Okradnúť ťa môžu aj o stovky eur. Vďaka týmto 4 radám sa však dokážeš ochrániť

  • Pred Vianocami sa množí počet podvodníkov, ktorí sa z teba budú snažiť vytiahnuť peniaze
  • Najlepšie je používať overené e-shopy a zabezpečenú internetovú komunikáciu
  • VÚB banka pripravila unikátny kvíz, ktorý ti pomôže zorientovať sa v online platbách
vianocky
unsplash/pexels
  • Pred Vianocami sa množí počet podvodníkov, ktorí sa z teba budú snažiť vytiahnuť peniaze
  • Najlepšie je používať overené e-shopy a zabezpečenú internetovú komunikáciu
  • VÚB banka pripravila unikátny kvíz, ktorý ti pomôže zorientovať sa v online platbách

Slováci v predvianočnom období radi utrácajú veľa peňazí na darčeky, pritom mnohí z nich minú aj viac ako 200 eur. Až okolo 80 % ľudí nakupuje prostredníctvom e-shopov, čím sa pri neopatrnosti môžu stať terčom pre podvodníkov a zlodejov.

Spôsobov na okradnutie je pritom naozaj veľa a podvod hrozí každému z nás. Mal by si preto byť dobre pripravený na to, akými spôsobmi ti môžu peniaze z bankového účtu zmiznúť a ako sa voči týmto prípadom brániť.

Spolu s VÚB bankou ti prinášame niekoľko tipov, ako na internete neprísť o ťažko zarobené peniaze. Keďže je práve predvianočné obdobie, prečítaj si nasledujúce 4 základné body, na ktoré si radšej dávaj pozor, pokiaľ sa nechceš stať obeťou podvodu.

Týmto kvízom by mal prejsť každý, kto pravidelne nakupuje online, otestovať sa môžeš tu, kde hráš o nový Google Pixel 3 – najprv však musíš trafiť každú odpoveď správne, inak skončíš s vianočnými ponožkami.

zdroj: pixabay

Dokážeš rozoznať podvodnícky e-shop?

Ak nechceš prísť o peniaze, je dôležité platiť u overených a renomovaných obchodníkov. Na prvý pohľad vieš serióznych od neserióznych rozlíšiť podľa recenzií ostatných, no tiež napríklad podľa gramatiky či spracovania samotnej webovej stránky.

Ďalším varovným signálom by malo byť, keď e-shop láka zákazníkov na nereálne nízke ceny, vystríha Marcela Králová, vedúca tímu Vydávanie kariet vo VÚB banke. Samozrejme je tiež dôležité podrobne si prečítať obchodné podmienky a zistiť, ako funguje reklamácia v prípade dodania iného či nekvalitného tovaru.

Pokiaľ sa varovných signálov nazbiera viacero, e-shopu sa radšej vyhni, pretože sa zrejme snažia len vytiahnuť peniaze z tvojho vrecka a nie prevádzkovať seriózny e-shop.

Zhrnutie: Sleduj gramatiku či kvalitu spracovania webov. Ak ti niečo nesedí, zameraj sa na recenzie a nákup z takého e-shopu si dvakrát rozmysli.

zdroj: pixabay

Špičkové zabezpečenie je nutnosť

Pokiaľ webová adresa (URL) v dnešnej dobe nezačína s https, ale len http, spojenie s danou stránkou nie je šifrované. Https dnes používa každá väčšia stránka a pokiaľ má tvoj e-shop iba http, pravdepodobne ide o amatérsky projekt alebo rovno o podvod – a ty nechceš riskovať ani jednu z týchto možností.

Ak chceš na bezpečnosť ešte viac pritlačiť, odporúčame sledovať, či platobná brána používa takzvanú 3D Secure technológiu. Šikovný systém totiž neposiela žiadne údaje o karte obchodníkovi a navyše vyžaduje dvojstupňovú autentifikáciu, najčastejšie cez SMS správu.

Weby používané s 3D Secure bývajú označené logami Mastercard Secure Code, Mastercard ID Check alebo Verified by Visa.

Zhrnutie: Weby bez https prefixu nemajú zabezpečenú šifrovanú komunikáciu a radšej sa im vyhýbaj. Pokiaľ však e-shop má https a dokonca používa 3D Secure technológiu, môžeš mu dôverovať.

zdroj: unsplash

Svoje súkromie si nechaj pre seba

Podvodníci dnes skúšajú všemožné spôsoby, ako od ľudí vymámiť citlivé údaje. Najčastejšie ide o takzvaný phishing, teda získavanie prihlasovacích údajov do internet bankingu či iných bankových aplikácií. Podvodníci sa v takomto prípade tvária, že sú reprezentantmi banky alebo nejakej štátnej inštitúcie.

V prvom rade treba vždy skontrolovať, odkiaľ ten e-mail prišiel. Pokiaľ v ňom je gramatická chyba alebo doména nie je zo Slovenska, takmer určite ide o podvod.

Rovnako to platí aj pre telefonáty – banka ani žiaden úrad si od vás nikdy nebudú pýtať prihlasovacie údaje, preto ich nikdy nikomu nehovor.

Zhrnutie: Prihlasovacie údaje sú len tvoje. Nikdy ich nikomu nehovor ani nepíš, pretože ide s najväčšou pravdepodobnosťou o podvodníka.

zdroj: unsplash

Vždy sa snaž platiť kartou

…a to samozrejme aj vtedy, keď platíš cez internet. Vďaka platbe kartou je všetko rýchlejšie a obchodník o objednávke vie doslova do pár sekúnd. Ihneď ti tak môže odoslať tovar či aktivovať predplatné. Ak by si však platil prevodom cez internet banking, obchodníci zvyknú protislužbu riešiť až po prijatí platby, čo môže trvať pár dní (najmä zahraničné e-shopy).

Platobné karty sú navyše akceptované medzinárodne a platiť sa dá v akejkoľvek mene. Prepočet do eur už rieši banka podľa najlepšieho kurzu.

Navyše, pri platbách kartou ťa banka chráni a pokiaľ obchodník nedodrží podmienky, nedodá tovar alebo spraví niečo iné, čo porušuje zmluvu, stačí to nahlásiť  banke, ktorá sa začne ihneď zaoberať reklamáciou.

Zhrnutie: Platby kartou sú okamžité a najbezpečnejšie. Ak obchodník nedodrží podmienky, do obchodu vstúpi banka, ktorá bude požadovať reklamáciu. Svoje schopnosti si môžeš overiť v kvíze od VÚB banky a hrať tak aj o Google Pixel 3.

zdroj: unsplash

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá