Oplatí sa aplikovať minimalizmus? Zvýšila sa vďaka nemu moja produktivita?

  • Vo svojej mladosti ma fascinoval minimalizmus a to vo všetkých oblastiach života. Aké by to bolo, keby mal človek všade absolútny poriadok?
DSC_0181
  • Vo svojej mladosti ma fascinoval minimalizmus a to vo všetkých oblastiach života. Aké by to bolo, keby mal človek všade absolútny poriadok?

Neskôr som túto myšlienku opustil a robil som veci, ako prišli. Nesnažil som sa extra organizovať si čas, na stole som mal, čo som potreboval, možno niečo navyše, no extra som to neriešil. Až kým z viacerých okolností moja produktivita neupadla. Potreboval som zachrániť, čo sa zachrániť dalo a hlavne nájsť dlhodobé riešenie, aby som do podobných problémov neupadol znova. Vtedy som si spomenul na minimalizmus a začal som pátrať, ako môžem tento prístup aplikovať (nielen) do svojho pracovného života.

Prvá vec, ktorú som urobil na základe rady Jara Dodoka, bola, že som si spratal stôl a limitoval som si ho na tri veci. Zmizol všetok bordel, tisíc fľašiek, akési vizitky a pár harabúrd. Na veľkom stole zrazu ležal len notebook, zápisník s perom a pohár s vodou. Výsledok som pocítil prakticky okamžite. Moju pozornosť si nezaslúžilo nič iné. Som v práci, toto k nej potrebujem a nemá ma čo vyrušiť. Zásadným rozdielom však podľa mňa nebol presný počet vecí na stole, ale najmä zápisník, ktorý som mal neustále na očiach (keďže na nič iné sa upnúť zrak nedalo) a jasne som videl, čo už mám dnes za sebou a čo ma ešte čaká.

Nemyslím si, že je nutné mať na stole vyslovene tri veci, ale je dobré minimalizovať počet rušivých faktorov a mať jasný a prehľadný to-do list. Ale pozor, ten v počítači a mobile je možno praktickejší (používam Wunderlist), no na ten papierový sa nechytá ani náhodou. Celý tento „lifehack“ ma pritom stál menej ako 2 eurá.

jennymustardlazytoproductive4

foto: jennymustard.com

Druhá oblasť, kde som sa pokúsil aplikovať minimalizmus, boli knihy. Rád čítam, od motivačnej literatúry a osobnostného rozvoja som už ale dávnejšie presedlal ku kvalitnej beletrii, pri ktorej si cibrím angličtinu a hlavne nie je stále o tom istom. Podľa rady jedného experta sú oveľa efektívnejším riešením e-booky. Odložil som teda knihy a do svojho zaprášeného tabletu, ktorý mi visel na poličke nezapnutý snáď polroka (inak nekúpi niekto Nexus 7?), som posťahoval niekoľko kníh.

Výsledok? Ľahší batoh, kopec ušetrených peňazí, ale nulová radosť. Zistil som, že knihy mi neprinášajú absolútne žiadnu radosť, ak necítim vôňu papiera a nemôžem ju fyzicky držať v ruke. Mám dosť monitoru v práci, nepotrebujem sa pozerať na displej mimo nej. Tento poznatok ma ale utvrdil v tom, že netreba ísť do extrémov – minimalizmus môže vyhovovať v jednej oblasti, v inej zase nemusí. Nájdi si riešenie ako na mieru pre seba.

Tretia vec bola v mojom malom pokuse tá najdôležitejšia. Počul si o obezite? Iste áno. A o informačnej obezite? Tu už ste možno niektorí zaváhali. Informačná obezita je pretlak informácií, ktoré ti spôsobia chaos v hlave. Čo bol vlastne aj prípad tých mojich motivačných kníh. Investoval som teda čas do toho, aby som totálne eliminoval všetky zdroje informácií a ponechal si len tie, ktoré k životu/práci potrebujem a považujem ich za hodnotné. Vieš v čom je Facebook geniálny, čo sa týka minimalizmu? Ak dislajkneš všetky spravodajské weby, ušetríš svoju hlavu od ton totálne nepodstatných informácií. A hádaj čo. Ak sa stane niečo, čo naozaj stojí za tvoju pozornosť, dozvieš sa o tom z feedu tvojich priateľov a známych.

1 (1)

foto: stock-clip.com

Čo ďalej? Minimalizmus moju pracovnú produktivitu zlepšil, no stále platí, že každému vyhovuje niečo iné. Za pokus to však určite stojí. Teraz už rozmýšľam, ako vyskúšať aplikovať minimalizmus do ostatných oblastí života – obliekania, fitness, stravovania či milostného života. :-)

Nenechaj sa však oklamať názvom a častým omylom, ktorý „začínajúci minimalisti“ robia. Nie je to o tom, aby si mal v živote čo najmenej vecí. Je to len o tom, aby si sa sústredil na to, čo je v živote naozaj dôležité. A to predsa nemôže byť v žiadnom prípade chyba.

zdroj titulnej fotografie: theminimalists.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech