Odkaz pre arcibiskupa Oroscha: Juraj a Matúš boli nevinní. Bodka, píše Andrej Stančík

Andrej Stančík štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR
Startitup/Kevin Horňáček

Autor komentáru je štátnym tajomníkom za hnutie OĽANO.

Medializovaný obežník arcibiskupa Oroscha je interný cirkevný dokument, ktorý by si za normálnych okolností nevyžadoval ohlas.

Okolnosti, ani slovník ale nie sú ani zďaleka normálne. Naopak. Je zarážajúce, že dva týždne po vražde dvoch mladých ľudí len kvôli ich orientácii, ktorá otriasla našou spoločnosťou, sa arcibiskup pýta, či boli naozaj „nevinní”. Nechcem si predstaviť, ako sa musí cítiť rodina a blízki zavraždených.

Matúš a Juraj boli nevinnými obeťami. Bodka. Nijakým spôsobom vraha nevyprovokovali, nepoznali ho a jediným dôvodom ich vraždy bola ich sexuálna orientácia. Napriek tomu arcibiskup Orosch polemizuje o samotnom bare, drogách a nemravnom konaní. Bez akýchkoľvek dôkazov, len preto, aby spochybnil charakter obetí a samotného podniku. Čo je horšie, týmto špekuláciám, alebo rovno konšpiráciám, venuje skoro väčšinu textu, namiesto toho, aby kňazov vyzval k tolerancii či upokojovaniu homofóbnych nálad.

Analogicky je to rovnako škandalózne, ako keby sa pri tragédii na Zochovej pýtal, či náhodou obete nepili a či sa nevracali z „nemravnej” oslavy.

Predstavme si ale reakciu, ak by sa po vražde kresťanov v kostole z nenávisti niekto zamýšľal, či boli naozaj nevinní, pretože možno kradli alebo bili manželky. Určite by sme boli právom pohoršení, no hlavne by boli pohoršení kresťania.

Celý obežník síce formálne odsudzuje vraždy, no zároveň tam spomína jedno veľké ALE. Poznáme to z vyjadrení „nie som rasista, ALE”, „odsudzujem vojnu, ALE”. Skrátka, snaha odpútavať pozornosť od agresora a viniť obeť.

Teda formálne síce odsudzuje hroznú vraždu, no zároveň nechutnými špekuláciami spochybňuje obete. Za to by sa nemusel hanbiť žiadny extrémista či demagóg.

Takéto obežníky nepatria do 21. storočia a určite by nemali patriť do organizácie, ktorá má šíriť lásku a učenie Ježiša Krista. A rozhodne nepatria do organizácie, ktorá je platená z verejných zdrojov.

Je správne sa voči týmto slovám ohradiť a odsúdiť ich a rovnako by mali spraviť cirkevní predstavitelia. Nie som kresťanom, no neviem si predstaviť chodiť na omše, ktoré by celebroval arcibiskup s takýmito názormi.

Za správne ale nepovažujem en bloc útoky na celú cirkev či prehnané a skratkovité odkazy na pedofíliu, ktoré situáciu len ďalej hrotia. Paušalizovane nie je cesta a vedie to len k prehlbovaniu zákopov, ktoré sú medzi liberálmi a konzervatívcami už dosť hlboké. Nezabudnime, že do médií poslal obežník nespokojný kňaz. Sám som sa minulý týždeň stretol s kňazom, ktorý sa voči takýmto slovám a postojom dištancuje a aj dnes som dostal množstvo reakcií od katolíkov či rovno ľudí z cirkvi, ktorí sú slovami arcibiskupa pobúrení.

Hlavne sa, prosím, zdržme nenávistných komentárov na adresu všetkých kresťanov. Nie len preto, že mnohí s tým nesúhlasia a ide o výrok jedného cirkevného predstaviteľa, nie miliónov kresťanov. Aj preto, že kolektívna vina je cestou do pekla a ďalšia polarizácia našej spoločnosti rozhodne nikam nevedie.

Najvyšší cirkevní predstavitelia cirkvi potrebujú nutnú sebareflexiu. A za inšpiráciou netreba chodiť ďaleko, stačí sa učiť od pápeža Františka.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Streľba na Zámockej ulici v Bratislave

Najnovšie videá

Trendové videá