Zakladateľ Pokecu Milan Dubec ponúkol štátu očkovací web zadarmo. Matovič mu odpovedal komentárom na Facebooku
Cigániková zverejnila obrovskú sumu, ktorú Slovensko dalo za testovanie. Povedala, aké je riešenie pandémie
Mick Schumacher bol obvinený z rasizmu. Dôvod, pre ktorý sa tak stalo, je bizarný
Odmenili školy, ktoré sa denne usilujú znižovať ekostopu
- Tisícky škôlkarov, žiakov a študentov spolu so svojimi učiteľmi a blízkymi po celom Slovensku s neutíchajúcim zápalom a nasadením denne znižujú záťaž na životné prostredie
- Ich úsilie bolo odmenené na slávnostnej Certifikácii Zelených škôl
- Tisícky škôlkarov, žiakov a študentov spolu so svojimi učiteľmi a blízkymi po celom Slovensku s neutíchajúcim zápalom a nasadením denne znižujú záťaž na životné prostredie
- Ich úsilie bolo odmenené na slávnostnej Certifikácii Zelených škôl
Program Zelená škola funguje na Slovensku od roku 2004, v školskom roku 2019/2020 je do neho zapojených 311 škôl. Každá z nich má cieľ denne konať v prospech životného prostredia. Program Zelená škola ich v tomto úsilí podporuje a motivuje v dlhodobých, praktických a vzdelávacích aktivitách. „Zelené školy kráčajú po ceste premien – zmeny ako učia o životnom prostredí, ako prepájajú výučbu s praxou, ako spolupracujú s rodičmi a inšpirujú obyvateľov aj samosprávy obcí či miest. Pretože napr. len učiť o odpadoch a nesnažiť sa o ich minimalizáciu na pôde školy v bežnom chode by bolo formálne, to Zeleným školám nestačí,“ priblížila aktivity Zelených škôl manažérka programu Zuzana Gallayová.
Medzinárodný certifikát a vlajku Zelená škola za splnené prísne kritériá si prebralo 89 materských, základných, stredných ako aj špeciálnych škôl z rôznych regiónov Slovenska. Samotná vlajka je dôkazom, že škola zrealizovala konkrétne zmeny v svojom fungovaní a znižuje záťaž na životné prostredie v jednej zo siedmych tém – Odpad, Energia, Voda, Zeleň a ochrana prírody, Zelené obstarávanie a úradovanie, Doprava a ovzdušie alebo Potraviny. „Dnes sa z problematiky ochrany životného prostredia stala moderná téma a venuje sa jej už kde-kto. Zelená škola je zárukou kvality, nakoľko na Slovensku pôsobí už 15. rok a prešli ňou tisícky žiakov. Dodnes stretávam mnohých ľudí, pre ktorých bola prvým kontaktom s eko témami a nasmerovala k ich k ohľaduplnému životu. A to je presne to, čo náš dnešný svet potrebuje,“ hovorí Kristína Hudeková, riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.
Zelená škola už 15 rokov ukazuje nové formy práce s deťmi v enviromentálnej oblasti.
Viac ako 80 % zapojených škôl pracuje v programe Zelená škola dlhšie ako 4 roky, čo svedčí o dlhodobom záujme prispievať k pozitívnym zmenám v životnom prostredí. Príkladom je aj základná škola Dominika Tatarku Plevník-Drienové. Práve pre prehĺbenie vedomostí, vzájomných vzťahov v kolektíve a zážitkovú formu učenia ani raz za 14 rokov nezapochybovali, či sa opäť prihlásia do ďalšieho ročníka programu Zelenej školy. ,,Uskutočnili sme zážitkovú noc v škole a počas nej sme namaľovali plagát reprezentujúci našu tému. Na ďalšom kolégiu sme vymysleli básničky, ktoré mali reprezentovať naše hodnoty v programe a téme Potraviny. Založili sme políčko v školskej záhrade, kde pestujeme zemiaky, reďkovku, cibuľu, dyňu a pažítku. Zapojili sme širšiu verejnosť prostredníctvom Vianočných trhov, informovali sme komunitu prostredníctvom webu, školského časopisu, regionálnych novín a prezentáciou na Ekojarmoku,“ opisuje aktivity školy Zuzana Kováčiková, učiteľka a koordinátorka Zelenej školy na ZŠ Dominika Tatarku Plevník-Drienové.
Program Zelená škola ponúka nevyčerpateľné možnosti nápadov a spôsobov ako zveľaďovať životné prostredie aj za hranicami školy. Výraznú zmenu okrem interiéru a exteriéru školy vníma pani učiteľka najmä na samotných žiakoch. ,,Zelená škola mi poskytla možnosť zoznámiť sa s novými metódami práce so žiakmi, spoznať veľké množstvo ľudí, vymeniť si skúsenosti s kolegami z iných škôl či získať metodické materiály. Tento program naučí deti vyjadriť názor, prezentovať výsledky vlastnej práce, obhájiť svoje riešenia a správať sa k životnému prostrediu čo najohľaduplnejšie,“opisuje prínos zo zapojenia školy do programu Zelenej školy Lívia Nistorová, učiteľka ZŠ Rakovec nad Ondavou.
Certifikácia Zelených škôl bola venovaná usilovným učiteľom a ich žiakom. V prejavoch sa na pódiu prihovárali aj samotní študenti. „Klimatická kríza je seriózny problém, ktorý sa týka nás všetkých. Avšak jej negatívne dôsledky v plnej miere pocíti práve naša generácia. Pokiaľ nebudeme konať, hrozí zánik našej civilizácie, ako ju poznáme. Naša generácie je v tomto prípade tou poslednou, ktorá s tým ešte môže niečo urobiť. Ak sa tomu nepostavíme čelom my, tak potom nikto,“ povedal vo svojom prejave Jakub Andacký, organizátor Klimatických štrajkov na Slovensku a študent Zelenej školy – Gymnázia Hubeného v Bratislave.
Program Zelená škola môže CEEV Živica realizovať vďaka podpore ZSE a Nadácie Slovenskej sporiteľne. Ďalšie informácie: www.zelenaskola.sk
Zdroj: TS