Mladšie deti držali z okna za nohy. Bratislavská škola rieši nechutnú šikanu

  • Starší žiaci mali držať mladšie deti za nohy von z okien
  • Incident sa odohral na jednej z bratislavských škôl
Chlapec si drží hlavu a je skleněný ku kolenám.
Ilustračné foto , Freepik/@freepik
  • Starší žiaci mali držať mladšie deti za nohy von z okien
  • Incident sa odohral na jednej z bratislavských škôl

Šikana medzi deťmi je niečo, s čím bojujú školy u nás, ale aj inde vo svete neustále. Výnimkou nie je ani Základná škola Kataríny Brúderovej na ulici Osloboditeľská v Bratislave. Ako informuje portál Pravda, v tejto školskej inštitúcii sa však odohrali prípady, z ktorých doslova behá mráz po chrbte. 

Na hrôzostrašné prípady šikany na spomínanej bratislavskej základnej škole upozornil na sociálnej sieti anonymný člen skupiny, ktorá združuje obyvateľov mestskej časti Vajnory. 

Starší žiaci mali mladšie deti držať von z okien za nohy, mlátiť ich a zatvárať ich na školských toaletách. 

Búrlivú diskusiu spôsobil anonymný príspevok

Anonymný príspevok, ktorý zverejnil anonymný člen skupiny s názvom Vajnoráci, rozprúdil búrlivú diskusiu o šikane na základnej škole. Anonym v ňom opisoval, ako škola o šikane vie, no nerobí nič preto, aby mohli deti opäť chodiť na vyučovanie bez stresov. 

„Drží dieťa za nohy von oknom, na WC ich zatvárajú, bijú ich,“ načrtol anonym v príspevku.

Na toto nevhodné správanie reagovali v diskusii aj iní členovia skupiny. Podľa viacerých nie je šikana na Osloboditeľskej ničím novým. 

„Už na tej škole síce sedem rokov nie som, ale ako vidím, nič sa tam nezmenilo,“ pridal sa do diskusie ďalší člen skupiny.

Podľa jednej z diskutérok ide o opakované incidenty, ktoré sú verejne známym tajomstvom. 

Na sociálnych sieťach sa to riešiť nemá

Starosta mestskej časti Michal Vlček vyzval všetkých rodičov, aby miestnemu úradu poskytli informácie o šikanovaní na škole.

„Je veľmi nešťastné, keď sa takéto veci riešia na sociálnych sieťach. Je to citlivá vec, často môže byť niekto obvinený aj neprávom, preto to musia riešiť kompetentné orgány,“ cituje starostu denník Pravda.

Rovnako si ani vedenie školy nemyslí, že je to dobrý nápad, ak sa šikana rozoberá anonymne prostredníctvom sociálnej siete. 

„Túto komunikáciu považujeme za nekorektnú a za prejav a podporu kyberšikany. Naopak, snažíme sa o otvorenú, korektnú a slušnú komunikáciu s rodičmi,“ reagovala škola.

Po hrôzostrašných incidentoch, ktoré sa odohrali naposledy, rozoslala škola rodičom a deťom list s otázkami a odpoveďami, čo robiť, ak si všimnú šikanovanie.

O eskalovanie šikanovania sa však podľa psychológa Mareka Madra často pričinia práve aj rodičia. 

„Samozrejme, aj v rodičoch sa odohráva mnoho emócií a reagujú v takejto situácií rôzne. Je však potrebné zostať pokojní a začať komunikovať so školou a ďalšími inštitúciami, ktoré riešenie tejto situácie majú vo svojich kompetenciách,“ uviedol psychológ. 

Šikana na pracovisku

Rovnako nie je ojedinelým úkazom ani šikana na pracovisku. Ako sme ťa v našom článku informovali, s nejakou formou – najčastejšie s neustálou kritikou, ale aj s urážkami a zosmiešňovaním, sa u nás stretlo takmer 30 % pracujúcich. Bezmála polovica z nich pritom zažila šikanovanie na vlastnej koži.

Výsledky prieskumu personálnej agentúry Grafton ukázali, že s nejakou formou šikanovania na pracovisku sa stretla až tretina Slovákov. Za posledných 5 rokov ho pritom na vlastnej koži zažilo až 12 percent respondentov, a to predovšetkým zamestnancov z oblasti podnikových služieb, obchodu a marketingu (18 %).

Najčastejšie, až v 63 percentách, pritom išlo o neustálu kritiku, časté sú však aj urážky a zosmiešňovanie. Znie to takmer neuveriteľne, no 3 % slovenských zamestnancov zažilo v posledných rokoch na pracovisku dokonca fyzické násilie a 6 percent sexuálne násilie.

„Zlou správou pre zamestnávateľov pritom je, že väčšina z týchto ľudí, až 40 %, vyriešila problém so šikanovaním odchodom z práce. Len pätina z nich išla za svojím nadriadeným a len 9 % nahlásilo problém na HR oddelení. To naznačuje, že s firemnou kultúrou a dôverou vo vedenie to v mnohých firmách nie je celkom v poriadku. Naopak – pozitívnu tendenciu vidno v tom, že takmer polovica bývalých obetí by dnes za nadriadeným išla, ak by sa stali svedkami šikany, a viac než polovica z nich by sa pokúsila šikanovanému kolegovi pomôcť a podporiť ho pri riešení tohto problému,“ hovorí Martin Malo, riaditeľ personálnej agentúry Grafton Recruitment a Gi Group.

Riešenie problému so šikanovaním, ale aj s inými nekalými praktikami vo firmách vidí odborník Grafton, no tiež ďalší experti v tzv. whistleblowingu – teda oznamovaní neetickej, nelegitímnej alebo priamo protizákonnej činnosti na pracovisku.

Zdroje: Pravda, Archív SIU, Facebook/Vajnoráci

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá