Opičie kiahne sú už tesne pri slovenských hraniciach

  • Rakúsko zaznamenalo prvý prípad opičích kiahní
  • Ide o 35-ročného muža, ktorého v nedeľu previezli do nemocnice vo viedenskom obvode Favoriten
opičie kiahne
TASR/CDC via AP, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC via AP
  • Rakúsko zaznamenalo prvý prípad opičích kiahní
  • Ide o 35-ročného muža, ktorého v nedeľu previezli do nemocnice vo viedenskom obvode Favoriten

Rakúsko zaznamenalo prvý prípad opičích kiahní. Pacient je podľa lekárov v poriadku a stabilizovaný. Má vyrážky a mierne príznaky chrípky, uviedla hovorkyňa Viedenského zdravotného združenia (WiGev) Nina Brennerová-Küngová. Informuje Reuters.

Ošetrujúci lekár Christoph Wenisch v pondelkovom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Ö3 spresnil, že „pacient má dobrú náladu a chcel by ísť domov. Povedali sme mu však, že teraz to nie je vhodné, pretože musí byť ešte nejaký čas izolovaný“. Wenisch dodal, že osoby, s ktorými bol v úzkom kontakte, boli preventívne zaočkované proti kiahňam.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v súčasnosti vypracúva usmernenia na obmedzenie šírenia opičích kiahní. Existuje obava, že počet prípadov môže v letných mesiacoch naďalej stúpať.

WHO predpokladá, že prepuknutie šírenia tohto ochorenia bolo vyvolané sexuálnym kontaktom. Susan Hopkinsová z britského Úradu pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) stále predpokladá, že opičie kiahne sa šíria najmä v komunitách LGBTI.

Spojené kráľovstvo zaznamenáva nové prípady opičích kiahní na dennej báze, a to aj u ľudí, ktorí nemajú cestovnú anamnézu z krajín západnej Afriky, kde sa táto choroba obvykle vyskytuje. Uviedla to Susan Hopkinsová. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„Zaznamenávame prípady (u osôb), ktoré neboli v kontakte s osobami zo západnej Afriky,“ povedala Hopkinsová.

Príznaky ochorenia sú u väčšiny dospelých ľudí „relatívne mierne“, dodala. Hopkinsová zároveň vyzvala ľudí, aby toto ochorenie nebrali na ľahkú váhu a boli ostražití.

Opičie kiahne zriedka hlásia z krajín mimo Afriky. V poslednom období však v Európe, Severnej Amerike a Austrálii potvrdili 92 prípadov a hlásia ďalších 28 podozrení na toto ochorenie, píše Sky News s odvolaním sa na údaje Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Prenos

Británia zaznamenala prvý prípad opičích kiahní 7. mája. Ochorenie britské úrady zaznamenali u pacienta, ktorý do Británie pricestoval z Nigérie. Tieto kiahne zvyčajne nie sú smrteľné, často sa však prejavujú horúčkou, bolesťami svalov, opuchom lymfatických uzlín, zimomriavkami, vyčerpanosťou a vyrážkami podobnými ovčím kiahňam.

Vírus opičích kiahní sa môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.

Prípady opičích kiahní zaznamenané v Európe a USA sú niečím, čo by nás malo znepokojovať. V nedeľu to uviedol americký prezident Joe Biden.

Biden sa takto k ochoreniu prvýkrát verejne vyjadril krátko pred odletom z Južnej Kórey do Japonska. „Zatiaľ som nebol oboznámený s úrovňou rizika, ale je to niečo, čoho by sa mal obávať každý,“ povedal americký prezident. Dodal, že v súčasnosti vedci posudzujú, ktorá vakcína by proti tomuto ochoreniu mohla byť účinná.

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan pred odletom do Tokia uviedol, že Spojené štáty majú zásoby vakcín, ktoré môžu pomôcť pri liečení tohto ochorenia.

Prípady ochorenia sa predtým vyskytovali iba medzi ľuďmi s väzbami na strednú a západnú Afriku. Počas ostatného týždňa však boli zaznamenané prípady v Británii, Španielsku, Portugalsku, Taliansku, USA, Švédsku a Kanade, väčšinou u mladých mužov, ktorí predtým do Afriky necestovali.

Boli to prevažne homosexuáli, bisexuáli alebo mali nedávno sex s mužmi. Odborníci však zdôraznili, že nevedia, či sa choroba šíri sexom alebo iným blízkym kontaktom súvisiacim so sexom.

Zdroje: Reuters, Sky News, WHO, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá