OTP režim pre ľudí v práci od pondelka platiť nebude. Tá vyhláška ani nie je, tvrdí Pellegrini

  • Lockdown pre nezaočkovaných, ktorý začína od pondelka, sprevádza chaos
  • Opatrenia „očkovaní, testovaní, po prekonaní Covidu“ zatiaľ nebudú pre zamestnancov platiť
Peter Pellegrini
TASR/Jaroslav Novák
  • Lockdown pre nezaočkovaných, ktorý začína od pondelka, sprevádza chaos
  • Opatrenia „očkovaní, testovaní, po prekonaní Covidu“ zatiaľ nebudú pre zamestnancov platiť

Tento týždeň po niekoľkých dňoch rokovaní súčasná vláda vyrukovala s ďalšou schémou zavedenia tzv. „lockdownu“. Ten bol už v súvislosti so zabrzdením šírenia koronavírusu zavedený aj v minulosti, no tentokrát sa líši. Obmedzenie pravidiel by malo totižto platiť hlavne pre nazaočkovaných. Pre viaceré zmeny vo verejnosti prevláda zmätok.

OTP režim a zamestnanci

Chaos sa dotkol napríklad režimu OTP, ktorý by mal platiť pre zamestnancov. Tento povinný režim nezačne na pracoviskách už od 22. novembra, ako bolo avizované, ale posunie sa, informoval Denník N. Horúcej témy sa dotkli aj respondenti dnešnej diskusnej relácie V politike na TA3.

„Tento lockdown, ktorý bude platiť od pondelka, je celý zlý. Pripomínam, že robilo sa to zase tak, že Úrad verejného zdravotníctva vydal vyhlášku, ktorú musel hneď novelizovať, pretože sa tam v niečom pomýlil. Pre zamestnancov vo firmách teda OTP vyhláška ani nie je,“ rozhorčil sa expremiér Peter Pellegrini v televízii. Moderátor ho doplnil, že sa vyhláška posúva minimálne o týždeň.

Problém s testami

Ak by tento režim fungoval, znamenalo by to, že do práce v červenom, bordovom a čiernom okrese by si sa dostal len v režime OTP, a to po prekonaní Covidu, ak si zaočkovaný alebo otestovaný. Realita bude ale zatiaľ od pondelka iná.

Problémom je dohoda okolo platenia testov. Nevie sa zatiaľ, kto zamestnávateľom, ktorí by mali dať možnosť neočkovaným zamestnancom otestovať sa na mieste, zabezpečí.

Téme testov sa venoval aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pred niekoľkými dňami v relácii rádia Express Braňo Závodský Naživo.

Priznal, že sa aktuálne rokuje o logistike a možnom odložení testovania zamestnancov. Povedal tiež, že budúci týždeň majú zamestnávatelia využiť na to, aby zistili, koľko zo zamestnancov sa bude musieť pravidelne testovať. 

Zdroje: Rádio Express, Nový Čas, Denník N, V politike TA3

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie