Odteraz môžeš na Facebook pridávať 360° fotky

  • Facebook konečne umožnil nahrávanie a prezeranie 360 stupňových fotografií priamo v Novinkách.
vr
  • Facebook konečne umožnil nahrávanie a prezeranie 360 stupňových fotografií priamo v Novinkách.

Po zachytení panorámy alebo 360 stupňovej fotky pomocou ich vlastnej appky alebo aplikácie tretej strany, môžeš takúto fotku zavesiť priamo na sociálnu sieť, kde bude prevedená do obrazu, ktorý možno zobraziť na počítači alebo akomkoľvek smartfóne.

watch_in_vr_image_v2

foto: media.fb.com

To, že 360-stupňové fotky dorazia do Noviniek oznámil Facebook minulý mesiac. Odo dneška budú môcť užívatelia identifikovať fotografie ikonou kompasu v pravom hornom rohu obrázku. Jediné, čo musíš urobiť, je kliknúť a ťahať po obrázku, aby si ho preskúmal celý, alebo to môžeš spraviť jednoducho natáčaním svojho smartfónu. Spolu s funkciou 360 stupňového videa, ktorá bola oznámená vlani v septembri, toto oznámenie tiež pochádza z túžby Oculus VR po ďalšom obsahu, ktorý možno zobraziť na Oculus Rift a Gear VR headsete (za predpokladu, že máš najnovší Galaxy smartphone).

Bude trvať nejaký čas, než sa 360° fotky rozšíria, ale Facebook ich vidí jasne ako nové kreatívne médium, ktoré podporuje túžbu po poznaní. “Spolu s 360° fotografiami od svojich priateľov a rodiny, môžeš objavovať nové ohromujúce 360° fotografie od verejných činiteľov, vydavateľov a ďalších organizácii,” píše produkt manažér Facebooku, Andy Huang v oficiálnom vyhlásení. “360° fotografie ti ponúkajú možnosť postaviť sa na pódium pred 100.000 fanúšikov s Paulom McCartneym, pozrieť sa do zákulisia na najvyššom súde s New York Times, navštíviť Medzinárodnú kozmickú stanicu s NASA a oveľa viac.”

Rovnako veľkorozmerné su aj ambície Facebooku pre 360 stupňový obsah, keďže spoločnosť začiatkom roka na F8 predstavila svoje vlastné 17-kamerové pole s názvom Facebook Surround. Referenčný dizajn bol uvoľnený ako open-source projekt na GitHub a sociálny gigant povedal, že rieši veľa problémov, ktorým v súčasnosti čelia 360-stupňové videá, ako napríklad problémy s kvalitou obrazu, ktoré pochádzajú zo zatvárania jednotlivých uzávierok, počas nahrávania záznamu. Facebook dúfa, že návrh bude motivovať výrobcov pri navrhovaní svojich vlastných zariadení.


Virtuálna realita a 360 stupňový obsah sú stále ešte v plienkach, ale Facebook má dobrú pozíciu pre presadenie týchto nových technológií. Teraz je to na nás, používateľoch, aby sme tieto nové veci vyskúšali. Ale 360° video z planéty Jakku z posledného Star Wars vyzerá dosť dobre. Však pozeraj.

 

(Video je možné zatiaľ prehrať iba na prehliadačoch Chrome a Firefox)

Zdroj: theverge.com, zdroj titulnej fotografie: qz.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech