Odborník na otužovanie: Slováci robia zásadné chyby, potrebuje ho každý „športovec“ (TIPY)
- Zdravotné benefity už po niekoľkých týždňoch otužovania
- Účinky otužovania pri budovaní svalov
- Dôvod, prečo by si si mal dať po cvičení studenú sprchu
- Zdravotné benefity už po niekoľkých týždňoch otužovania
- Účinky otužovania pri budovaní svalov
- Dôvod, prečo by si si mal dať po cvičení studenú sprchu
Otužovanie, teda postupné vystavovanie tela chladu, sa v posledných rokoch stalo populárnym trendom v rámci zdravého životného štýlu.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že náhle vystavenie chladu predstavuje pre telo len šok. Avšak ak je realizované správne a postupne, môže priniesť množstvo zdravotných benefitov.
Výhody otužovania
Otužovanie posilňuje imunitný systém, zlepšuje schopnosť zvládať stres a podporuje rýchlejšiu regeneráciu svalov po tréningu.
Na druhej strane, ako pri všetkých zdravotných návykoch, je dôležité pristupovať k otužovaniu s rozumom a postupne si budovať odolnosť tela.
V rozhovore s well being koučom Michalom Páleníkom sa dozvieš viac o tom, aké konkrétne výhody prináša tento proces a na čo si dať pozor, aby bol pre tvoje telo pri trénovaní prospešný.
- Čo robí otužovanie s telom?
- Aké benefity má otužovanie pri pravidelnom tréningu?
- Ako sa správne otužovať?
- Aké techniky otužovania uplatniť, keď pravidelne cvičíš?
Čo robí s telom otužovanie?
Šokuje ho. Náhle vystavenie tela príliš nízkej, ale aj vysokej teplote je pre telo v prvom rade akútny šok. V závislosti od „veľkosti šoku“, trvania, frekvencie, teploty môže telu z dlhodobého hľadiska prospievať, ale aj škodiť.
Opäť raz platí, žiadny extrém nie je dobrý. Málokedy si to uvedomujeme, avšak teplá voda pre väčšinu populácie je otázkou niekoľkých posledných generácií. Po väčšinu času sa ľudia umývali v studenej vode (áno, umývali sa aj menej ako dnes).
Aké benefity má otužovanie pre ľudské telo?
Ak sa otužujeme správne, môže to mať množstvo zdravotných benefitov, vrátane zlepšenia mentálnej pohody a schopnosti sústrediť sa. Otužovanie, teda pravidelné vystavovanie tela chladu, stimuluje aktivitu imunitných buniek a zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám.
Vedecké dôkazy ukazujú, že pravidelné studené sprchy znížili počet dní, kedy ľudia museli kvôli chorobe vynechať prácu, o 29 %. Účastníci, ktorí si denne dávali studené sprchy počas 30, 60 alebo 90 sekúnd, hlásili menej pracovných dní vynechaných kvôli ochoreniu, čo naznačuje, že otužovanie môže zlepšiť imunitnú odolnosť tela.
Tento efekt bol pripisovaný zlepšenej aktivite imunitných buniek a adaptácii tela na chladové podnety, ktoré stimulujú imunitný systém.
Navyše, chlad môže zvýšiť uvoľňovanie noradrenalínu, ktorý má protizápalové účinky, a tak pomáha zmierňovať zápalové reakcie. Hoci studené sprchy priamo neznižovali celkový počet dní choroby, znížili závažnosť príznakov a skrátili čas potrebný na zotavenie.
Niektoré štúdie naznačujú, že otužovanie môže zlepšiť kvalitu spánku regulovaním hladiny stresových hormónov a podporou relaxácie tela po vystavení chladu. Keď je telo vystavené chladu, dochádza k zníženiu telesnej teploty, čo prirodzene napomáha navodiť spánok, keďže nižšia telesná teplota je kľúčová pre kvalitný spánok.
Tento efekt je podobný odporúčaniam o ochladzovaní spálne na zlepšenie spánku. Studené sprchy alebo krátkodobé ponorenie do studenej vody tiež stimulujú uvoľňovanie hormónov ako norepinefrín, ktorý okrem zlepšenia nálady môže prispieť k zníženiu stresu a uvoľneniu tela.
Je dobré si po tréningu/cvičení dať studenú sprchu? Ak áno, aký efekt to má na telo a na svaly?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo by si mal otužovanie zaradiť do tréningového režimu?
- Ako vyzerá zdravé a nezdravé otužovanie?
- Pre koho otužovanie nie je určené?
- Pomáha otužovanie aj pri chudnutí či naberaní svalov?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom