Podvodníci skúšajú ďalšiu online metódu. Hlúpo ťa oberú o všetky dáta

  • Cieľom je prinútiť ľudí, aby si mysleli, že majú nárok na finančnú kompenzáciu
  • Podvodníci s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z Ruska
Unsplash
  • Cieľom je prinútiť ľudí, aby si mysleli, že majú nárok na finančnú kompenzáciu
  • Podvodníci s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z Ruska

Odborníci spoločnosti Kaspersky objavili novú schému online podvodov. Jej cieľom je prinútiť ľudí, aby si mysleli, že majú nárok na finančnú kompenzáciu pre únik ich používateľských údajov. Obete tohto podvodu boli nájdené v Rusku, Alžírsku, Egypte, Spojených arabských emirátoch a v ďalších krajinách, uviedla spoločnosť.

Táto schéma zahŕňa webovú stránku údajne vlastnenú Fondom na ochranu osobných údajov, ktorý založila Komisia pre obchodovanie USA. Podvodná webová stránka ponúka záujemcom možnosť skontrolovať, či došlo k úniku ich používateľských údajov.

Únik množstva osobných údajov

Aby sa tak mohlo stať, musia používatelia uviesť konkrétne priezvisko, meno, telefónne číslo a účty sociálnych médií. Po dokončení sa zobrazí upozornenie, že došlo k prelomeniu zabezpečenia daných účtov. Web varuje, že mohlo dôjsť k úniku fotografií, videí a kontaktných informácií, čo oprávňuje používateľa na kompenzáciu v tisíckach dolárov.

zdroj: Pexels

Podvodníci však nepožadujú od používateľa iba zadanie čísla bankovej karty, pričom vyčkávajú na pripísanie platby, ale aj číslo sociálneho zabezpečenia (SSN), deväťmiestne číslo vydané občanom USA, ako aj stálym a tu dočasne pracujúcim obyvateľom. Web pritom ponúka na predaj dočasné SSN za cenu 9 USD.

Ruskí podvodníci

„Podvodníci s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z Ruska, čomu nasvedčujú žiadosti o platbu v rubľoch,“ uviedol Miroslav Kořen, generálny riaditeľ spoločnosti Kaspersky pre východnú Európu.

Čítaj viac TU>> Okradnúť ťa môžu aj o stovky eur. Vďaka týmto 4 radám sa však dokážeš ochrániť

Ak budete požiadaní, aby ste niečo zaplatili, aby ste potom za to dostali peniaze, alebo inú odmenu, môžete si byť istí, že je to podvod,“ konštatovali odborníci spoločnosti Kaspersky„Používajte dôveryhodné zdroje. Vyhľadajte danú organizáciu, aby ste zistili, či skutočne existuje,“ odporúča spoločnosť.

Kaspersky je globálna kyberbezpečnostná spoločnosť založená v roku 1997. Jej portfólio zahŕňa komplexné riešenia v oblasti ochrany koncových bodov, ako aj množstvo bezpečnostných riešení a služieb poskytujúcich ochranu proti digitálnym hrozbám. Služby Kaspersky využíva viac ako 400 mil. používateľov a 270-tisíc  korporátnych klientov po celom svete.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK