Osobnosťou roka je Greta Thunberg, tento titul v minulosti získali aj Trump či Merkelová

  • Titul osobnosť roka časopis Time udeľuje od roku 1927
  • Pozoruhodnou osobnosťou sa Thunberg stala po tom, čo vlani v lete v Štokholme začala demonštrovať pred švédskym parlamentom
Greta Thunberg (Wikimedia, Anders Hellberg)
Greta Thunberg (Wikimedia, Anders Hellberg)
  • Titul osobnosť roka časopis Time udeľuje od roku 1927
  • Pozoruhodnou osobnosťou sa Thunberg stala po tom, čo vlani v lete v Štokholme začala demonštrovať pred švédskym parlamentom

Osobnosťou roka, ktorú každoročne vyberá časopis Time, sa tento rok stala švédska ekologická aktivistka Greta Thunberg. V užšom výbere študentka porazila mimo iného amerického prezidenta Donalda Trumpa, šéfku Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosi či demonštrantov z Hongkongu.

Thunberg, ktorá v januári oslávi sedemnáste narodeniny, inšpirovala vznik svetového študentského hnutia Fridays for Future (Piatky pre budúcnosť). To sa snaží demonštráciami prinútiť najmä politikov, aby urýchlene a konkrétnymi činmi bojovali proti globálnemu otepľovaniu.

Pozoruhodnou osobnosťou sa Thunberg stala po tom, čo vlani v lete v Štokholme začala demonštrovať pred švédskym parlamentom s transparentom s nápisom Školský štrajk za klímu. Neskôr sa k nej pripojili študenti zo Švédska aj z ďalších štátov, ktorí takto začali štrajkovať každý piatok.

V minulosti získal titul aj Hitler či Stalin

Titul osobnosť roka časopis Time udeľuje od roku 1927 a oceňuje ním ľudí, ktorí či už v dobrom alebo v zlom stáli za najvplyvnejšími udalosťami roka. Vlani magazín ocenil niekoľko novinárov, ktorí statočne obhajovali pravdu. O titul sa podelili zavraždený saudskoarabský žurnalista Džamal Chášukdží, dvaja väznení barmskí reportéri pracujúci pre agentúru Reuters a novinári amerického denníka Capital Gazette, v ktorého redakcii vlani zabil strelec päť ľudí.

Predvlani napríklad ocenil časopis Time ľudí, ktorí „prelomili mlčanie“ a postavili sa verejne proti sexuálnemu zneužívaniu, teda ocenil tak aj hnutie #MeToo. V roku 2016 sa jeho osobnosťou roka stal americký prezident Donald Trump a predtým nemecká kancelárka Angela Merkelová.

V minulosti sa osobnosťou roka časopisu Time stali napríklad aj nacistický diktátor Adolf Hitler (v roku 1938, teda ešte predtým než rozpútal svetovú vojnu) a sovietsky diktátor Josif Stalin, ten dokonca dvakrát – v rokoch 1939 a 1942.

Zdroje: ČTK, Time

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech