Proud Boys: Rastisti, ktorí poslúchajú Trumpa. Zatočili s nimi ľudia z LGBTI komunity

  • Organizáciu Proud Boys donedávna nikto nepoznal, dnes o nej vďaka Trumpovi hovorí celý svet
  • Proud Boys patria k pravicovým extrémistom zastávajúcim nadradenosť bielej rasy
  • Na sociálnych sieťach prebrala hastag organizácie LGBTI komunita a verejnosť
  • Nenávistný obsah sa pokúsili nahradiť obsahom, v ktorom dominuje láska
Proud
Twitter/Stone Cold/Canadian Forces
  • Organizáciu Proud Boys donedávna nikto nepoznal, dnes o nej vďaka Trumpovi hovorí celý svet
  • Proud Boys patria k pravicovým extrémistom zastávajúcim nadradenosť bielej rasy
  • Na sociálnych sieťach prebrala hastag organizácie LGBTI komunita a verejnosť
  • Nenávistný obsah sa pokúsili nahradiť obsahom, v ktorom dominuje láska

Ani Antifa, ani extrémna ľavica, ako sa snaží prezentovať prezident USA Donald Trump a republikáni, nepredstavuje pre Spojené štáty také riziko, ako organizácie extrémnej pravice zastávajúce nadradenosť bielej rasy. Vyplýva to zo správy Ministerstva vnútornej bezpečnosti Spojených štátov, ktorá ich považuje za najsmrteľnejšiu domácu teroristickú hrozbu pre USA.

Hrdí chlapci

Jedna z nich, Proud Boys, bola do nedávna ešte pomerne neznámou v očiach celého sveta. Zmenila to prvá prezidentská debata súčasného prezidenta Donalda Trumpa a jeho rivala, bývalého viceprezidenta, Joea Bidena.

Počas debaty sa dostala na pretras aj téma rasizmu a neschopnosti prezidenta jasne odsúdiť takéto správanie, či už pri nedávnych protestoch Black Lives Matter alebo pri udalostiach v Charlottesville, kde do davu, ktorý protestoval voči stretnutiu americkej krajnej pravice, vrazil autom biely neonacista. Jednu osobu zabil a 28 ďalších zranil. Trumpovi trvalo mimoriadne dlho, kým odsúdil tento čin a aj potom tvrdil, že vinu nesú oba tábory.

Moderátor Chris Wallace sa preto spýtal, či je Trump schopný odsúdiť bielych rasistov a odkázať im, aby ostali počas protestov doma a neprispievali k násiliu. Trump sa následne pýtal, komu to má odkázať, načo mu Biden odpovedal, že organizácii s názvom Proud Boys. Trump následne povedal:  „Proud Boys – ustúpte a čakajte. Ale poviem vám niečo … niekto musí urobiť niečo proti Antifa a ľavici, pretože to nie je pravicový problém. “

Reakcia na seba nenechala dlho čakať a odpísal mu samotný súčasný predseda organizácie Enrique Tarrio. „Čakám pane a ostanem pane.“  Následne si dala organizácia do loga aj slová ustúpte a čakajte. Na Twitteri používa hashtag #ProudBoys.

Iniciatívu spustil herec zo Star Treku 

To sa nepáčilo LGBTI aktivistom ani verejnosti. „Zaujímalo by ma, či deti BTS a TikToku môžu pomôcť LGBT s týmto. Čo ak by sa homosexuálni chlapci fotili, ako sa bozkávajú, alebo robia veľmi homosexuálne veci a potom by to označili ako #ProudBoys. Stavím sa, že by to nimi skutočne zatriaslo, mali by skutočne zlé pocity,“ napísal na Twitteri herec George Takei známy zo Star Trek, ktorý sa v ďalšom príspevku rovno odfotil s manželom.

„Brad a ja sme #ProudBoys, legálne sme manželia už 12 rokov. A sme hrdí na všetkých gayov, ktorí vystúpili, aby získali späť našu hrdosť na túto kampaň. Naša komunita a spojenci odpovedali na nenávisť láskou. A čo by mohlo byť lepšie ako to,“ napísal.

 Odvtedy sa pod hashtagom ProudBoys šíria po Twitteri príspevky bozkávajúcich sa chlapov, alebo príspevky, ktoré povzbudzujú LGBTI komunitu a odsudzujú extrémnu pravicu. Mnoho z nich je v duchu sloganu „láska je láska“ alebo „láska nakoniec zvíťazí“. Nahradili tak staršie príspevky extrémnej pravice plné rasizmu z minulosti.

Neboli to len jednotlivci, ktorí sa zapojili do iniciatívy. Oficiálny účet Kanadských ozbrojených síl v Spojených štátoch na Twitteri zdieľal fotku, ako sa policajt bozkáva so svojím partnerom, s titulkami emodži vlajky Kanady a dúhovej vlajky hrdosti a hashtagu #ProudBoys.

Herec správne predpokladal, že členom organizácie to bude prekážať. „Nemôžem zniesť homosexuálov … malo by to byť nezákonné, “  napísal jeden z nich s prezývkou Ryanha5150.

Proud Boys majú od roku 2018 zrušené účty takmer na všetkých sociálnych sieťach a to práve kvôli nenávisti, ktorú tam šírili.

Organizácia vznikla v roku 2016 a sama seba nazýva ako organizáciu „bieleho šovinizmu“. Organizácia za rasovú rovnosť Southern Poverty Law Center ju považuje za nenávistnú skupinu.

Zdroj: Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá