Opozičného lídra Alexeja Navaľného po prílete do Moskvy zatkla polícia

  • Ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v nedeľu po jeho prílete do Moskvy zatkla polícia
  • Ruská väzenská služba vo štvrtok uviedla, že je povinná zadržať tohto opozičného politika hneď po tom, ako sa vráti do vlasti
Russia_Navalny236052752139
Navalny instagram account via AP
  • Ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v nedeľu po jeho prílete do Moskvy zatkla polícia
  • Ruská väzenská služba vo štvrtok uviedla, že je povinná zadržať tohto opozičného politika hneď po tom, ako sa vráti do vlasti

 Agentúra TASR informuje, že ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v nedeľu po jeho prílete do Moskvy zatkla polícia.

Lietadlo, ktoré ho viezlo z Berlína, pristálo podvečer v metropole, ale na poslednú chvíľu bolo presmerované z letiska Vnukovo, kde kritika Kremľa čakali jeho stúpenci a médiá, na väčšie medzinárodné letisko Šeremeťjevo. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a DPA.

Lietadlo ruskej spoločnosti Pobeda pred zmenou kurzu chvíľu krúžilo nad Vnukovom. Opozičný politik Iľja Jašin označil tento manéver za „hysterickú reakciu“ ruskej vlády. Polícia v nedeľu na letisku Vnukovo zatkla štyroch popredných spojencov 44-ročného Navaľného.

Otrávil ma Putin, tvrdí Navaľnyj

Disident sa vrátil do Ruska napriek tomu, že tamojšie úrady už predtým deklarovali zámer zatknúť ho a eventuálne i uväzniť na niekoľko rokov. Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová na sociálnej sieti potvrdila, že „Alexeja ihneď a bez vysvetlenia odvliekli policajné sily“.

Navaľnyj, otvorený kritik Kremľa, sa v Berlíne niekoľko mesiacov liečil z otravy, z ktorej viní ruskú vládu. Opozičnému lídrovi došlo vlani v auguste počas letu z mesta Tomsk do Moskvy nevoľno po tom, ako ho údajne otrávili nervovoparalytickou látkou skupiny Novičok.

zdroj: TASR/AP, Pavel Golovkin

Ruská väzenská služba vo štvrtok uviedla, že je povinná zadržať tohto opozičného politika hneď po tom, ako sa vráti do vlasti.

Federálna služba pre výkon trestu (FSIN) koncom decembra Navaľného upozornila, že ho môžu umiestniť do väzby, ak sa okamžite neprihlási v jej kancelárii v súlade s podmienkami svojho podmienečného trestu z roku 2014.

Navaľnému sa podarilo prekabátiť ruského agenta. Priznal, že ho otrávili novičokom v trenkách

Ten mu udelili pre obvinenia zo sprenevery a prania peňazí, ktoré Navaľnyj odmieta ako politicky motivované. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol, že tento verdikt bol nezákonný.

Navaľného vyšetrujú od konca minulého roka tiež pre obvinenia z podvodu. Ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) tvrdí, že spolu s ďalšími osobami použil na „osobné účely“ v prepočte 3,9 milióna eur, ktoré darcovia poskytli jeho fondu na boj proti korupcii.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech