Odvážna Ukrajinka prekročila most pod paľbou 7-krát. Odmietala opustiť svojich maznáčikov

  • Ukrajinka Anastázia sa otočila po svojich maznáčikov celkovo 7-krát
  • Pred smrťou zachránila desiatky zvierat
psy ukrajina utecenci
Twitter/AlexKokcharov, CodeZ1LLa
  • Ukrajinka Anastázia sa otočila po svojich maznáčikov celkovo 7-krát
  • Pred smrťou zachránila desiatky zvierat

Svetom zarezonovali už desiatky príbehov o hrdinstve ukrajinského národa. Duch Kyjeva, drzí vojaci z Hadieho ostrova a patriotské babičky s otrávenými pirohmi predstavujú len zopár z týchto prípadov.

Dnes však môžeme na zoznam pripísať ďalší, aj keď azda trochu bizarný. Sotva 20-ročná dievčina s armádou postihnutých psíkov po jej boku v posledných dňoch zvalcovala internet.

Najlepší priateľ psa

Anastázia Tykha je študentka veteriny z mesta Irpin. To sa po začiatku invázie ocitlo pod ťažkou paľbou ruského delostrelectva. Mnohí z jeho obyvateľov sa pred vojnou rozhodli ujsť, no Anastázii sa takýto plán nepozdával. Mala totižto na starosti hneď niekoľko štvornohých maznáčikov, bez ktorých jednoducho odmietala odísť.

Rovnaký názor zdieľal aj jej manžel Arthur Lee, informuje The Guardian. No čím bližšie sa zvuky výbuchov približovali k mladému páru, tým viac im začínalo byť jasné, že svoj domov opustiť musia. Zosnovali preto odvážny plán.

Presun do 20 kilometrov vzdialeného Kyjeva, ktorý sa aj napriek ostreľovaniu pred Rusmi úspešne bránil, sa zdal ako jediná možnosť. Bol tu však jeden háčik. Most vedúci z mesta bol ťažko poškodený a pod takmer neustálou paľbou.

Proti Anastázii teda hralo hneď niekoľko faktorov. Preto je tento prípad ešte kurióznejší a snáď aj trochu neuveriteľný. Odvážnej študentke sa totižto podarilo most prekonať 7-krát. V každom z jej presunov sa vraj nachádzala pod priamym ostreľovaním, píše Guardian.

A nie len to. Anastázia z mesta evakuovala celkovo: 19 psov, 5 mačiek, korytnačku, chameleóna, 2 salamandry, axolotla a dokonca aj škrečka. Zdá sa, že v skutočnosti platí pravidlo „nikto nezostane pozadu“.

Aby toho nebolo málo, traja zo psíkov museli v následku vážnych zranení na presun používať „invalidný vozík“, ktorý môžeme vidieť na virálnej fotke.

Urobili sme dobre, keď sme odišli,“ vyjadrila sa Anastázia. „Náš dom sa neskôr ocitol priamo v centre bojov.“ Zároveň priznáva, že boli momenty, kedy si myslela, že „to nikdy nezvládnu“, no strach nemala, pretože „mali na práci príliš veľa na to, aby sa báli alebo mali obavy“,

Nulové straty

Anastázia a Arthur sa do bezpečia nakoniec úspešne dostali, no po ceste stratili niekoľko psov, ktorí sa im v strachu vytrhli a na chvíľu ušli.

V úkryte sme boli 5 dní a počas každého z tých dní Anastázia išla na hranicu mesta a presviedčala vojakov, aby ju pustili späť,“ opisuje Arthur šokujúcu neoblomnosť svojej manželky. Tá sa nakoniec vyplatila. Mladý pár sa opäť vrátil do mesta Irpin, ktoré bolo stále centrom intenzívnych bojov.

Postup bol ťažký, mali sme so sebou kopec jedla pre psov,“ spomína Lee. Podľa jeho slov dokonca nastali momenty, kedy ruské bomby dopadli len 2 metre od ich pozície. Misia však bola napriek všetkému viac než úspešná. Okrem ich psíkov si do nového domova pár priviedol aj niekoľko nových prírastkov z neďalekého útulku či maznáčikov ich bývalých susedov.

Kuriózny prípad Arthura a Anastázie však nie je jediným takýmto príbehom z Ukrajiny. Obyvatelia často uprednostňujú svojich štvornohých kamarátov pred zásobami či osobným vlastníctvom. The Times of Israel informoval o dvojici žien, ktoré napriek strastiplnému procesu evakuácie nezabudli na Georgea, ich 12-ročného kocúra.

Oksana a Nastya sa z mesta Charkov dostali pomocou vlaku, ktorý bol podľa ich slov „praskal vo švíkoch“. „Vagóny boli preplnené, na každej posteli spali 2 až 3 ľudia, niektorí z nich dokonca v priestoroch pre batožinu či na zemi. Ťažko sa nám dýchalo, nebolo tam dosť vzduchu,“ spomína Oksana. Kocúr George však celú túto cestu absolvoval s nimi, a úspešne z vlaku vystúpil v meste Ľvov.

Vôbec však nejde o ojedinelý prípad. Times of Israel píše o štatistike z autobusu, ktorý utečencom ponúkla izraelská ambasáda. Posádku tvorilo 60 ľudí, 4 psy, mačka a dokonca jedna slastne nevedomá korytnačka.

Kvôli množstvám zvierat, ktoré taktiež utekajú pred vojnou, sa na hraniciach mnohých štátov ocitli aj dobrovoľníci z organizácií špecializujúcich sa práve na starostlivosť o ne. Pre chlpáčov zabezpečujú papiere, čipy, potrebnú vakcináciu a, samozrejme, aj jedlo a prístrešok.

Zdroje: The Guardian, The Times of Israel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá