihami. Knižní maniaci by nám pravdepodobne dali za pravdu, ak by sme povedali, že knihy majú svoju špecifickú vôňu, ktorú nenahradí nič iné.

Niektorí si sviatočné voľno vypĺňajú práve čítaním kníh. Ak nepatríš ku nadšencom dlhých kníh, prinášame ti tipy na knihy, ktoré prečítaš za jeden deň, no hlbokú myšlienku si so sebou budeš niesť nastálo.

Oslovili sme skutočných knihomoľov, ktorí nám poradili, aká kniha v našom zozname určite nemôže chýbať.

Koniec Eddyho

Knižný tip nám poskytla aj Veronika Krištofovičová, ktorá na svojom profile pravidelne odporúča dávku skvelých kníh. Na otázku, ktorá kniha patrí k tým, ktoré prečítaš za deň, no odnesieš si hlbokú myšlienku, odpovedala takmer ihneď a jej voľba bola jasná – Koniec Eddyho od autora Édouarda Louisa.

Podľa Veroniky ide o príbeh plný bolesti a smútku, o ktorom Eddy píše drsne a bez servítky.

„Koniec Eddyho sa dá prečítať za jeden deň, ale príbeh tohto chlapca vo vás bude doznievať ešte niekoľko dní po dočítaní. Je to autobiografický román chalana, ktorý je homosexuál,“ vysvetľuje nám Veronika.

„Už v detstve sa stretáva so šikanou, neskôr s nepochopením zo strany rodiny, blízkych. Otec mu neustále prízvukuje, ako sa stať ‚drsným’ chlapom. Eddy preto ide proti sebe, skúša randiť a skúša byť takým, akým by podľa okolia mal byť,“ vraví. Dodáva tiež, že Eddymu patrí obdiv, ktorého slová a činy ľudí často položili na zem, ale on sa dokázal opätovne postaviť na nohy.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Krištofovičová (@kniznica_u_veron)

Všetky tie maličkosti

Vyššie spomenutá kniha je neskonale silným čítaním. Tak titul opisuje Monika Strapáčová, ktorá nám dielo odporučila. Uvádza, že si v predvianočný čas nedokáže predstaviť lepšie čítanie, než poskytuje táto útla novela od írskej autorky Claire Keeganovej, ktorá v sebe nesie vieru v to, že charakter ukazujúci sa vo veľkých okamihoch sa formuje v drobných, všedných maličkostiach.

Monika ďalej vysvetľuje, že kniha odhaľuje ťaživú minulosť Magdalénskych práčovní na pozadí príbehu Billa Furlonga, dobrosrdečného muža, plného láskavosti a súcitu, ktorý prejavuje nielen k svojej rodine, ale aj k svojmu okoliu.

„Spisovateľka Keeganová objasňuje naliehavú potrebu nikdy nestratiť zo zreteľa prvok dobra, ktorý sa nachádza v tých, ktorí sa rozhodnú konať aj napriek predzvesti problému či ťažkostí. Úžasná a silná kniha, v ktorej sa vďaka Billovi Furlongovi budeme chcieť stať lepšími,“ hovorí nám Monika, ktorá ľuďom podáva knižné tipy prostredníctvom instagramového profilu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Monika Strapáčová (@citame_s_moncou)

Otázka smrti a života

Profil #citaniejesexy nám knižné tipy poskytol aj v minulosti. Tentokrát sme však od nich chceli počuť jediný titul, ktorý prečítali v priebehu jedného dňa. Romi a Kika, ktoré za profilom stoja, sa jednohlasne zhodli na knihe Otázka smrti a života.

Kika v recenzii opisuje, že sa jej kniha dotkla. Niečím v nej pohla, dostala sa k jej jadru a pootvárala to, čo bolo dlho zatvorené. To je vraj pre ňu jednoznačným znamením dobrej knihy. Autor Irvin D. Yalom miloval svoju manželku od svojich 15-tich a žili spolu až do jej smrti – viac ako 73 rokov.

Keď zistili, že umiera, rozhodli sa o tom napísať, nakoľko sú obaja etablovanými spisovateľmi. Časti, ktoré píše Marilyn, pragmaticky opisujú, čím si prechádza umierajúci človek – od rozlúčok s rodinou a priateľmi, rozdávanie osobných vecí až po dohadovanie paliatívnej starostlivosti,“ píšu dievčatá.

„Kapitoly jej manžela, uznávaného psychiatra, vysvetľujú psychický dopad celej situácie na manželský pár. Nakoľko sa jedná o jeho vlastnú, nesmierne milovanú manželku, text ti miestami trhá srdce a namiesto psychologického posudku si prečítaš skôr romantickú tragédiu,“ dopĺňajú.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @citaniejesexy

Kvety pre Algernona

Tip na knihu nám poskytla ja Veronika Zielinska. Tá už vo svojom príspevku uviedla, že titul Kvety pre Algernona je jedným z najlepších, aké kedy čítala.

„Kvety pre Algernona ma chytili za srdce a určite si ich raz prečítam zas… A zas… A zas…A aj keď v poslednej dobe čítam najmä eknihy, toto je kniha, ktorú chcem mať vo svojej knižnici aj fyzicky, lebo vo mne naozaj zanechala hlbokú stopu a pri takých knihách mám potrebu mať ju pri sebe,“ uvádza Veronika.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Veronika Zielinska (@arvonkine_knihy)

Všetci by sme mali byť feminist(k)ami

Zahraničný portál Insider odporúča vyššie uvedenú knihu. Tá, s rozsahom 64 strán, podľa nich predstavuje jedinečnú definíciu feminizmu v 21. storočí. Kniha vyzýva k začleneniu medzi ženy, ktoré na základe osobnej skúsenosti ukazujú, prečo by sme všetky mali byť feministkami.

Nigérijská spisovateľka Chimamanda Ngozi Adichieová v knihe poskytuje ostrý pohľad na rodovú hierarchiu, ktorú sme si vytvorili, a ľudí tak vyzýva k nutným riešeniam.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá