Počet ľudí na Zemi sa stále zvyšuje, tempo rastu pribrzdila pandémia

  • OSN zverejnila štatistiku, podľa ktorej sa nárast populácie spomaľuje
  • Vinu na tom mala najmä pandémia
  • Trend nasledovalo aj Slovensko
dieťa vrece
Unsplash/Isaac Quesada, Kelly Sikkema
  • OSN zverejnila štatistiku, podľa ktorej sa nárast populácie spomaľuje
  • Vinu na tom mala najmä pandémia
  • Trend nasledovalo aj Slovensko

Počet ľudí na Zemi rastie čoraz pomalšie, vyplynulo v pondelok z novej správy Organizácie Spojených národov (OSN). V roku 2020 podľa nej miera rastu svetovej populácie po prvý raz od roku 1950 klesla pod jedno percento ročne, informovala agentúra DPA.

Prvýkrát za 70 rokov

Správa prichádza na Svetový deň populácie, ktorý každoročne pripadá na 11. júla. OSN podľa nej napriek zaznamenanému trendu očakáva, že svetová populácia prekročí ešte tento rok hranicu ôsmich miliárd ľudí – pravdepodobne okolo 15. novembra.

Výskumníci predpovedajú, že v roku 2030 bude na našej planéte 8,5 miliardy ľudí a do roku 2050 sa ich počet zvýši na 9,7 miliardy. V roku 2080 by mala svetová populácia dosiahnuť vrchol 10,4 miliardy, a ten by podľa prognóz mal „vydržať“ približne do roku 2100.

Spomalenie rastu svetovej populácie ponúka – napriek všetkým regionálnym rozdielom – mnoho príležitostí najmä pre rozvojové krajiny, domnieva sa riaditeľ populačnej divízie Oddelenia OSN pre ekonomické a sociálne záležitosti (DESA) John Wilmoth.

Platí to okrem boja proti chudobe a hladu predovšetkým pre oblasť vzdelávania, keďže menší počet detí znamená vyššiu pozornosť na jedno dieťa.

Keď sa priemerná veľkosť rodiny zníži, rodiny aj spoločnosti budú môcť viac investovať do každého dieťaťa, zlepšiť kvalitu vzdelávania a rozvíjať ľudský kapitál obyvateľstva,“ povedal Wilmoth pre DPA.

Svetový deň populácie sa do kalendára dní OSN dostal v roku 1989 ako pripomienka 11. júla 1987, keď počet obyvateľov Zeme dosiahol päť miliárd. Cieľom tohto dňa je upriamovať pozornosť na naliehavosť a dôležitosť otázok týkajúcich sa populácie a jej rastu.

Aj cez mŕtvoly

Zaujímavé je však podotknúť, že aj keď išlo o menší nárast, stále je to nárast. A to aj počas rokov, kedy v podstate celú Zem „zmietla“ pandémia ochorenia COVID-19. Beztak, čísla len za rok 2020 boli znepokojujúce a počin zachovania stáleho rastu populácie je o to úctyhodnejší.

covid, pandemia, ockovanie
zdroj: Pixabay/surprising

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že ku 31. decembru 2020 prevýšil počet úmrtí na Covid 3 milióny. Toto číslo pritom bolo podľa WHO najoptimistickejším odhadom. Presná miera úmrtnosti sa podľa dostupných dát nedala zistiť presne.

V oblasti Severnej a Južnej Ameriky išlo o približne 1,3 milióna úmrtí na COVID-19, v Európe bolo toto číslo o niečo nižšie, a teda 1,1 milióna. S výrazne nižšími číslami nasledovala juhovýchodná Ázia, blízky východ, Afrika a západné Tichomorie, v ktorých však chýbala veľká časť potrebných dát. Trendu úmrtnosti sa nevyhlo ani Slovensko.

Aj na Slovensku

Ako sme ťa informovali v našom predošlom článku, pandémia COVID-19 významne zmenila úmrtnosť na Slovensku v roku 2021, za celý rok 2021 zomrelo 73,5 tisíca osôb, čo je najvyšší absolútny počet v novodobej histórii od roku 1919.

Situácia v SR niekoľko desiatok rokov až do vypuknutia pandémie dlhodobo stabilná. Približne od 70. rokov 20. storočia SR to bolo od 900 do 1 000 zomretých na 100-tisíc obyvateľov ročne.

čína koronavírus omikron
zdroj: TASR/Chinatopix via AP

Hrubá miera úmrtnosti bola vyššia ako minulý rok naposledy v roku 1946. Veľmi vysokú hodnotu dosiahla aj v poslednom roku druhej svetovej vojny v roku 1945, kedy stúpla až k hranici 2 000 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov krajiny.

Vôbec najvyššia miera úmrtnosti bola zaznamenaná v roku 1921, keď počet zomretých na 100-tisíc obyvateľov prekročil 2-tisíc osôb.

Po zohľadnení všetkých spomenutých čísel a faktorov je teda nutné podotknúť, že schopnosť ľudstva rozmnožovať sa je skutočne fascinujúca.

Na záver ešte ponúkame zaujímavú informáciu ohľadom nárastu populácie od UberFacts. „Ak máš nad 45 rokov, populácia Zeme sa za tvoj život zdvojnásobila,“ píšu na Twitteri.

Zdroje: TASR, WHO, ŠÚ SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá