Organizovali útok na Kapitol a počúvali Trumpa. Proud Boys skončili na jednom zozname s ISIS a Al-Káidou

  • Kanada v stredu vyhlásila organizáciu Proud Boys (Hrdí chlapci) za teroristickú organizáciu
  • Proud Boys sú tak na zozname teroristických skupín spolu s Al-Káidou, ISIS a al-Šabáb
  • Kanada tvrdí, že organizácia zohrala kľúčovú úlohu pri nepokojoch vo washingtonskom Kapitole zo 6. januára
  • Organizácia prestavuje bezpečnostnú hrozbu pre Kanadu, hrozí eskalácia násilia
Proud Boys
SITA/AP, Jacquelyn Martin
  • Kanada v stredu vyhlásila organizáciu Proud Boys (Hrdí chlapci) za teroristickú organizáciu
  • Proud Boys sú tak na zozname teroristických skupín spolu s Al-Káidou, ISIS a al-Šabáb
  • Kanada tvrdí, že organizácia zohrala kľúčovú úlohu pri nepokojoch vo washingtonskom Kapitole zo 6. januára
  • Organizácia prestavuje bezpečnostnú hrozbu pre Kanadu, hrozí eskalácia násilia

Kanada v stredu vyhlásila organizáciu Proud Boys (Hrdí chlapci) za teroristický subjekt a pridala krajne pravicovú skupinu na zoznam teroristických skupín, ktorý obsahuje Al-Káidu, ISIS a al-Šabáb, informuje Washington Post. Kanada sa tak rozhodla zakročiť proti „ideologicky motivovanému násilnému extrémizmu“, ktorý opísala ako „najvýznamnejšiu hrozbu pre domácu bezpečnosť“. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki uviedla, že americká vláda vykonáva vlastné posudzovanie organizácie. 

Washington Post pripomína, že oznámenie o prichádza mesiac po útoku na Kapitol a len týždeň po tom, ako americké Ministerstvo vnútornej bezpečnosti varovalo pred hrozbou domáceho terorizmu a niekoľko ľudí zatkli v súvislosti s nebezpečným vyhrážaním a plánovanými útokmi na kongresmanov.

USA má ďaleko od oázy pokoja, hrozia im ďalšie útoky. Kongresmani a Mike Pence sa kvôli Trumpovi boja o život

Nálepka „teroristický subjekt“ v Kanade znamená, že skupine môžu skonfiškovať majetok a bude čeliť prísnejším trestom súvisiacim s terorizmom. Členom skupiny pre členstvo nehrozí obvinenie zo spáchania trestného činu, no ak sa budú podieľať na násilných incidentoch, môžu ich obviniť z teroristických trestných činov. Medzi takéto skutky potenciálne patrí aj zasielanie peňazí organizácii či kupovanie si jej produktov.

Preslávil ich Trump 

Proud Boys boli založení v roku 2016 spoluzakladateľom Kanaďanom Gavinom McInnesom. Krajne pravicová skupina samých seba označovaných za „západných šovinistov“ je známa vyvolávaním pouličného násilia hlavne proti hnutiu Black Lives Matter, rasizmom, bielym nacionalizmom alebo vyhrážkami starostovi mesta Portland. Spoločnosti Twitter a Facebook jej zablokovali účty na sociálnych sieťach. Aktívna zostáva len na konzervatívnej aplikácii Parler.

Do podvedomia verejnosti sa dostala po prvej prezidentskej debate Joea Bidena a Donalda Trumpa minulý rok. Počas debaty sa dostala na pretras aj téma rasizmu a neschopnosti prezidenta jasne odsúdiť takéto správanie, či už pri protestoch Black Lives Matter alebo pri udalostiach v Charlottesville, kde do davu, ktorý protestoval voči stretnutiu americkej krajnej pravice, vrazil autom biely neonacista.

Moderátor Chris Wallace sa preto spýtal, či je Trump schopný odsúdiť bielych rasistov a odkázať im, aby ostali počas protestov doma a neprispievali k násiliu. Trump sa následne pýtal, komu to má odkázať, načo mu Biden odpovedal, že organizácii s názvom Proud Boys. Trump následne povedal:  „Proud Boys – ustúpte a čakajte. Ale poviem vám niečo … niekto musí urobiť niečo proti Antifa a ľavici, pretože to nie je pravicový problém. “

Proud Boys: Rastisti, ktorí poslúchajú Trumpa. Zatočili s nimi ľudia z LGBTI komunity

Reakcia na seba nenechala dlho čakať a odpísal mu samotný súčasný predseda organizácie Enrique Tarrio. „Čakám pane a ostanem, pane.“  Následne si dala organizácia do loga aj slová ustúpte a čakajte.

Zohrali kľúčovú rolu pri útokoch na Kapitol 

Kanada tvrdí, že organizácia zohrala kľúčovú úlohu pri útoku na washingtonský Kapitol zo 6. januára pričom jej úsilie bolo organizované a koordinované. Toto tvrdenie potvrdzuje aj fakt, že federálni vyšetrovatelia obvinili členov hnutia za organizované spiknutie pri útoku na Kapitol, informuje New York Times.

Dvaja členovia mali zorganizovať skupinku približne 100 členov organizácie, ktorá si popri spievaní sloganov „Je**ť Antifu a  „Milujeme Trumpa,“ razila cestu do Kapitolu. Prelomili policajné barikády a zaútočili na policajných príslušníkov až sa napokon dostali do Kapitolu.

zdroj: SITA/AP, Jacquelyn Martin. Na snímku členovia a priaznivci krajne pravicovej organizácie Proud Boys.

„Ich násilné činy a rétorika sú podnecované bielou nadradenosťou, antisemitizmom, rasizmom, homofóbiou, islamofóbiou a misogyniou,“ uviedol podľa Washington Post, kanadský minister vnútornej bezpečnosti Bill Blair. Na otázku, či existujú dôkazy o tom, že Proud Boys predstavujú „vážnu bezpečnostnú hrozbu pre Kanadu“, povedal Blair, „absolútne áno“, a uviedol „vážne a súvisiace eskalácie násilia po amerických prezidentských voľbách“.

Zdroje: Washington Post, SITA, New York Times, CBS News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech