Otrávil ma Putin, tvrdí Navaľnyj

  • „Nemám žiadne ďalšie verzie toho, ako bol trestný čin spáchaný,“ uviedol Navaľnyj v rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel
  • Kritik Kremľa sa chce vrátiť do Ruska potom, čo sa zotaví
Putin Navaľný
TASR/AP, Mikhail Klimentyev, Pavel Golovkin
  • „Nemám žiadne ďalšie verzie toho, ako bol trestný čin spáchaný,“ uviedol Navaľnyj v rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel
  • Kritik Kremľa sa chce vrátiť do Ruska potom, čo sa zotaví

Líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj, ktorý sa zotavuje v Nemecku po otrave nervovoparalytickou látkou typu novičok, obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že stál za týmto útokom. Navaľného stúpenci už niekoľko týždňov tvrdia, že takúto akciu bolo možné nariadiť iba z najvyšších miest. Kremeľ však vytrvalo popiera účasť na otrávení 44-ročného Putinovho kritika.

„Nemám žiadne ďalšie verzie toho, ako bol trestný čin spáchaný,“ uviedol Navaľnyj v krátkom výňatku rozhovoru pre nemecký magazín Der Spiegel. V rozhovore pre populárne periodikum taktiež prezradil, že sa časom plánuje vrátiť do Ruska. „Mojou úlohou je byť človekom, ktorý sa nebojí. A ja sa nebojím,“ podotkol.

zdroj: Navalny instagram

Navaľnyj v nemocnici skončil po tom, ako mu 20. augusta počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle. Lietadlo, ktorým cestoval, muselo následne núdzovo pristáť v sibírskom Omsku, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti. O dva dni neskôr ho lietadlom previezli do nemocnice Charité v Berlíne. Tam bol vyše týždňa v umelom spánku, zatiaľ čo mu podávali protilátku.

Pred dvomi týždňami sa jeho stav zlepšil a mohli ho odpojiť aj od umelej pľúcnej ventilácie. Odvtedy už Navaľnyj zverejnil viacero fotografií a priebežne informuje o svojom zotavovaní.

Správy o pozítívnych testoch na koronu prichádzajú aj ľuďom, ktorí na nich nikdy neboli

Prítomnosť novičoku, ktorý vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci studenej vojny, v Navaľného tele potvrdilo laboratórium nemeckej armády a neskôr aj špecializované laboratóriá vo Francúzsku a Švédsku.

Podľa Navaľného spolupracovníkov ho pravdepodobne otrávili v hoteli v Tomsku, kde v jeho izbe našli fľašu na vodu so stopami spomenutej látky. Kremeľ však opakovane tvrdí, že ruské laboratóriá ani nemocnica v Omsku nenašli žiadne náznaky otravy, a odoláva medzinárodnému tlaku na začatie trestného vyšetrovania.

 

 

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech