„Osvietení“ Nevakcinovaní či Jablko. O hlasy Slovákov chcú bojovať nové strany

  • Nové strany vznikajú ako huby po daždi
  • Viaceré majú bizarné názvy
Lucia Ďuriš Nicholsonová
TASR/Jaroslav Novák
  • Nové strany vznikajú ako huby po daždi
  • Viaceré majú bizarné názvy

Pomaly sa zvolebnieva a na Slovensku chce aktuálne vzniknúť aktuálne šesť nových politických strán. Oznámenie o zbieraní podpisov zverejnili na webstránke Ministerstva vnútra (MV) SR.

Jablko či Nevakcinovaní – Sapere aude

Medzi vznikajúcimi stranami je projekt europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej s názvom Jablko, tiež subjekty Alternatíva pre Slovensko, Maďarská Regionálna Strana, Prosperita a rozvoj – občanov, Dobrý deň Slovensko a tiež strana Nevakcinovaní – Sapere aude.

Sapere aude je mottom osvietenstva, teda intelektuálneho hnutia, ktoré dáva do popredia racionálny prístup, humanizmus a logiku. A teda aj vedu namiesto náboženskej viery. Sapere aude vo voľnom preklade znamená niečo ako „Neboj sa používať vlastný rozum“.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová
zdroj: Startitup

Na Slovensku funguje vyše 160 politických strán a hnutí, z toho vyše 90 je v likvidácii. Zakladatelia strany musia vyzbierať aspoň 10 000 podpisov, odovzdať ich ministerstvu a požiadať o registráciu. Ak splnia všetky zákonné podmienky, ministerstvo vnútra stranu zaregistruje.

Kollár si vie predstaviť spoluprácu s Dzurindovým projektom

Predseda hnutia Sme rodina a Národnej rady (NR) SR Boris Kollár si vie predstaviť spoluprácu s novým projektom expremiéra Mikuláša Dzurindu, teda s Modrou koalíciou. Uviedol to v piatkovom vyjadrení pre médiá.

„Myslím si, že to je úplne v poriadku. Pred každými voľbami vznikajú nové subjekty,“ povedal Kollár. Projekt Modrá koalícia podľa jeho slov nie je nový subjekt, pretože vzniká premenovaním strany Spolu.

„Rešpektujem to. Máme demokraciu, držím mu palce. Pevne verím, že keď vzniknú strany, ktoré budú mať možnosť ponúknuť niečo iné ako tie ostatné, tak ľudia budú mať väčší výber,“ povedal.

Mikuláš Dzurinda
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Dzurinda v piatok predstavil základy strany Modrá koalícia a jej členov. Má ísť o liberálno-konzervatívnu stranu, ktorá vzniká nielen ako politická strana, ale aj platforma spolupráce.

SNS a ďalšie strany rokovali o spoločnom postupe do volieb

Na ústredí mimoparlamentnej SNS sa uskutočnilo prvé rokovanie viacerých politických subjektov o spoločnom postupe do najbližších parlamentných volieb. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

Národniari pozvali na rokovanie europoslanca a štatutára strany Slovenský patriot Miroslava Radačovského, šéfa Národnej koalície Rudolfa Huliaka, predsedu Komunistickej strany Slovenska Jozefa Hrdličku a predsedu strany Socialisti.sk Artura Bekmatova. „Slovenská národná strana odprezentovala svoju víziu vytvorenia vytvorenia Slovenského opozičného bloku,“ priblížila Škopcová.

Zúčastnení sa dohodli na ďalšom rokovaní 28. februára. „Na tomto rokovaní by sa už malo postúpiť hľadaním prienikov programových zhôd, ako aj spôsobu spoločného postupu do parlamentných volieb,“ dodala.

Prezidentka: Aj dianie v NR SR potvrdzuje nevyhnutnosť predčasných volieb

Aj to, že sa o termíne predčasných volieb bude rozhodovať v samom závere lehoty, v ktorej mali o tejto veci poslanci Národnej rady SR rozhodnúť, je potvrdením toho, že Slovensko potrebuje predčasné voľby. V piatok to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Priznala, že posunutie rozhodnutia o termíne predčasných volieb na utorok (31. 1.) ju neprekvapilo. Podľa nej to iba kopíruje predchádzajúce dianie pri iných rozhodovaniach, riešených taktiež v poslednej možnej chvíli. „Či už išlo o riešenie vnútrokoaličnej krízy, problémy v nemocniciach, hlasovanie o rozpočte či odvolávanie vlády v parlamente, všetko sa dialo na konci lehoty,“ pripomenula.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá