Svet ničí „neviditeľná“ epidémia. WHO zriaďuje špeciálnu komisiu

  • Samota je nebezpečná, môže predstavovať zdravotné riziko
  • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kvôli tomu zriaďuje zvláštnu komisiu
Muž pozerá do okna.
Ilustračné foto Freepik/@rawpixel.com
  • Samota je nebezpečná, môže predstavovať zdravotné riziko
  • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kvôli tomu zriaďuje zvláštnu komisiu

Samota, často vnímaná ako neviditeľný spoločník mnohých z nás, sa postupne ukazuje byť skrytým nepriateľom nášho zdravia. Nedávne štúdie odborníkov poukazujú na alarmujúce zistenie.

Dlhodobá samota môže mať rovnako závažný vplyv na tvoje zdravie ako fajčenie pätnástich cigariet denne. Ako informuje portál tn.cz, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa kvôli tomu dokonca rozhodla zriadiť špeciálnu komisiu. Tá bude riešiť aj problematiku sociálnych väzieb. 

Samota ako tichý zabijak

Samota, považovaná za trest vo väzení, negatívne ovplyvňuje aj ľudí žijúcich osamelo na slobode. Vedci zistili, že život bez partnera predstavuje zdravotné riziko porovnateľné s fajčením až pätnástich cigariet denne.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vytvorila špeciálnu komisiu na boj proti osamelosti, ako informuje portál Dawn. Táto komisia sa bude zaoberať riešeniami tejto problematiky. Jej prvé zasadnutie je naplánované už na december tohto roka.

„Vysoká miera sociálnej izolácie a osamelosti po celom svete má vážne dôsledky pre zdravie a pohodu. Ľudia, ktorí nemajú dostatočne úzke sociálne väzby, sú vystavení väčšiemu riziku mŕtvice, úzkosti, demencie, depresie, samovrážd a mnohým ďalším chorobám,“ uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Slováci sú samotári

Zdá sa, že so samotou majú problém aj obyvatelia Slovenska. Za vyše tretinovým nárastom počtu domácností jednotlivcov v porovnaní so stavom v roku 2011 je intenzita úmrtnosti, nestabilita manželských zväzkov a nárast rozvodovosti, no takisto i štýl života mladých ľudí, ktorí nevstupujú do manželstva a odkladajú rodičovstvo do vyššieho veku.

Pri prezentácii výsledkov základných údajov o domácnostiach, vychádzajúcich zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021, na to upozornila riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu (ŠÚ) Ľudmila Ivančíková.

„Počet domácnosti jednotlivcov sa oproti roku 2011 zvýšil takmer o 230 000, čo predstavuje nárast o 37 percent,“ informovala Ivančíková.

Žena sedí na posteli a hľadi do okna.
zdroj: Unsplash/Kinga Howard

Vyše polovicu týchto domácností jednotlivcov tvoria ženy, najmä staršie ženy po rozvode alebo ovdovení. „Druhou početnou skupinou sú mladí ľudia, ktorí síce tvoria samostatnú cenzovú domácnosť, no v byte môžu bývať spolu s inými ľuďmi,“ vysvetlila Ivančíková.

Ďalším výrazným trendom v medzicenzálnom porovnaní je nárast kohabitujúcich párov so závislými deťmi, oproti roku 2011 sa ich počet zvýšil o 30 000, teda o vyše 67 percent.

„Tento nárast súvisí s odkladaním, respektíve odmietaním uzavretia manželstva zo strany páru, ktorý spoločne vychováva dieťa,“ objasnila Ivančíková.

Málopočetné domácnosti

Takmer o 16 percent poklesol aj počet rodinných domácností pozostávajúcich z manželského páru so závislými deťmi. „Faktormi sú v tomto prípade intenzita sobášnosti i pokles fertility, ale aj odkladanie rodičovstva do vyššieho veku,“ doplnila Ivančíková.

Sčítanie poukázalo celkovo na rast málopočetných domácností s jedným alebo dvomi členmi, naopak, pokles domácností s tromi a viac členmi.

Podľa SODB 2021 bolo k 1. januáru 2021 evidovaných na Slovensku 2 376 103 domácností, 60 percent z nich tvoria rodinné domácnosti, teda tie, ktoré tvoria osoby vo vzťahu. V takýchto domácnostiach žije 4 163 329 obyvateľov Slovenska.

Štatistický úrad zverejnil základné údaje o domácnostiach na stránke scitanie.sk, v priebehu desiatich dní budú doplnené o geopriestorové údaje a v treťom štvrťroku o rozšírené výsledky.

Riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ Zuzana Podmanická upozornila, že koncom októbra ŠÚ plánuje vydať publikáciu Rodinné správanie populácie SR. „Detailne analyzované údaje o domácnostiach v tejto publikácii budú podkladom na tvorbu rodinných politík na Slovensku,“ dodala

Zdroje: tn.cz, Dawn, WHO, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá