Odborník: Vianočný kapor vypustený z vane do rieky je istá smrť. Popísal, čo presne ho zabije

  • Už roky patrí kapor medzi symboly slovenských Vianoc
  • Vedel si však, že ak kapra vypustíš do jazera, nedaruješ mu život?
TASR- Erika Ďurčová, TASR-Miroslav Košírer
  • Už roky patrí kapor medzi symboly slovenských Vianoc
  • Vedel si však, že ak kapra vypustíš do jazera, nedaruješ mu život?

Živý vianočný kapor vypustený do prírodného prostredia neprežije. Pre TASR to povedal ichtyológ Peter Marták. V prírodnom prostredí podľa neho momentálne ryby v podstate neprijímajú potravu, voda je chladná, sú v stave hibernácie. Kapry určené na štedrovečerný stôl sú niekoľkonásobnou manipuláciou a z nej vyplývajúcou stratou tuku oslabené, v mnohých prípadoch aj mechanicky poškodené.

Slováci na sociálnych sieťach zdieľajú, ako vypúšťajú vianočných kaprov do jazier. Odsúdia ich na pomalú smrť

 „Kým sa kapor dostane na vianočný stôl, musia ho vyloviť do siete, následne sa dostane na triedičku a z nej do kade. Z kadí putuje do sádky, kde je veľa rýb a tie sú v neustálom pohybe. Strácajú pritom veľa tuku, čo priaznivo vplýva na kvalitu mäsa, ryba nie je taká mastná, svalovina je pevnejšia a kapor je chutnejší,“ uviedol Marták.

 Ako dodal, ak sa niekomu kapra uľútostí a chce mu darovať slobodu vypustením do rieky alebo rybníka, odsúdi ho v podstate na istú smrť. „Kapor je stratou tuku oslabený. Ak ho vypustia do prírodného prostredia a teplota vody stúpne, začnú sa objavovať plesne, čo je pre kapra smrteľné,“ uzavrel Marták.

Kúpiš si tento rok na Vianoce kapra?

 

 

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech