Ombudsmanka Patakyová: Vládne nariadenia odsúdili Slovenské deti na chudobu

  • Prechod na online výučbu a nedostatočná podpora vlády pre chudobné rodiny ich stav iba zhoršila, upozorňuje Mária Patakyová
  • Za rovnako problematické vníma aj obmedzenie práv ľudí, ktorí sa odmietnu zaočkovať proti COVID-19
  • Prechod na online výučbu a nedostatočná podpora vlády pre chudobné rodiny ich stav iba zhoršila, upozorňuje Mária Patakyová
  • Za rovnako problematické vníma aj obmedzenie práv ľudí, ktorí sa odmietnu zaočkovať proti COVID-19

V dnešnej relácii Braňo Závodský Naživo na Exprese sa ombudsmanka Slovenskej republiky Mária Patakyová vyjadrila, že vďaka nedostatočnej podpore štátu pre rodiny v núdzi, sa deti z nich dostanú len do väčšej chudoby.

Za rovnako komplikovanú otázku, nielen pre Slovensko, ale celú EÚ, považuje aj možnosť obmedzenia cestovania či dostupnosti určitých služieb pre osoby, ktoré sa dostupnými vakcínami rozhodnú nezaočkovať.

Deti sa nemôžu učiť

Kvôli vzniknutej situácii sa deti z chudobných rodín ocitli v kritickej situácii, nemôžu sa podieľať na online výučbe, pretože nemajú dostatočné technické zabezpečenie. Ombudsmanka upozorňuje, že ak vláda chce meniť podmienky výučby, mala by aj zabezpečiť dostatočne veľkú podporu pre najchudobnejšie deti.

Igor Matovič: Mnohým vysokopostaveným ľuďom v politike vyhovuje, aby tu zomieralo čo najviac ľudí

„Tieto deti potrebujú byť vytiahnuté zo špirály chudoby a to im umožňuje len vzdelanie. Ich okolie nemá dostatočnú energiu a impulz, aby ich z toho vytiahli. Takto ich vlastne odsúdime k chudobe, zoberieme im možnosť dostať sa z nej,“ upozorňuje.

Za absurdné vníma aj izolovanie marginalizovaných skupín, konkrétne v rómskych osadách, ktoré veľmi úzko súvisí s prehlbovaním chudoby na Slovensku. V prvej vlne pandémie takto postupovali štyri štáty, v druhej sme ostali len my.

„Nariadenia sú formulované tak, že sa momentálne na základe epidemiologickej situácie nariadi obecná karanténa. Avšak, čo sa marginalizovaných komunít týka, ľudia s nimi pracujúci upozorňujú, že je nevyhnutné množstvo prevencie, nie izolácia. Sme jediná krajina, ktorá nariaďuje karanténu selektívne. Kolektívne zdravie je jeden pojem, týka sa nás všetkých,“ vraví Patakyová.

Dodáva, že sa s karanténou narába ako s jediným dostupným prostriedkom, pritom je ich dostupných mnoho. „Problém je, že sa v nás oživujú v rámci pandémie staré vzorce správania sa, tie z totalitného režimu. Povie sa, tu sa nedá trasovať, pretože majú iný životný štýl, no my sme povinní ukazovať možnosti a zmysel prevencie týmto ľuďom. Je to vzorec represie, nie prevencie,“ kritizuje.

Belgicko odmieta COVID pas

Na to, aby mohli byť osoby, ktoré sa odmietnu zaočkovať sankcionované v peňažnom zmysle či obmedzení cestovania, dostupnosti služieb a vstupu do obchodov či hotelov, je potrebné vychádzať z vedeckých faktov. „Je potrebné vystupovať z toho, že očkovanie je na báze dobrovoľnosti. Ak je to tak, jeho odmietnutie nemôže byť sankcionované, preto všetky obmedzenia voči ľudom, ktorí nepodstúpia očkovanie, budú musieť prejsť testom proporcionality,“ vraví ombudsmanka.

Tento test preverí, či je účel nariadenia dostatočne dôležitý na obmedzenie človeka. „Dnes som však zaregistrovala, že Belgicko odmieta prístup obmedzovania slobody nezaočkovaných obyvateľov a zavádzanie covid pasu.“ Názory sa teda líšia aj v rámci EÚ a to, či sa COVID pas stane skutočnosťou a aká bude jeho výsledná forma, ešte nie je známe.

Akékoľvek ďalšie zmeny týkajúce sa obmedzenia slobody človeka je nevyhnutné podložiť dátami, ktoré potvrdia, že je dané obmedzenie spôsobilé ochrániť zdravie ľudí. Tie nám však, podľa slov Patakyovej, chýbajú.

101 nových úmrtí a viac ako 3 300 nových prípadov. Nemocnice sa potácajú na hrane svojich kapacít

Štátna karanténa zasahuje do práv človeka

Upozorňuje tiež na to, že aj karanténa, ktorá vznikla v Smižanoch, kde bola marginalizovaná skupina izolovaná, porušuje jednu zo základných častí, a to časové obmedzenie povinnej karantény. Rovnako však dodáva, že akákoľvek povinná karanténa, ktorá je nariadená po návrate do krajiny, má obrovské medzery.

„Od apríla som upozorňovala na to, že máme problém, ak sa rozhodneme prijať štátnu karanténu. Musíme byť schopní súdom zistiť, či karanténa bola nariadená právoplatne. My tu nemáme takýto orgán. Preto som apelovala na kompetentných, komunikovala som orgánmi, ktoré môžu byť nápomocné, ale nefungovalo to,“ dodáva Patakyová.

Zdroj: Braňo Závodský Naživo na Exprese

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá