Orava v stredu nemala jediný nový prípad koronavírusu. Horieť začína na Považí

  • Dolný Kubín, Tvrdošín aj Námestovo nemali v stredu ani jeden nový prípad koronavírusu
  • Naopak, okres Púchov sa stále zhoršuje aj napriek trom kolám plošného testovania
antigénový test plošné testovanie
TASR/Roman Hanc
  • Dolný Kubín, Tvrdošín aj Námestovo nemali v stredu ani jeden nový prípad koronavírusu
  • Naopak, okres Púchov sa stále zhoršuje aj napriek trom kolám plošného testovania

Oravské ohnisko koronavírusu vyhaslo. Nové prípady sa tu objavujú už len sporadicky, za stredu 2. decembra dokonca vo všetkých troch okresoch regiónu nepribudol ani jeden prípad koronavírusu.

Premiér Igor Matovič to pripisuje celoplošnému testovaniu. Už dávnejšie na tlačovej besede oznamoval, že z týždňa na týždeň klesla incidencia až o 58 percent. Dnes je na Orave dobre, na Orave zdravo, týždenná incidencia sa tu znížila na 55 prípadov. 

Horšie je to však na Považí, konkrétne v okresoch Púchov a Považská Bystrica. 7-dňová incidencia je tu viac ako 400 prípadov, v prípade okresu Púchov dokonca viac ako 500. Je to trochu paradox, keďže práve Púchov sa pri prvom kole celoplošného testovania ukázal ako veľké ohnisko. Lepšie to nebolo ani na druhom kole „povinne dobrovoľného“ testovania a dokonca ani na treťom, dobrovoľnom kole. Ani tri kolá testovania vša vírus nezastavili a tri týždne od posledného testovania je to ešte horšie.

Úplná katastrofa sú potom PCR testy. Len v stredu mal Púchov 84 nových prípadov zistených PCR testami, čo je tretí najhorší výsledok spomedzi okresov, hneď po Bratislave a Nitre. Pacienti z Púchova pritom musia ležať v považskobystrickej nemocnici, keďže Púchov takéto zariadenie nemá.

Na katastrofálnu situáciu upozornil primár bystrickej nemocnice Milan Kulkovský, ktorý sám bojuje s ochorením COVID-19. 

Nie je to tak dávno, čo sme vtipkovali na úkor Oravy pre jej zamorenie koronavírusom po tom, čo sa mnohí jej občania…

Posted by Milan Kulkovsky blog on Wednesday, December 2, 2020

Ulice týchto miest aj okolitých obcí sú plné hrdinov bez rúšok, krčmové terasy sú preplnené, aj keď štamgastom cencúle siahajú z nosa až po kolená. Sú tu veľké firmy, v ktorých zamestnanci nemali práve pozitívny vzťah k osobnej ochrane a rúško nad nosom bolo symbolom strachoprdov,“ píše primár, ktorý má na Facebooku tisíce fanúšikov.

Napriek zhoršujúcej sa situácii, množstve hospitalizovaných Covid pacientov aj desiatok obetí, ktorí v nemocnici zomreli na Covid, nie s Covidom, sa ma našinci pýtajú, či ten Covid naozaj existuje. Ako lekár, ktorý videl už niekoľko mŕtvych bojovníkov s Covidom a ako človek, ktorý s koronavírusom aj aktuálne sám bojuje, môžem zodpovedne povedať, že nie je len fiktívnou hrozbou,“ pokračuje.

Opatrenia budú prísnejšie

Minister dopravy Andrej Doležal vo svojom videu na Facebooku povedal, že konzílium odborníkov bude odporúčať pandemickej komisii a krízovému štábu, aby prehodnotil súčasné hygienické opatrenia. Po novom by sa mali totiž sprísniť. Súčasťou prísnejších opatrení by malo byť aj zatvorenie lyžiarskych stredísk.

Stále sú zatvorené reštaurácie a niektoré školy, druhý stupeň základnej školy a stredoškoláci sa vzdelávajú dištančnou formou. Otvorené sú len terasy reštaurácií s otvorenou jednou stenou, fitnescentrá, kiná a kostoly s obmedzeniami. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK