Odborník zo Slovensko.Digital: Schválenie zákona o zmene rodných čísel bolo chybou

  • Návrh zákona o zmene rodných čísel schválila vláda
  • Debatovalo sa už o ňom aj pred desiatimi rokmi. Dnes majú zákazku realizovať presne tie isté IT firmy ako v roku 2009
  • Za ideálnych podmienok by mal tento projekt stáť štát až 250 miliónov eur
občiansky preukaz
TASR
  • Návrh zákona o zmene rodných čísel schválila vláda
  • Debatovalo sa už o ňom aj pred desiatimi rokmi. Dnes majú zákazku realizovať presne tie isté IT firmy ako v roku 2009
  • Za ideálnych podmienok by mal tento projekt stáť štát až 250 miliónov eur

V roku 2009 začala prvá fáza projektu Bezvýznamových identifikátorov fyzických osôb (BIFO). V súčasnosti nielenže vláda schválila jeho realizáciu a je pripravený na použitie, zároveň však nezverejnila sumu, ktorá bude musieť byť zo strany štátu vynaložená.

Nie je jasné, koľko presne to bude stáť, to je jedna z našich veľkých výhrad,“ povedal pre Startitup odborník na informačnú bezpečnosť zo spoločnosti Slovensko.Digital Ľubor Illek.

Technicky je zavedenie tohto identifikátora a jeho nahradenie klasických rodných čísel možné. Otázkou však naďalej ostáva, či sa to skutočne oplatí. Náklady sú totiž vyššie ako prínos, ktorý plánovaná zmena prinesie. Každopádne pôjde o prepracovanie a kompletnú zmenu všetkých systémov verejnej správy, no uskutočnené budú musieť byť aj zmeny v privátnej sfére.

V praxi to znamená asi toľko, že každý človek, ktorý dnes rodné číslo používa, bude musieť zmeny prijať a implementovať ich do svojho bežného fungovania. Nevynímajúc školenia ľudí, pretože chybovosti sa ani v tomto prípade vyhnúť nedá.

Hovorilo sa o 8 miliónoch, dnes je to 250 miliónov eur

Ministerstvo vnútra doposiaľ nevyčíslilo sumy vôbec. Existujú však finančné odhady Ministerstva zdravotníctva, ktoré prognózuje, že čas, ktorý by museli lekári stráviť vpisovaním nových čísel do systémov, by mal v prepočte na peniaze predstavovať viac ako 3 milióny eur.

Odhad, ktorý padol na pracovnej debate týkajúcej sa zmeny rodného čísla na Bezvýznamový identifikátor fyzických osôb sa blíži niekde k 250 miliónom eur. Dovolím si tvrdiť, že tieto odhady sú dokonca konzervatívne, pretože k nim nebola započítaná žiadna chybovosť, zmeny a nápravy,“ dodáva Illek.

zdroj: wikipedia.org-wizzard

Jediné náklady,  ktoré MV SR deklarovalo, boli na zhotovenie ich vlastného systému, ktoré si dali naprogramovať.

Schválenie zákona bolo chybou

Vyčíslenie konkrétnych nákladov je nevyhnutnou podmienkou na to, aby zákon prešiel vládnym hlasovaním. MV SR však takéto  nielen že neposkytlo, ale zákon prešiel s tvrdením, že každý si má náklady vyčísliť sám, čo je samo o sebe v samotnej podstate nemožné.

Realizácii projektu nepredchádzala žiadna odborná diskusia ani prieskum. V roku 2009 bola robená štúdia uskutočniteľnosti, v nej sa však hovorí len o tom, ako bude systém vyzerať a žiadne alternatívy predstavené neboli.

Slovensko.Digital už raz vrátilo Rade vlády tento istý zákon na prejednanie. Predtým, než ho vláda vôbec začne schvaľovať, je nevyhnutné, aby sa na návrh projektu pozrel odborník na informačné technológie a digitalizáciu, čo Rada vlády rieši.

Prevádzkovanie informačného systému ISO, ktorý si dalo MV SR naprogramovať ešte skôr, než bol reálne schválený, bez odbornej diskusie či alternatívnych návrhov, je neprijateľné a podľa slov Ľubora Illeka bolo schválenie takéhoto zákona chybou.

Informácie o tom, ako sa projekt realizoval sú dostupné na stránke MV SR. Bol dvojfázový a druhá fáza sa ukončila až v máji tohto roku. Preto sa následne po tom predložil návrh vláde, a tá ho prijala.

Aj po 10 rokoch tie isté IT firmy

Na realizácii projektu o zrušení rodných čísel a ich náhrade za Identifikátory fyzických osôb spolupracovali 2 IT firmy – Asseco Central Europe a Gratex International. Tie isté firmy začínali na prvej fáze projektu pred 10 rokmi. Upozornil na to minulý rok v apríli Denník N.

Na otázku, prečo sa tie isté IT firmy aj po tak dlhom čase do projektu opäť zapojili a verejnú súťaž, ktorá podľa slov MV SR prebehla, aj vyhrali, odpovedali s nepochopením.

Zákon má dve časti. Jedna hovorí o náhrade rodného čísla za Bezvýznamový identifikátor fyzických osôb (BIFO) a druhou je sektorový identifikátor. V tomto prípade by mal mať každý úrad, svoj vlastný identifikátor.

Táto sektorová identifikácia je drahá, komplikovaná a absolútne zbytočná. Hovorí sa v nej o bezpečnosti informačných systémov, ale už existujúcu situáciu táto časť projektu vôbec nezlepší,“ potvrdil Ľubor Illek.

zdroj: TASR/Pavel Neubauer

V skutočnosti totiž nejde o sumu, ktorá sa zaplatí za informačný systém MV SR. Ide o čiastkové systémy, ktoré si budú musieť používatelia upraviť.

180 nových zákonov

Ľubor Illek ďalej dodáva, že dokonca štúdia, ktorú pred 10 rokmi MV SR spravilo, uvádza, že kvôli novému systému sa bude musieť zmeniť alebo schváliť asi 180 zákonov, dodnes zoznam zákonov nie je známy.

Začiatkom júna tohto roka Ministerstvo vnútra SR informovalo, že rodné čísla postupne nahradia indentifikátory fyzických osôb. Tie by mali podľa ich slov predísť chybovosti v pri prideľovaní a slabú informačnú schopnosť. Viac sa môžeš dočítať TU.

Návrh zákona zatiaľ do parlamentu posunutý nebol a preto nie je podľa slov Aleny Koišovej z Tlačového odboru MV SR známe, kedy nadobudne účinnosť. Informačný systém, ktorý ministerstvo pripravilo je však dokončený a pripravený na použitie.

Zdroj: dennikn.sk, uvo.gov.sk

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá