„Péenky“ čaká obrovská zmena. Sociálna poisťovňa predstavuje nový systém

  • Zamestnávatelia budú mať lepší prehľad o práceneschopnosti svojich zamestnancov
  • Sociálna poisťovňa odštartovala novú službu
Zamestnanec s nákrčníkom za stolom v práci a ústredie Sociálnej poisťovne.
Ilustračné foto, Freepik/@DCStudio, TASR/Martin Baumann
  • Zamestnávatelia budú mať lepší prehľad o práceneschopnosti svojich zamestnancov
  • Sociálna poisťovňa odštartovala novú službu

Sociálna poisťovňa spustila nový pilotný projekt. Ten uľahčí slovenským zamestnávateľom prehľad o práceneschopnosti svojich zamestnancov a jej následné spracovanie.

Ako uvádza portál oPeniazoch.sk, ide o novú elektronickú službu, ktorá umožňuje automatický prenos dát o tzv. ePN (elektronickej PN) z portálu eSlužieb Sociálnej poisťovne, a to priamo do mzdového softvéru.

Nová služba 

Podľa slov Sociálnej poisťovne prináša služba benefity pre zamestnávateľov. Vo vybraných softvéroch je už dostupná.

Zamestnávatelia, ktorí sa zapoja do tejto elektronickej služby prostredníctvom svojho mzdového softvéru, budú mať tak pohodlnejší proces spracovania práceneschopnosti svojich zamestnancov. Okrem toho im to ušetrí čas, ktorý predtým museli vynaložiť na kontrolu elektronických potvrdení o práceneschopnosti (ePN).

„Už sa nebudú musieť prihlasovať na portál eSlužieb viackrát denne a kontrolovať, či tam pribudla ePN niektorých zamestnancov. Pri doterajšom postupe bolo navyše potrebné údaje o ePN prepisovať do mzdového softvéru, čo si najmä pri väčšom počte zamestnancov žiadalo osobitnú pozornosť, čas a spôsobovalo aj chybovosť pri prepise údajov,“ objasnil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Tou najvýraznejšou výhodou novej služby je podľa poisťovne to, že zamestnávatelia si dokážu jediným klikom stiahnuť a aktualizovať údaje o všetkých práceneschopných zamestnancoch, a to priamo do výpočtu mzdy.

Nová služba tak zabezpečuje automatizovaný prenos údajov, ktorý výrazne pomôže zamestnávateľom s ich prácou v mzdovom systéme.

Na portáli eSlužieb si zamestnávatelia môžu aj naďalej prezerať a individuálne kontrolovať „péenky“, ako uvádza Sociálna poisťovňa. 

Väčšie pohodlie pre zamestnávateľov

Zamestnávateľ vyplní formulár dostupný v jeho účte na Portáli eSlužieb a odošle ho naskenovaný cez svoju elektronickú schránku do Sociálnej poisťovne. Tým sa stáva novým B2B subjektom s identifikátorom B a môže začať využívať výhody tejto služby.

Tento pilotný projekt je momentálne otestovaný a dostupný prostredníctvom softvérov Vema a Kros.

Sociálna poisťovňa radí zamestnávateľom, že ak ich mzdový softvér ešte neobsahuje túto funkciu, mali by sa obrátiť s požiadavkou priamo na poskytovateľa ich mzdového softvéru.

sociálna poisťovňa
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Táto služba predstavuje prvý krok v novej stratégii Sociálnej poisťovne, ktorá sa zameriava na prepojenie systémov externých klientov priamo so systémom eSlužieb.

Cieľom nových služieb je, aby klienti mohli postupne plniť svoje povinnosti voči Sociálnej poisťovni v podobnom rozsahu, ako je to možné na portáli eSlužieb. Tým sa pre klientov otvára ďalšia možnosť pre elektronickú komunikáciu so Sociálnou poisťovňou, čo prispieva k väčšiemu pohodliu pri ich práci.

Nižšia miera nezamestnanosti

Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v októbri tohto roka medzimesačne znížila na najnižšiu úroveň v tomto roku. Na tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas-SD).

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je od začiatku tohto roka novým hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne klesol o 0,08 percentuálneho bodu na 3,90 percenta.

Medziročne sa tento ukazovateľ znížil o 0,47 percentuálneho bodu. Miera nezamestnanosti podľa ministra klesla vo všetkých krajoch krajoch na Slovensku, najviac v Košickom kraji.

Ústredie práce podľa Tomáša realizuje projekt podpory obcí na východe Slovenska, ktoré postihlo zemetrasenie. Na tento projekt ministerstvo práce vyčlenilo takmer 360-tisíc eur. Z celkovej ceny práce vypočítanej z minimálnej mzdy úrady práce uhradia 90 percent a zvyšných 10 percent zaplatia obce. Nezamestnaní by mali do obcí postihnutých zemetrasením nastúpiť od 1. decembra, pričom obce požiadali o 60 nezamestnaných.

Rezort práce a sociálnych vecí podľa ministra práce rokoval s automobilkou Volvo.

„Na automobilku Volvo máme dve podmienky, a to, aby ich prioritou bolo zamestnávanie slovenských občanov a aby mali zamestnanci dôstojné pracovné podmienky,“ dodal minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš.

Zdroje: oPeniazoch.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá