Opitý Rakúšan podpálil urgent v Trnave. Bál sa, že príde o život vo „východoeurópskej nemocnici“

  • Urgent v trnavskej Fakultnej nemocnici si v noci zažil poriadny chaos
  • Rakúšan s vysokým obsahom alkoholu v krvi podpálil lôžka zo strachu o život
trnava, urgent, opitý rakúšan
Urgent v Trnave Reprofoto: FB/Polícia SR-Trnavský kraj
  • Urgent v trnavskej Fakultnej nemocnici si v noci zažil poriadny chaos
  • Rakúšan s vysokým obsahom alkoholu v krvi podpálil lôžka zo strachu o život

Tak tomuto sa hovorí skutočný bizár. Svedkami scény ako zo zlého filmu, kedy v útrobách nemocnice vyčínal agresívny muž, sa stali pracovníci nočnej smeny na urgente v Trnave.

V pokojných ranných hodinách sa urgentný príjem Fakultnej nemocnice v Trnave stal dejiskom incidentu, ktorý nemá obdoby. Kvôli opitému Rakúšanovi, ktorý chytil panický strach o život vo „východoeurópskej nemocnici“, musela zasahovať polícia.

Ako zo zlého filmu

Okolo druhej hodiny rannej musela zasiahnuť vo Fakultnej nemocnici v Trnave policajná hliadka. Tú privolali zamestnanci nemocnice kvôli 70-ročnému pacientovi z Rakúska.

Po tom, ako tohto muža doviezli na urgentný príjem záchranárskou službou, prejavil nesmiernu agresivitu podporenú alkoholovým opojením. Jeho nekontrolovateľné správanie vyvrcholilo do fyzického útoku na jednu z pracovníčok.

„Napadol našu sanitárku úderom do hrudníka, ktorá musela byť ošetrená,“ píšu príslušníci Policajného zboru na sociálnej sieti.

Podnapitý Rakúšan podpálil urgent

Situácia sa ešte viac vyostrila, keď dotyčný pacient zapríčinil požiar, pričom zapálil tri lôžka na príjme. Našťastie, vďaka promptnému a rozhodnému zásahu personálu nemocnice sa podarilo plamene uhasiť ešte pred príchodom hasičov. Prítomnosť všetkých záchranných zložiek na mieste len podčiarkla vážnosť incidentu.

Policajné vyšetrovanie odhalilo, že agresivita pacienta bola zrejme výsledkom vysokého stupňa opitosti. V jeho krvi totiž namerali značnú hladinu alkoholu, až celé dve promile.

Napriek tomu, že jeho konanie spôsobilo nemalé komplikácie, zdravotnícki pracovníci z urgentného príjmu mu poskytli nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť a po ošetrení bol pacient predaný do rúk policajnej hliadky.

Ako pripomínajú muži zákona, záchranári a zamestnanci zdravotníckych zariadení bývajú často vystavení agresii pacientov, či už priamo alebo nepriamo ako dôsledok alkoholového či iného omamného vplyvu.

Alkohol pokryvuje psychiku

Počet pacientov s poruchami psychiky a správania zapríčinenými požívaním alkoholu je stále vysoký. Union zdravotná poisťovňa upozorňuje na stúpajúcu nákladovosť liečby, najviac liečených poistencov eviduje v Košickom kraji, píše agentúra SITA.

„Najviac poistencov, ktorým boli diagnostikované poruchy psychiky a správania zapríčinené požívaním alkoholu, je vo veku 36 až 45 rokov. V štatistikách vidíme, že nákladovosť na liečbu každý rok narastá,“ vysvetľuje riaditeľ zdravotnej poisťovne Union Jozef Koma.

V minulom roku dosiahli náklady na liečbu týchto porúch takmer 5 miliónov eur, vyčíslenie nákladnosti liečby je však náročné.

„Títo poistenci sa často musia liečiť aj na iné ochorenia, ktoré vznikajú na podklade nadmerného užívania alkoholu, ako sú poruchy tráviaceho systému či krvného tlaku. Záťaž na systém verejného zdravotného poistenia je teda veľká. Opäť sa vraciame k tomu, že udržiavať zdravý životný štýl je viac než potrebné,“ dodal.

Z celkového počtu poistencov Unionu liečených v minulom roku je až 74 % mužov. „V štatistikách však stále nevidíme tých ľudí, ktorí pomoc odborníkov nevyhľadajú,“ dopĺňa hovorkyňa Unionu Kristína Baluchová.

Poisťovňa Union upozornila na problémy spojené s alkoholom aj prostredníctvom svojej sesterskej komerčnej poisťovne. „V Unione naďalej pracujeme s osvetou, do pozornosti dávame projekt Suchý február a naši poistenci majú k dispozícii aj podcasty, kde sa nástrahám spojeným s alkoholom venujeme s odborníkmi,“ uzavrela hovorkyňa.

Zdroje: Polícia SR- Trnavský kraj, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá