Odborníci varujú pred príchodom tretej pandemickej vlny. Toto je obdobie, kedy ju môžeme očakávať

  • Hoci pandemické čísla klesajú, WHO Európanov vyzýva k opatrnosti
  • Ak sa bude opakovať scenár z minulého roka, čaká nás tretia vlna
pjimage - 2021-06-11T110316.053
Unsplash/Cassie Gallegos Unsplash/Gabriella Clare
  • Hoci pandemické čísla klesajú, WHO Európanov vyzýva k opatrnosti
  • Ak sa bude opakovať scenár z minulého roka, čaká nás tretia vlna

Len pred niekoľkými týždňami sme sa na Slovensku zbavili dlho očakávanej druhej vlny pandémie a odborníci nás už varujú pred treťou. Nie konkrétne Slovensko, ale celú Európu. Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala všetkých Európanov, aby boli počas leta zodpovední a cestovali bezpečne. Zároveň varovala pred nebezpečenstvom v podobe koronavírusového variantu delta.

Počty nakazených a úmrtí neklesajú len na Slovensku, ale takmer v každej európskej krajine. To však neznamená, že to tak aj ostane. WHO preto nepoľavuje a je stále ostražitá. Predstavitelia organizácie tvrdia, že riziko tretej vlny je stále veľmi vysoké. Nastať by mala počas jesene 2021.

Tretia vlna by mala nastať v dôsledku otvorenia hraníc a rýchleho postupu indickej mutácie. 

covid pas koronavírus covid-19 eú
zdroj: TASR/AP

Buďme opatrní

„V súvislosti s rastúcim množstvom spoločenských akcií, väčšou mobilitou populácie a veľkými festivalmi, ktoré sa budú počas leta konať, vyzýva WHO Európanov k opatrnosti,“ povedal šéf WHO na tlačovej konferencii. Informoval o tom portál seznamspravy.cz

Dodal, že každý z nás by mal vnímať pokrok, ktorý dosiahla väčšina krajín. Mali by sme však uznať, že v žiadnom prípade to neznamená, že sme v bezpečí. K opatrnosti vyzval aj jednotlivé vlády krajín. „Už sme si tým raz prešli, takže by sme nemali opakovať staré chyby,“ preniesol s odkazom na dianie počas leta 2020, ktoré spôsobilo druhú vlnu pandémie po celom svete.

Pribudlo 84 nakazených, odhalenie jedného pozitívneho kloktacím testom stálo Slovensko skoro 19-tisíc eur

Najväčšou prioritou WHO je ochrániť ľudí, ktorých sa nákaza týka najviac. Ide prevažne o seniorov a ľudí, ktorí pracujú v prvej línii. Jednu dávku vakcíny dostalo približne 30 % Európanov a plne očkovaných je cca 17 percent. Aj v dôsledku týchto čísel tak leží otázka tretej vlny stále na stole. 

Zdroj: seznamspravy.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech