Odborníčka hovorí o ohňostroji smrti: Toto ochorenie trápi 355-tisíc Slovákov

  • Diabetes je ohňostroj smrti, pacienti majú vyššie riziko komplikácií
  • Upozornila na to predsedníčka Slovenskej diabetologickej spoločnosti Viera Doničová
Diabetes na Slovensku
Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre diabetológiu Zbynek Schroner, TASR/Dano Veselský, TASR/Martin Baumann
  • Diabetes je ohňostroj smrti, pacienti majú vyššie riziko komplikácií
  • Upozornila na to predsedníčka Slovenskej diabetologickej spoločnosti Viera Doničová

Ochorenie diabetes je ohňostroj smrti, upozorňuje predsedníčka Slovenskej diabetologickej spoločnosti Viera Doničová. „Títo pacienti majú troj- až štvornásobne vyššie riziko kardiovaskulárnych komplikácií, obličkových komplikácií, osteoporózu a zníženú imunitu,“ povedala. Podľa jej slov aj na ochorenie COVID-19 zomierali vo zvýšenej miere práve diabetici.

„Diabetes zasahuje do života každého človeka s týmto ochorením, všetkých jeho blízkych a je to aj ekonomické cunami. Každý rok narastajú náklady na liečbu približne o 20 percent a tieto náklady za obdobie 15 rokov narástli o 316 percent. Ten nárast sa vzhľadom na nové lieky, lepšiu diagnostiku a liečbu diabetikov a najmä vzhľadom na ich nárast neustále zvyšuje a nevieme ho zastaviť,“ povedala Doničová.

Edukácia diabetikov

Vlani bolo na Slovensku podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) viac ako 355 000 diabetikov. V prípade, že nie je diabetes mellitus dostatočne a správne liečený, môže významne skrátiť dĺžku života.

„Úmrtnosť diabetikov vieme ovplyvniť len tým, že ich budeme edukovať, a to opakovane, dobre a kvalitne liečiť a eliminujeme tak vznik komplikácií. Pokiaľ ide o komplikácie, je zaujímavé vedieť, že podľa údajov NCZI klesol počet komplikácií u retinopatie o 36 percent a v prípade nefropatie je to pokles o 31 percent,“ uviedla Doničová.

Slovenskí pacienti majú k dispozícii kvalitnú liečbu, priblížila predsedníčka pracovnej skupiny ministerstva zdravotníctva pre antidiabetiká Katarína Černá.

„V súčasnosti všetci pacienti, ktorí majú cukrovku, majú k dispozícii nielen najmodernejšie lieky na liečbu ich ochorenia, ale majú aj najmodernejšie zdravotnícke pomôcky. Vývoj však v tejto oblasti stále napreduje, aby zabezpečil ľuďom s cukrovkou plnohodnotný život,“ zdôraznila.

Pacienti majú aktuálne k dispozícii aj prípravok, ktorý nahradí podanie štyroch dávok inzulínu, ozrejmil predseda Slovenskej diabetologickej asociácie Emil Martinka.

Súčasťou liečby je edukácia diabetikov. „Aj najmodernejšia liečba nebude fungovať, ak sa do nej nezapoja lekár, pacient a rodina. Každý pacient je individuálny, preto aj manažment jeho ochorenia musí byť šitý na mieru. Jeho dodržiavanie je však už vo veľkej miere v rukách pacienta a jeho rodiny,“ upozornil hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre diabetológiu Zbynek Schroner.

K najdôležitejším opatreniam patria regulované stravovanie a pohybové aktivity, doplnil prezident pacientskeho združenia Zväzu diabetikov Slovenska Jozef Borovka.

Najčastejšie príčiny vzniku

Cukrovka je chronické metabolické ochorenie, ktoré vzniká v prípade, že podžalúdková žľaza nedokáže vytvárať dostatočné množstvo inzulínu, alebo ho tvorí normálne až zvýšene, avšak tkanivá v tele sú nedostatočne citlivé na účinok inzulínu. Deficit tohto hormónu má za následok zvýšenie hladiny cukru v krvi.

cukrovka
zdroj: Unsplash/David Moruzzi

„Diabetes mellitus 1. typu vzniká najčastejšie v detstve alebo v dospelosti a máva dramatický priebeh, ktorý sa nedá prehliadnuť. Cukrovka 2. typu má, naopak, pomalý a nenápadný priebeh, príznaky môžu aj celkom chýbať,“ upozornila diabetologička nemocnice v Handlovej Viera Kubíková.

Práve cukrovka 2. typu, ktorá sa začína obvykle po 40. roku života, je podľa nej rozšírenejšia, postihuje až 90 percent všetkých diabetikov. Jej príznaky sú však často veľmi mierne, preto sa stáva, že ju odhalia v rámci preventívnej prehliadky. Následne musí všeobecný lekár pacienta odoslať na diabetologické vyšetrenie.

„Ak je ochorenie odhalené v začiatočných štádiách, postačuje liečba tabletkami, prípadne modernými injekčnými liečivami. Ak sa však zhoršuje, prípadne je odhalená neskoro, býva aj pri tomto type cukrovky potrebná inzulínová liečba,“ vysvetlila lekárka.

Rizikové faktory

Medzi varovné príznaky cukrovky patrí časté močenie, zvýšený smäd, rýchly úbytok hmotnosti, únava, neschopnosť sa koncentrovať, zhoršenie zraku, svrbenie tela, opakované infekcie, zlé a zdĺhavé hojenie rán či tŕpnutie rúk.

„Príznaky bývajú výraznejšie pri cukrovke 1. typu, majú často dramatický priebeh, je prítomné zrýchlené dýchanie, bolesti brucha, v dychu je cítiť acetón, prípadne pacient upadá do bezvedomia a musí byť umiestnený na jednotke intenzívnej starostlivosti,“ priblížila diabetologička.

Pri cukrovke 2. typu však podľa nej môžu byť príznaky veľmi nenápadné, preto majú veľký význam preventívne prehliadky u všeobecného lekára, kde sú kontrolované aj hodnoty cukru v krvi, prípadne v moči.

lekár
zdroj: Unsplash/Sasun Bughdaryan

Významnými rizikovými faktormi pre vznik cukrovky sú zlá životospráva, nedostatok fyzickej aktivity, obezita, genetika, vek, stres a fajčenie.

„Faktory, s výnimkou dedičnej predispozície, dokážeme ovplyvniť a znížiť tak riziko vzniku a rozvoja tohto ochorenia. Ak je však už diabetes prítomný, je celoživotný. Liečbu tvorí súbor opatrení, z ktorých je každá zložka veľmi dôležitá. Je to teda nielen pravidelné užívanie odporúčanej liečby či aplikácia inzulínu, ale aj vhodná diéta s obmedzením cukrov, tukov a primeraná fyzická aktivita, na čo mnohí diabetici zabúdajú,“ uzavrela  Kubíková.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá