Odborníci: Ľudia boli pri testovaní vystavení zbytočnému riziku. Matovič už má plán

  • Asociácia súkromných lekárov nie je spokojná s priebehom celoplošného testovania
  • Organizácia bola podľa nich chaotická, odbery sa robili neprofesionálne a ľudia boli vystavení riziku
testovanie koronavirus
TASR/Róbert Fritz
  • Asociácia súkromných lekárov nie je spokojná s priebehom celoplošného testovania
  • Organizácia bola podľa nich chaotická, odbery sa robili neprofesionálne a ľudia boli vystavení riziku

Členovia Asociácie súkromných lekárov už pred štartom celoplošného testovanie zvažovali, že využijú svoje právo sa na tejto akcii nezúčastniť. Obavy mali z možnej chyby pri množstve úkonov a logickej únave personálu zúčastneného pri testovaní. 

Ako riziko videli aj spracovanie administrácie dobrovoľníkmi bez jasnej právnej zodpovednosti, ako aj kumulácia množstva ľudí na jednom mieste a s tým spojenú zvýšenú možnosť komunitného prenosu. Prvé kolo testovania je oficiálne za nami a slová zdravotníkov sa podľa asociácie potvrdili.

Pribudlo 1 883 prípadov koronavírusu pri viac ako 21 000 testoch

„To čo sme zažili, taký ten chaos, diskoordináciu všetkých zložiek, tak to som ešte asi nezažil,“ vyjadril sa v diskusii TA3 na margo testovania Marián Šóth – prezident ASLSR. Problém mal byť aj v nepreškolení ľudí, ktorí vykonávali odbery. Mnoho zdravotníkov si to vraj vyskúšalo na ľuďoch až počas testovania. „Skutočne musím povedať, že ono to nie je až také jednoduché. Edukácia ľudí nebola dostatočná.“

„Možno, že sme mnohých ľudí vystavili zbytočnému riziku. Myslím tým členov odberného tímu, pretože neboli vyškolení na to, ako sa chrániť,“ doplnil v diskusii záchranár Matej Polák.

Aká bola tvoja skúsenosť s plošným testovaním?

Ďalšie celoplošné testovanie podľa prezidenta asociácie nemá zmysel a zamerať by sme sa mali na lokálne ohniská. „Nechceme sa vyjadrovať k plošnému testovaniu, nechceme poukazovať na jeho negatíva, nechceme robiť siahodlhé analýzy tejto problematiky. Chceme len zachovanie zdravého rozumu!“ objasnila v oficiálnej správe asociácia.

Poukazujú na nutnosť vytvorenia podmienok, ktoré sa nedotknú zabezpečenia čo najväčšej dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ktorá je podľa nich dnes reálne ohrozená. Dôvodom má byť fakt, že v ambulanciách pracujú tisícky lekárov starších ako 65 rokov, lekárov s vážnymi diagnózami. Stále pracujú, pretože ich jednoducho nemá kto nahradiť. 

„Je nás málo a aj tí mladší sú preťažení. Nemocnice  zatvárajú svoje oddelenia, ambulancie. Dochádza v nich k reprofilizácii a mnohí ich zdravotnícki pracovníci sú v karanténe. Ich pacienti smerujú k nám, do neštátnych ambulancií. Preto naším prvoradým  cieľom stále musí byt,  pomáhať  aj naďalej pacientom na našich  ambulanciách za najvyššej možnej  miery bezpečnosti,“ približujú.

Priznávajú, že sa boja toho, čo príde budúci týždeň. „Bojíme sa o našich pacientov a blízkych. Bojíme sa aj o našich kolegov, ktorí sú už dnes preťažení.“

Druhé kolo

Združenie miest a obcí Slovenska je skôr za to, aby sa na Slovensku druhé kolo celoplošného testovania už nerealizovalo. V pondelok to vyhlásil predseda ZMOS-u Branislav Tréger s tým, že význam testovania vidí skôr v regiónoch, kde je to nevyhnutné.

Poukázal pritom na severnú časť krajiny. ZMOS bude zaujímať názor odborníkov, no vie si predstaviť cielenejšie využitie personálnych, materiálnych i finančných prostriedkov na testovanie, napríklad na hraniciach.

POTVRDENÉ: V práci má od teba šéf právo pýtať negatívny test na koronavírus

„Musia sa k tomu vyjadriť odborníci, zdravotníci, epidemiológovia, ale my odporúčame, aby druhé kolo celoplošného testovania nebolo. Aby bolo realizované len v tých oblastiach, kde je to nevyhnutné,“ povedal Tréger.

Mestá a obce na Slovensku podľa šéfa Trégera v rámci prvého kola celoplošného testovania reagovali na všetky podnety, hoci boli mnohokrát zdrojom osočovania a spochybňovania.

„Napriek tomu sme sa dokázali zmobilizovať a pomôcť štátu, aby akcia bola úspešná,“ skonštatoval. Samosprávy podľa Trégera však dostávali k celoplošnému testovaniu veľmi často zmätočné, protichodné, oneskorené či zavádzajúce informácie.

„Želáme si, aby druhé testovanie, ak príde, bolo zdokonalené a boli vychytané chyby, ktoré sa pri prvom kole vyskytli,“ uviedol. Premiér Igor Matovič v nedeľu oznámil, že druhé kolo celoplošného pretestovania určite bude. Pripustil však, že v jednom či troch okresoch na Slovensku by sa testovať nemuselo. Hovoriť o tom chce s odborníkmi, informuje TASR. „Potrebujeme poctivú diskusiu s epidemiológmi,“ skonštatoval.

Zdroje: TA3, ASLSR, ZMOS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá