Orbánove homofóbne referendum kritizujú aj hviezdy F1. Hamilton a Vettel sa postavili na podporu LGBTI

  • Pred pripravovanou Veľkou cenou Maďarska sa ozývajú hlasy na podporu LGBTI
  • Súťažiacim sa nepáči referendum, ktoré by malo obmedziť práva tejto komunity
  • Hamilton aj Vettel sa tak postavili za názor, ktorý zdieľa aj Európska únia a ochrancovia ľudských práv
Untitled collage
TASR via AP Photo/Rick Rycroft, Unsplash/Teddy Österblom, TASR via AP Photo/Darko Vojinovic
  • Pred pripravovanou Veľkou cenou Maďarska sa ozývajú hlasy na podporu LGBTI
  • Súťažiacim sa nepáči referendum, ktoré by malo obmedziť práva tejto komunity
  • Hamilton aj Vettel sa tak postavili za názor, ktorý zdieľa aj Európska únia a ochrancovia ľudských práv

Pripravované referendum v Maďarsku rozohnilo nie len aktivistov za ľudské práva, ale aj hviezdy formuly F1. Brit Lewis Hamilton a Nemec Sebastian Vettel sa ostro vyjadrili proti chystanému zákonu o ochrane detí pred vplyvom LGBT komunity. Urobili tak pred pripravovanou Veľkou cenou Maďarska, ktorá štartuje túto nedeľu.

Zaslúžia si viesť slobodný život

„Pred Veľkou cenou počas tohto víkendu by som sa chcel podeliť o svoju podporu tým, ktorých sa týka vládny zákon proti LGBTQ+. Je neprijateľné, zbabelé a zavádzajúce, aby tí, ktorí sú pri moci, navrhovali takýto zákon,“ napísal Hamilton vo svojom príbehu na Instagrame, informuje portál NBC.

„Každý si zaslúži mať slobodu, byť sám sebou, bez ohľadu na to, koho miluje alebo ako sa identifikuje. Naliehavo žiadam obyvateľov Maďarska, aby v nadchádzajúcom referende hlasovali za ochranu práv komunity LGBTQ+, potrebujú našu podporu viac, ako kedykoľvek predtým,“ doplnil.

„Považujem to za zahanbujúce pre celú krajinu. Nerozumiem, prečo má maďarská vláda problém s tým, aby mladí ľudia mohli viesť slobodný život,“ vyjadril sa zase Sebastian Vettel na tlačovej konferencii.

Ten si pred pár týždňami získal fanúšikov tým, ako po pretekoch Veľká cena Británie sám išiel príkladom a pomohol s upratovaním po divákoch, píše portál racingnews365.com.

 

Namiesto toho, aby sa po skončení zdvihol odišiel ako väčšina súťažiacich, vzal do rúk vrece na odpadky a išiel zbierať smeti na tribúny.

Vettel je známy svojim postojom k ochrane životného prostredia a v tejto sezóne organizuje v mene spoločnosti BWT kampaň za udržateľné zdroje vody.

Maďarský zákon kritizuje EU aj ochrancovia ľudských práv

Maďarská vládnúca konzervatívna strana ešte minulý mesiac pripravila nový zákon, ktorý zakazuje „zobrazovanie pornografického materiálu a akéhokoľvek iného obsahu zobrazujúceho alebo propagujúceho zmenu pohlavia alebo homosexualitu osobám mladším ako 18 rokov“. Zákaz by mal platiť aj pre reklamu a vzdelávanie.

Strana Fidesz premiéra Viktora Orbána označila legislatívu za súčasť snahy o ochranu detí pred pedofíliou.

Aktivisti podporujúci práva LGBTI komunity odsúdili zákon ako diskriminačný. Niektorí ho prirovnali k ruskému zákonu z roku 2013, ktorý zakázal „propagáciu homosexuálov“. Podľa nich to bol nástroj na diskrimináciu a obťažovanie.

Podporuješ LGBTQ komunitu?

Kritiku si zákon vyslúžil aj za spájanie tejto komunity s pedofíliou. Organizácia Human Rights Watch sa k zákonu tiež postavila s odporom. „Orbánova vláda sa snaží obetovať LGBT ľudí v rámci stratégie na vyhýbanie sa povinnostiam v oblasti ľudských práv,“ uviedli zástupcovia s tým, že premiér sa snaží upevniť svoju autoritársku moc.

Referendum, ktoré má chrániť deti?

Premiér Viktor Orbán následne 21. júla oznámil, že vláda usporiada referendum v súvislosti so zákonom o ochrane detí pred pedofíliou. Ide o reakciu na spor s Európskou komisiou (EK).

V rámci referenda budú občania podľa Orbána odpovedať na päť otázok, vrátane takých, či by „malé deti mali byť vystavené neobmedzenému obsahu, ktorý ovplyvňuje ich sexualitu, alebo či mladiství majú byť vystavení mediálnemu obsahu, ktorý ukazuje zmenu pohlavia“.

„Keď je tlak na našu vlasť taký veľký, potom môže Maďarsko brániť len vôľa ľudí,“ dodal na margo referenda maďarský premiér.

Európska komisia (EK) spustila začiatkom júla voči Maďarsku právne konanie, ktorého cieľom je prinútiť predsedu maďarskej vlády, aby pozmenil zákon, ktorý EK považuje za homofóbny a diskriminačný voči komunite LGBTI. Eurokomisia spresnila, že sporný maďarský zákon porušuje niekoľko pravidiel EÚ, informovalo TASR.

Zdroje: NBC, racingnews365.com, Startitup, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK