Organizátori Bielej Noci online formu zavrhli: Uvidíme, či sú Slováci kultúrny národ

  • Už o niekoľko dní v Bratislave začína Biela noc
  • Festival si užiješ zadarmo a prevažne v exteriéri
Biela noc Bratislava kultúra umenie Slovensko
Biela noc, SIU, TASR/František Iván
  • Už o niekoľko dní v Bratislave začína Biela noc
  • Festival si užiješ zadarmo a prevažne v exteriéri

Bratislava sa už od tretej rána premieňa na mesto plné umenia. Môže za to blížiaci sa festival Biela noc, ktorý začína už 17. septembra. Novinkou je jeho trvanie. Umelecké diela si totiž budeš môcť vychutnať až dva týždne.

Ako nám ozrejmila organizátorka festivalu Zuzana Pacáková, zmeny nastali aj v samotnej koncepcii a prostredí, kde uvidíš väčšinou umeleckých diel. Až 98 % festivalu sa koná v exteriéri, pričom vstup je tento rok bezplatný.

„Charakter diel je v podstate iný, máme menej svetelných a digitálnych vecí, taktiež je tu tento rok aj menej živých vstupov,“ hovorí organizátorka s tým, že sa na festivale bude nachádzať viac fyzických objektov a inštalácií.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BIELA NOC (@bielanoc)

Na inštalácii diel sa už pracuje

Prípravy vrcholia a svedčí o tom aj fakt, že aktuálne sú v hlavnom meste desiatky ľudí, ktorí inštalujú diela. Ako Zuzana Pacáková na tlačovej konferencii uviedla, pracovať začali už o tretej ráno, aby neobmedzovali bežné fungovanie mesta.

Podľa programu sa máš na čo tešiť. Festival bude prebiehať až tri víkendy, pričom počas druhého víkendu príde najväčšie vyvrcholenie v podobe 20 inštalácií pri Dunaji. Okrem toho sa môžeš tešiť napríklad aj na monumentálny 3D mapping na zadnej strane prezidentského paláca.

Vďaka predĺženému trvaniu si užiješ pomalšiu a intímnejšiu atmosféru, program však zostáva silný – na prechádzke mestom sa ti predstaví takmer 60 svetelných inštalácií, objektov, živých performance, mappingov, premietaní či výstav.

Tento rok dostali priestor hlavne lokálni umelci. Čo sa týka zahraničných mien, uvidíš tu diela len od niekoľkých umelcov z Poľska a Česka. Zuzana Pacáková to považuje aj ako podporu lokálnej tvorby, ktorá vplyvom pandémie utrpela.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BIELA NOC (@bielanoc)

Bielu noc v online forme zavrhla

Zuzana Pacáková dúfa, že túto udalosť ľudia aj dôsledkom pandémie ocenia a užijú si to. Ako hovorí, umenie si o niečo viac vážime, keďže sme ho dlho nemali. Tým, ktorí k nemu majú blízko, naozaj chýbalo.

„Pre nás to je kvázi taká oslava toho, že sa život vracia do normálu, i keď s mnohými obmedzeniami. Sme vďační za to, čo je a viac si vážime to, že sa toho môžeme dotknúť,“ hovorí.

Vizuálne umenie online je podľa nej dosť zlé riešenie, preto túto možnosť aj minulý rok zavrhla. Fyzický kontakt s umením vníma za dôležitú súčasť života.

Festival sa tento rok musel popasovať s o niečo väčšími výzvami, ktoré sa týkali predovšetkým pandémie. „Počítali sme s najhoršími scenármi. Výzva sa týkala aj financií a pokrytia celého projektu, keďže za sebou máme ťažké dva roky,“ povedala Zuzana Pacáková.

Navštíviš festival Biela noc?

Biela noc bude testom kultúrnosti

Ako sme už spomenuli, vstup je tento rok bezplatný. „Intenzívne pracujeme na tom, aby bola Biela noc nielen divácky atraktívna, ale aj maximálne bezpečná,“ vysvetľuje Zuzana Pacáková. To je aj dôvod, prečo bude festival prevažne v exteriéri.

Väčšina inštalácií bude dostupná každý večer po zotmení. Organizátorka festivalu si myslí, že práve veľký časový rozsah udalosti zabezpečí, aby si ľudia vychutnali umenie bez časovej tiesne a davov.

Blížiaci sa festival tiež považuje za skúšku kultúrnosti. „Logisticky nemôžeme zabezpečiť, aby pri každej inštalácii stála ochranka. Uvidíme, či sú Slováci kultúrny národ,“ skonštatovala.

Ako však na záver Zuzana Pacáková dodala, myslí si, že ľuďom dva týždne festivalu doprajú oveľa viac času a pokoja, aby sa mohli skamarátiť s umením. Následne sa Biela noc presunie do Košíc, kde si ju ľudia vychutnajú od 9.10 do 24.10.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech