Ohromný príbeh podnikateľky, ktorá si svet podmanila e-cigaretami. Kate Wang sa za tri roky vyšvihla medzi najbohatších ľudí sveta

  • Kate Wang stojí vo vedení spoločnosti RELX Technology, ktorá sa špecializuje na vaporizéry
  • 39-ročná podnikateľka len za tri roky vybudovala miliardové e-cigaretové impérium
kate wang
Facebook/RELX International, Unsplash/Chiara Summer
  • Kate Wang stojí vo vedení spoločnosti RELX Technology, ktorá sa špecializuje na vaporizéry
  • 39-ročná podnikateľka len za tri roky vybudovala miliardové e-cigaretové impérium

Kate Wang stojí vo vedení vapingovej spoločnosti RELX Technology, ktorá sa v januári 2021 stala verejne obchodovateľnou na newyorskej burze cenných papierov. Spoločnosť špecializujúca sa na vaporizéry získala z tejto ponuky 1,4 miliardy dolárov a z Kate sa okamžite stala miliardárka.

Koncom marca však cena akcií spoločnosti RELX poklesla o 54 %, čím vymazala z trhu spoločnosti 16 miliárd dolárov. Pokles ale naďalej pokračoval. Investori upustili od svojich akcií, a to vďaka správam o možných regulačných zásahoch Číny v tabakovom priemysle.

Pokles tiež súvisel s oznámením Komisie pre cenné papiere a burzy, že môže presadzovať zákon, podľa ktorého by čínske spoločnosti kótované na NYSE, museli poskytovať audity, alebo byť vyradené z burzy, uvádza Celebrity net worth

E-cigaretové impérium

Nečakaný zvrat v histórii RELX Wang zvládla štýlovo a po troch rokoch patrí spoločnosť medzi najväčšie čínske značky elektronických cigariet.

Podľa magazínu Forbes majetok Wang, ktorá je jednou z 57 čínskych self-made miliardárok, mala vďaka jej 20-percentnému podielu v spoločnosti RELX v deň vstupu na burzu imanie v hodnote 9,1 miliardy dolárov.

Čaká nás beztabaková budúcnosť? Analytici predpokladajú, že éra cigariet skončí už možno v roku 2050

Z centrálnej Číny až do New Yorku

Kate vyrastala a študovala v Si-ane, meste v centrálnej Číne, ktoré je známe svojimi slávnymi terakotovými bojovníkmi. V roku 2005 ukončila štúdium na Xi’an Jiaotong University.

Po ukončení štúdia financií jej kroky viedli do spoločnosti Proctor & Gamble v južnej metropole Guangzhou, kde nastúpila na pozíciu stážistu v manažmente. Tam strávila tri roky ako projektová manažérka v oddelení krásy a osobnej starostlivosti, potom sa presťahovala do Hongkongu, kde sa stala spoluzakladateľkou malej investičnej spoločnosti.

Ani vlastný biznis ju v Hongkongu neudržal. Písal sa rok 2011 a Kate si už balila kufre a šla na druhý koniec sveta. Vybrala sa do New Yorku, aby získala diplom MBA na Kolumbijskej univerzite.

„Bola som úplne zahltená tým množstvom možností. Bolo to niečo úplne odlišné od Si-anu, kde všetko lenivo plynie. V New Yorku sa jednoducho nezastavíte. Úplne mi to zmenilo nastavenie mysle,“ spomínala v rozhovore pre Forbes na časy v New Yorku.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa RELX International (@relxinternational)

Po Kolumbijskej univerzite na Wang čakala práca v poradenskej spoločnosti Bain & Co. O rok už smerovala do Uber China, ktorá sa v roku 2016 spojila s čínskou dopravnou službou Didi Chuxing.

Jej hlavnou úlohou vo firme bolo uvedenie Uberu do povedomia v Chang-čou, 10 miliónovom meste, ktoré sa nachádza južne od Šanghaja a služby zdieľania jázd pre nich boli v tom čase veľkou neznámou.

V USA veľký hit, pre Čínu veľká neznáma

Píše sa rok 2017 a na scénu prichádzajú e-cigarety. Tie spočiatku zaplnili dieru len na trhu v Spojených štátoch. V roku 2017 mala americká spoločnosť Juul Labs financovanie vo výške viac ako 100 miliónov dolárov a rástla.

V Číne však neexistovali prakticky žiadne spoločnosti zaoberajúce sa elektronickými cigaretami.

V tom čase sa len 36-ročná Wang snažila prestať so svojim príležitostným fajčením. Práve preto Kate skúšala elektronické cigarety dostupné v Číne. Tie opisovala ako hrozné. Horšie ale na tom bol jej otec, ktorý fajčil dve balenia denne.

E-cigarety verzus tabak má víťaza, vedci porovnali hladiny nikotínu u duálnych fajčiarov

Dala výpoveď v práci a zaplnila dieru na trhu

Na fajčiarskej scéne však Kate videla príležitosť. Bez váhania sa pustila do podnikania s e-cigaretami. Dala výpoveď v spoločnosti Didi/Uber China a prijala päť svojich kolegov, aby sa pripojili k jej novému startupu, ktorý sa začnal v januári 2018.

Kate sa obrátila na crowdfunding na JD.com, aby spoločnosť rozbehla. V júni 2018 získala počiatočný kapitál vo výške 6 miliónov dolárov, čím spoločnosť umiestnila do pozície technologického startupu.

Trh vapingu bol v tom šase v Číne do značnej miery neregulovaný a RELX rýchlo rástol. Po niečo viac ako roku fungovania získala spoločnosť RELX takmer polovicu domáceho vapingového trhu v krajine. V apríli 2019 viedli spoločnosti Sequoia China a investor Yuri Milner kolo financovania série A v hodnote 75 miliónov dolárov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa RELX International (@relxinternational)

Maloletý si e-cigarety už nekúpia

V októbri 2019 spoločnosti začali robiť problémy čínske regulačné orgány, ktoré chceli zasiahnuť proti elektronickým cigaretám v snahe spomaliť vapovanie maloletých. To okamžite vymazalo 20 % podnikania spoločnosti RELX.

Naopak, január 2020 priniesol firme veľký úspech, otvorila vlajkový obchod v Šanghaji. Dnes má spoločnosť na svojom konte viac ako 5 000 obchodov v 250 mestách v Číne.

Spoločnosť vyžaduje identifikačné číslo a zaviedla rozpoznávanie tváre, aby zabránila maloletým nakupovať elektronické cigarety v obchodoch RELX. Má stále viac ako 60 % čínskeho rastúceho trhu s elektronickými cigaretami.

Napriek týmto výzvam tržby spoločnosti RELX v roku 2020 vzrástli o 147 % na 585 miliónov dolárov oproti 19 miliónom dolárov v roku 2018, teda v prvom roku fungovania.

Vláda ako problém

Celebrity net worth informuje, že v súčasnosti Wang čelí ďalšej výzve. Musí presvedčiť svojich investorov, že čínska vláda neprevezme kontrolu nad priemyslom elektronických cigariet. Všetky tabakové výrobky v Číne sa predávajú prostredníctvom vládnych obchodov.

Čínske regulačné orgány v marci odhalili návrh pravidiel, ktoré by klasifikovali elektronické cigarety ako tabakové výrobky a dostali by ich pod kontrolu spoločnosti China Tobacco.

Ak sa Kate nepodarí presadiť svoje, bude nútená predávať za cenu stanovenú spoločnosťou China Tobacco, čo by ohrozilo väčšinu, ak nie celý jej zisk. Rovnako by bola nútená zo zoznamu vyradiť USA.

Zdroje: celebritynetworth.com, forbes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá