Omikron v oblakoch: Letecké spoločnosti museli zrušiť stovky letov. Piloti aj stevardi sa nakazili

  • Veľkí leteckí prepravcovia počas sviatkov rušia stovky letov
  • Omikron mení plány aj v oblakoch, infikoval sa ním aj palubný personál
Lietadlo korona
Ilustračný obrázok, TASR/Unsplash, Ján Krošlák, Sacha Verheij
  • Veľkí leteckí prepravcovia počas sviatkov rušia stovky letov
  • Omikron mení plány aj v oblakoch, infikoval sa ním aj palubný personál

Tri veľké letecké spoločnosti zrušili stovky letov plánované na vianočné sviatky, keďže piloti a palubný personál sa infikovali novým variantom koronavírusu omikron.

Americkí prepravcovia Delta Airlines a United Airlines škrtli viac ako 600 letov plánovaných na piatok a v sobotu, k čomu podľa ich vyjadrení prispelo aj nepriaznivé počasie.

Konkurenčné spoločnosti American Airlines a Southwest Airlines naopak uviedli, že neevidujú žiadne mimoriadne udalosti a v prevádzke pokračujú podľa plánu.

Omikron v oblakoch

Nemecký národný prepravca Lufthansa tiež v piatok oznámil, že počas vianočného obdobia ruší desiatky transatlantických letov. Dôvodom je výrazný nárast počtu práceneschopných pilotov. Prepravca nevedel špecifikovať, či museli zostať doma z dôvodu ochorenia COVID-19 alebo ich k tomu prinútili iné zdravotné problémy.

Nový variant koronavírusu omikron, ktorý prvý raz identifikovali koncom novembra v Juhoafrickej republike, sa šíri podstatne rýchlejšie ako jeho predchodca delta.

Vo viacerých krajinách sveta vrátane Spojených štátov alebo Veľkej Británie už zodpovedá za viac ako polovicu nových infekcií. Riziko ťažkého priebehu ochorenia je podľa predbežných vyjadrení odborníkov pravdepodobne výrazne nižšie.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie