Organizátor veľtrhov Incheba prišla až o 98% tržieb, položí ju koronakríza na lopatky?

  • Od vyhlásenia pandémie sa svet otriasol a mnohé sektory trhu prišli o príjem a hrozí im krach
  • Zvládne Incheba, hlavý organizátor hromadných podujatí a veľtrhov v Bratislave ustáť rok 2020?
  • Od vyhlásenia pandémie sa svet otriasol a mnohé sektory trhu prišli o príjem a hrozí im krach
  • Zvládne Incheba, hlavý organizátor hromadných podujatí a veľtrhov v Bratislave ustáť rok 2020?

Po troch dlhých mesiacoch sa podarilo reštrikcie v boji proti koronavírusu zmierniť a vláda po diskusii s konzíliom odborníkov rozhodla, že stav núdze už nie je potrebný. Ten oficiálne skončil v sobotu 13. júna. Napriek uvoľneniu opatrení ostávajú niektoré sektory dlhodobo zasiahnuté a bude im z ekonomického hľadiska trvať značný čas, kým sa vrátia do stavu spred pandémie.

Verejné podujatia a kultúra

Počas trvania koronakrízy vznikli rôzne iniciatívy na podporu ľudí v prvej línii, ale aj kultúry. Jednou z nich bola aj iniciatíva Šimona Šicka s názvom Kto Pomôže Slovensku, ktorá už 20. marca distribuovala ochranné pomôcky pre stovky zdravotníkov z vtedy vyzbieraného pol milióna eur.

Divadelníci, herci, hudobníci a mnohí ďalší ľudia priamo ovplyvnení dopadom krízy začali organizovať online koncerty a čítania pre deti s možným dobrovoľným príspevkom na ich transparentné účty, aby tieto dopady zmiernili aspoň z finančnej stránky. Neodškriepiteľnou súčasťou kultúry sú však aj veľtrhy a iné hromadné podujatia, ktorých zvyčajným organizátorom je Incheba Expo Bratislava.

zdroj: Incheba.sk/eventy

Incheba zareagovala ešte pred vyhlásením pandémie

„Ako organizátor obľúbených veľtrhov a výstav, a zároveň prenajímateľ priestorov na rôzne ďalšie podujatia (koncerty, konferencie, športové podujatia, festivaly a iné) sme veľmi pozorne vnímali celú situáciou a naším prvoradým cieľom bolo správať sa čo najviac zodpovedne, a to voči našim zamestnancov, vystavovateľom i návštevníkom,“ informuje hovorkyňa Incheba a.s., Martina Macková. Ďalej dodáva, že ešte pred zavedením reštriktívnych opatrení zo strany vlády sa snažili problém iniciatívne riešiť a ochrániť zdravie zainteresovaných:
„Napríklad sme výrazne posilnili frekvenciu čistenia a dezinfekcie spoločných priestorov a vysoko exponovaných predmetov (kľučky, madlá, povrchy) a do spoločných priestorov inštalovali zariadenia s prostriedkami na dezinfekciu rúk.“

zdroj: Incheba.sk/eventy

Zaznamenali medziročný prepad až 98,07%

„Výstavníctvo bolo ako prvé zasiahnuté opatreniami na zabránenie šírenia nového koronavírusu a bude zrejme posledným segmentom, ktorého sa dotkne uvoľnenie týchto opatrení. V tejto súvislosti Európska aliancia výstavníckeho priemyslu združujúca 400 európskych výstavníckych spoločností a organizátorov veľtrhov a výstav uviedla, že ekonomické škody spôsobené zákazom organizovať veľtrhy a výstavy, sa v Európe šplhajú k 125 miliardám eur,“ informuje Macková.

Inchebu ročne navštívi cez milión návštevníkov a zastrešuje viac než stovku rôznych podujatí, nie však tento rok. Vedenie vyčíslilo počet zasiahnutých vystavovateľov približne na tisícku. Upozorňujú však, že okrem vystavovateľov a organizátorov sa pandémia značne dotkla aj okrajových segmentov, bez ktorých však podujatia existovať nemôžu: „Postihnuté boli desiatky dodávateľských spoločností ako catering, strážna služba, hostessing a pod., tiež desiatky tisíc návštevníkov, ktorí sa nemohli zúčastniť na veľtrhoch a výstavách, pričom 5 veľtrhov a výstav bolo presunutých na náhradné termíny. Incheba sa musí vysporiadať s tým, že cca od polovice marca sú jej príjmy nulové (za máj 2020 sme medziročne zaznamenali 97,08-% pokles čistého obratu spoločnosti), no záväzky si musí plniť naďalej. “ Preložené na rok 2021 sú veľtrhy Motocykel, Boat Show, Coneco a Autosalon.

Do konca roka len podujatia s kapacitou 1000 osôb

Napriek momentálne platným ustanoveniam sa Incheba nádeja, že by bolo možné od jesene roka 2020 veľtrhy organizovať: „Je zrejmé, že pandémia koronavírusu bude mať na ekonomiku obrovské negatívne dosahy. Robíme všetko pre to, aby sme škody čo najviac eliminovali – predovšetkým veríme, že po vzore zahraničia (Česká Republika, Bavorsko a iné) bude možné od jesene organizovať veľtrhy a výstavy aj na Slovensku,“ objasňuje hovorkyňa spoločnosti a dodáva, že veľtrhy nie sú len hromadné podujatia, ale poskytujú veľký kontrakčný potenciál, ktorý by stagnujúcim firmám a firmám so značným ohrozením podnikania, momentálne, mohol pomôcť.

„Sme presvedčení o tom, že veľtrhy a výstavy nespadajú do kategórie hromadných podujatí zábavného charakteru ako sú hudobné festivaly, koncerty, vinobrania a pod., kde je náročné zabrániť blízkemu kontaktu osôb, a z logistického hľadiska sa podobajú skôr nákupným centrám. Navyše ide o obchodné podujatia s výraznými kontraktačnými možnosťami pre vystavovateľov a v súčasnom období aj o prostriedok pomoci firmám, ktoré v recesii potrebujú naštartovať svoju činnosť.

zdroj: Incheba.sk/eventy

Podľa vyjadrení hlavného hygienika Jána Mikasa sa však informácia o platnosti limitu 1000 osôb na hromadných podujatiach počas celej druhej polovice roka nebude meniť. „Konzílium odborníkov sa rozprávalo o tejto téme. Momentálne platí, že od 10. júna je povolených na hromadných podujatiach 500 osôb, od 1. júla uvažujeme o počte do tisíc osôb. Zatiaľ sme nerozhodli a nedebatovali, že by sme tento počet zvyšovali počas leta,“  uvádza portál Olympic.sk.

Incheba našla spôsob záchrany

Z ošemetnej situácie sa rozhodlo vedenie vykúpiť podujatím InPark/Smmer In Piece, ktoré bolo odštartované 1. júla a ponúka ti množstvo komorných podujatí v exteriéri: „Tohtoročné leto bude vďaka pandémii úplne iné. Ovplyvnila nielen náš osobný a pracovný život, ale hlavne spoločenský. Vzala nám kultúru a osobný kontakt. Kultúra je niečo čo nás formuje, inšpiruje a spája. Je to naša duševná potrava. Preto sme sa o ňu, napriek všetkým prekážkam rozhodli zabojovať a pripraviť Vám skvelé kultúrne a športové leto,“ informuje InPark na svojom facebookovom profile.

Gepostet von InPark / Summer In Peace am Donnerstag, 25. Juni 2020

Najbližšie dni ti organizátori prichystali koncerty interpretov ako Korbel Dallas, Kandráčovci, Zoči voči a pod.: „Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že záujem o organizovanie podujatí je nižší, čo je nepochybne spôsobené obmedzeniami na ochranu zdravia. Preto sa tešíme, že v letnej sezóne ožije park v areáli Incheby hudbou, kvalitným jedlom a dobrou atmosférou počas tohto podujatia.“

Plánované veľtrhy druhej polovice roka 2020 nezavrhli

Prvým podujatím, ktoré sa v Inchebe uskutoční je priamy prenos súťaže Miss Slovensko v polovici augusta: „Na jeseň pripravujeme veľtrhy a výstavy podľa pôvodného kalendára podujatí na rok 2020. Začiatok októbra (1. – 3. 10.) patrí veľtrhu kozmetiky a zdravého životného štýlu Interbeauty, Esoterika a Biostyl; nasleduje veľtrh nábytku Moddom (14. – 18. 10.); knižný veľtrh Bibliotéka s výstavou Minerály Bratislava (12. – 15. 11.); a napokon tradičná predajná výstava Dni Vianoc (3. – 21. 12.),“ informuje o plánoch Incheby p. Macková.

„Zároveň sa na jeseň uskutočnia niektoré podujatia, ktoré nebolo možné usporiadať v pôvodnom termíne. Veľtrh Bratislavské zberateľské dni, ktorý sa mal konať v júni, bol preložený na náhradný termín 16. – 17. októbra, a veľtrh obrannej techniky IDEB (pôvodne naplánovaný na máj) sa uskutoční v dňoch 28. – 30. októbra.“

Využili podporu štátu, aby nemuseli prepúšťať

Jediným finančným príspevkom, o ktorý spoločnosť Incheba požiadala, bola finančná pomoc pre udržanie pracovných miest: „Incheba využila príspevok na podporu udržania pracovných miest. Žiadne pracovné miesto sme nezrušili a veríme, že v budúcnosti sa dokážeme s ekonomickými stratami vysporiadať bez tohto opatrenia.“ Ruka v ruke so zvyškom kultúrnej obce vedenie verí, že sa veci vrátia do normálu čím skôr a podarí sa im vzniknutý tlak ustáť bez prehĺbujúcich sa strát.

Zdroje: Olympic, Incheba, Facebook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech